Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Anna Unton
|

Trybunał Konstytucyjny wywrócił wszystko do góry nogami. "To oznacza wiele złego"

624
Podziel się:

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego może wstrzymać inwestorów zagranicznych chcących ulokować w Polsce swoje pieniądze - uważa ekspert Business Center Club. Rodzi też szereg potencjalnych problemów dla polskich przedsiębiorców. Z kolei wstrzymanie środków z UE może uderzyć m.in. w lokalny biznes.

Trybunał Konstytucyjny wywrócił wszystko do góry nogami. "To oznacza wiele złego"
Wyrok Trybunału o wyższości prawa polskiego nad unijnym ma znaczenie dla działania biznesu w Polsce (East News, Damian Klamka)
bEJcYMyd

Niektóre przepisy Traktatu o Unii Europejskiej nie są zgodne z polską Konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Oznacza to, że TK uznał, iż polskie prawo ma wyższość nad prawem unijnym.

- Ten wyrok oznacza wiele złego dla nas wszystkich, dla przedsiębiorców również, a może przede wszystkim. Wpływa bardzo negatywnie na zaufanie do państwa, na zaufanie do bezpiecznego obrotu gospodarczego - mówi money.pl Łukasz Bernatowicz, ekspert Business Center Club (BCC).

- Po wczorajszym wyroku żaden przedsiębiorca działający na terenie UE czy inwestujący z terenu UE nie może być pewien, czy przepisy, które obowiązują w pozostałych krajach, w Polsce będą przestrzegane - dodaje.

bEJcYMyf
Zobacz także: Polski Ład przyjęty. Witucki: To Frankenstein. Komplikuje, a nie porządkuje

Ekspert BCC wyjaśnia, że to jest bardzo zły sygnał dla wszystkich inwestorów. Jeśli - jak twierdzi - ktoś dziś za granicą zastanawia się, gdzie ulokować produkcję, gdzie otworzyć nowy zakład i bierze pod uwagę różne aspekty: komunikacyjne, podatkowe, geograficzne itd., to automatycznie Polska wypada z tego rankingu, a przynajmniej spada znacznie niżej, właśnie ze względu na niepewność systemu prawnego.

Zwraca też uwagę, że jeżeli przepisy unijne są niezgodne z polską Konstytucją, to każdy będzie mógł się powołać na ten fakt w sytuacji, gdy będzie mu to pasowało. Teoretycznie można sobie wyobrazić, że na tej podstawie urzędnik może szykanować nielubianego przedsiębiorcę, organ będzie mógł storpedować inwestycje jakiejś firmy tylko dlatego, że uzna, iż korzystała z przepisów unijnych, które w Polsce są nieważne.

bEJcYMyl

Jak tłumaczy, po 20 latach w Unii wrośliśmy w system prawny UE, on jest implementowany do naszego porządku prawnego. Jeżeli przedsiębiorca z Francji, Hiszpanii, Włoch wie, że u niego w kraju przepisy unijne działają, to może zakładać, że w Polsce też działają. - A tymczasem on się wywróci nie o to, że czegoś nie dopełnił, że popełnił błąd. On się wywróci o to, że w Polsce od wczoraj jest wolna amerykanka w tym zakresie - mówi Łukasz Bernatowicz.

Wyrok TK uderzy w lokalny biznes?

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że Unia Europejska prawdopodobnie już za chwilę "zamrozi" środki z funduszy unijnych, a w szczególności z Krajowego Planu Odbudowy. To nie koniec naszych kłopotów. Bruksela ma jeszcze inne możliwości nacisku, m.in. mechanizm warunkowości, określony w mediach jako "pieniądze za praworządność". Zakłada on, że jeżeli kraj członkowski nie przestrzega zasad praworządności, to KE może wstrzymać wypłaty środków z funduszy unijnych.

- W odpowiedzi Unia będzie prawdopodobnie stosować wobec Polski kolejne mechanizmy w ramach tzw. funduszy za praworządność. A to musi się odbić na biznesie, w tym na lokalnym, który często realizuje zlecenia dla samorządów - mówi money.pl Andrzej Malinowski, prezydent organizacji Pracodawcy RP.

bEJcYMym

- Samorządy będą pozbawione środków w wyniku działania Polskiego Ładu, a do tego może dojść jeszcze brak funduszy unijnych, których uruchomienie związane jest z przestrzeganiem praworządności. A to właśnie od samorządów płyną często zlecenia do różnego typu firm lokalnych – dodaje.

Z powodu podniesienia w ramach Polskiego Ładu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych, do samorządów popłynie mniej pieniędzy. Rząd wprowadza pakiet rozwiązań, który ma tę stratę wyrównać.

Trudno będzie zdobyć nowych inwestorów

Wkrótce po wyroku Trybunału Komisja Europejska wydała komunikat ostrzegający, że nie zawaha się podjąć działania w celu ochrony jednolitego stosowania prawa Unii i jego integralności, a komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders sprecyzował, że chodzi o trwające negocjacje nad Krajowym Planem Odbudowy, jak i tzw. mechanizm warunkowości. Mechanizm warunkowości pozwala na wstrzymanie wypłacania unijnych subwencji tym państwom członkowskim, które naruszają zasadę rządów prawa.

"Rośnie ryzyko dłuższego opóźnienia wypłaty środków z Funduszu Odbudowy, a gdyby spór eskalował - być może również z Funduszu Spójności, co znacznie pogorszyłoby perspektywy gospodarki i wywołało presję na złotego. Wiele będzie zależało od postawy rządu w negocjacjach z KE" - oceniają ekonomiści Santander Bank Polska.

bEJcYMyn

Premier Mateusz Morawiecki po czwartkowym wyroku TK we wpisie na Facebooku podkreślił, że wejście Polski i krajów Europy Środkowej do Unii Europejskiej to "jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci". "Zarówno dla nas, ale i dla samej UE. Wygraliśmy na tym wszyscy. Dlatego mówię jasno: miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów" - dodał.

Te słowa nie uspokoiły jednak przedsiębiorców. Konfederacja Lewiatan wzywa rząd do porozumienia z Komisją Europejską. "Przeciągające się spory Polski z Komisją Europejską osłabiają naszą pozycję w Europie i zagrażają nie tylko inwestycjom przewidzianym w Krajowym Planie Odbudowy, ale inwestycjom w ogóle, gdyż bez poszanowania prawa wspólnotowego, trudno będzie zdobyć nowych inwestorów zagranicznych i utrzymać istniejące" - ocenia Konfederacja Lewiatan.

Z kolei ekspert BCC zwraca uwagę, że nikt rozsądny nigdy nie twierdził, że prawo unijne jest ponad polską Konstytucją. Ocenia, że jest to raczej rządowa propaganda. Wyjaśnia, że polska Konstytucja jest w Polsce najważniejsza, ale w artykule 91 stwierdza wyraźnie, że Polska przestrzega umów międzynarodowych.

- A w drugim punkcie tego artykułu mówi, że jeśli umowa międzynarodowa jest sprzeczna z polską ustawą, to umowa międzynarodowa ma pierwszeństwo. Traktat z UE jest umową międzynarodową. Myśmy wczoraj odwrócili to do góry nogami - mówi Łukasz Bernatowicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJcYMyG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(624)
A to ciekawe
5 dni temu
Czy ktoś może mi wytłumaczyć co ta "suwerenność państwa Polskiego" o którą tak walczą politycy Zjednoczonej Prawicy ma dać zwykłemu Kowalskiemu? Jeśli zrezygnujemy z tych mld. euro jakie korzyści będzie miał polski robotnik który pracuje za 3, 4 lub 5 tyś zł, jakie polski rolnik, jakie osoba prowadząca działalność gospodarczą? Nie mówie o politykach z PIS, ich krewnych zatrudnionych w Spółkach Skarbu Państwa, instruktorów narciarstwa. Może ktoś sensownie napisać?
A to ciekawe
5 dni temu
Czy ktoś może mi wytłumaczyć co ta "suwerenność państwa Polskiego" o którą tak walczą politycy Zjednoczonej Prawicy ma dać zwykłemu Kowalskiemu? Jeśli zrezygnujemy z tych mld. euro jakie korzyści będzie miał polski robotnik który pracuje za 3, 4 lub 5 tyś zł, jakie polski rolnik, jakie osoba prowadząca działalność gospodarczą? Nie mówie o politykach z PIS, ich krewnych zatrudnionych w Spółkach Skarbu Państwa, instruktorów narciarstwa. Może ktoś sensownie napisać?
Wyborca Pis b...
5 dni temu
PIS na DNO nie panuje nad niczym i jak dać im rządzić Polską : Szczepienia nikogo to nie obchodzą nawet 3 szczepienie nie jest uwzględniane w certyfikacie Unijnym PIS nie ma czasu na głupoty z corona Wirusem !!!!!! a pozostałe instytucje nie mają na to wpływu !!!! Taka Polska PIS-owska !!!!!! Sprawdziłem i jestem pewien !!!!!!!! sam się zaszczepiłem 3 raz a odpowiedzi brak dzwoniłem wszędzie !!!!!!
bEJcYMyH
sceptyk
6 dni temu
Wstępując do Unii podpisaliśmy traktaty, należało zmienić Konstytucję, aby nie było niejasności. Tego nie zrobiono, lub zrobiono nieprofesjonalnie. TK tylko stwierdza fakty i tak musi być.
rzeczywistosc
6 dni temu
Kto te bzdury tu pisze bez własnego podpisania się. Żeby Trybunał był Trybunałem to muszą być w składzie jego sędziowie... prawidłowo obsadzeni. W związku z faktem, że są tam sędziowie #polityczni z nadania# to ten #Trybunał# nie jest Trybunałem Konstytucyjnym. Proszę nie przypisywać mu praw i walorów przysługujących temu prawidłowo obsadzonemu. Proszę nie traktować spotkania przebierańców jako sąd.
...
Następna strona