Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

KE uruchomi mechanizm pieniądze za praworządność. Padł termin

660
Podziel się:

Didier Reynders, komisarz ds. sprawiedliwości UE, przekazał w poniedziałek, że Komisja Europejska użyje tzw. mechanizmu warunkowości w najbliższych dniach lub tygodniach.

KE uruchomi mechanizm pieniądze za praworządność. Padł termin
KE użyje mechanizmu warunkowości w najbliższych dniach lub tygodniach (East News, Dursun Aydemir, Anadolu Agency, ABACAPRESS.COM)

"To kwestia dni lub tygodni, maksymalnie" - powiedział Reynders, zapytany w telewizji Bloomberg, kiedy KE użyje mechanizmu warunkowości. Mówiąc o Polsce, dodał: "Na razie staramy się zebrać jak najsolidniejsze dossier, żeby zareagować".

Zobacz także: Wiceminister od Ziobry o decyzji KE. Użył mocnych słów

Pieniądze za praworządność

W grudniu 2020 roku liderzy krajów UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty, funduszu odbudowy (RRF) oraz mechanizmu warunkowości. Ma on być wykorzystywany do ochrony budżetu Unii w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich.

Jego zaskarżenie zapowiedzieli wówczas szefowie rządów Polski i Węgier, Mateusz Morawiecki i Viktor Orban. Skarga trafiła do Trybunału Sprawiedliwości UE 11 marca 2021 roku.

Rozporządzenie weszło co prawda w życie 1 stycznia 2021 roku, jednak w ramach nowych przepisów nie zaproponowano żadnych instrumentów. Rada Europejska zwróciła się do Komisji Europejskiej o opracowanie wytycznych dotyczących stosowania mechanizmu i zastrzegła, że będzie on mógł zostać uruchomiony dopiero po przyjęciu tych wytycznych. Do tej pory nie zostały one jednak przyjęte.

Pod koniec września br. rzecznik KE ds. budżetowych Balazs Ujvari poinformował PAP, że "Komisja (...) weźmie pod uwagę orzeczenie Trybunału" przy stosowaniu mechanizmu i finalizacji wytycznych. Dodał on również, że Komisja od początku roku prowadzi dogłębną ocenę potencjalnych spraw, a pierwsze powiadomienia zostaną wysłane do zainteresowanych państw członkowskich "w nadchodzących tygodniach".

Na razie nie wiadomo, kiedy TSUE ogłosi wyrok w tej sprawie. Publikację opinii rzecznika generalnego Trybunału zaplanowano na 2 grudnia. Komentatorzy wychodzą z założenia, że werdyktu nie należy się spodziewać przed nowym rokiem.

PAP nie otrzymała dotąd odpowiedzi od biura prasowego KE na prośbę o skomentowanie wypowiedzi Reyndersa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
fundusze
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(660)
Tak było
3 lata temu
Siedzą te kołki posłowie UE i biorą ciężki szmal. A sami nawpuszczali do Europy arabstwa i wszelkiej maści pustynnej ludności! Ptfu!
Gocha
3 lata temu
Granicę ustanowić na Bugu. Komu się już nie podoba Unia to na wschód, a kto chce w niej pozostać to na zachód od rzeki. To by było sprawiedliwe i każdy miałby wybór. Kropka.
Fru24
3 lata temu
Belka u mnie jest skończony co za fałszywiec z Polski.
Janek102
3 lata temu
To czyli lepiej jak Polska była uległa a ja mając dziecko dostawałem 35 zł na miesiąc ludzie zastanöwcie się ja aktualnie siedzę w Norwegii dzięki Tuskowi który mnie zmusił do wyjazdu z tego co wiem jest lepiej dla ludzi pracujących 😉
hwdpiSS&kukiz
3 lata temu
Właśnie cała cywilizowana Europa w PE jedzie z tym dyzmą morawieckim, bajki to moze sobie opowiadać tym troglodytom i prostaczkom głosującym na piSS. Jesteśmy Europejczykami a nie poddanymi Putina!
...
Następna strona