Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Pieniądze dla samorządów. Rząd chce im wyrównać straty

6
Podziel się:

W środę rząd przyjął projekt zmian w przepisach, który ma wyrównać samorządom straty, jakie poniosą z tytułu zmniejszenia wpływów podatkowych.

Pieniądze dla samorządów. Rząd chce im wyrównać straty
Rząd ogłosił projekt wsparcia dla samorządów. (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Z powodu podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych do samorządów popłynie mniej pieniędzy. W ramach Polskiego Ładu rząd wprowadza pakiet rozwiązań, który ma tę stratę wyrównać.

Jak poinformował na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu wiceminister finansów Sebastian Skuza, Polski Ład przewiduje dwa rodzaje rozwiązań - doraźne i docelowe.

Wyjaśnił, że w ramach tych doraźnych jeszcze w 2021 roku do samorządów trafi dodatkowa subwencja w wysokości 8 mld zł.

Zobacz także: Polski Ład bez poparcia Polskiej Rady Biznesu. „To totalny błąd”

Dodał, że będzie ona dzielona na podstawie kryteriów ustawowych z zachowaniem minimalnych i maksymalnych kwot. Uwzględniać ona będzie też wskaźnik bogactwa jednostek samorządu terytorialnego.

Doraźnym rozwiązaniem, przewidzianym w przyjętym projekcie ustawy, będzie również możliwość przejściowego uchwalenia przez samorząd niezrównoważonego budżetu bieżącego. Samorządy byłyby zobowiązane do zrównoważenia go w ciągu czterech lat.

Wiceszef MF, przechodząc do docelowych rozwiązań dla samorządów poinformował, że pierwszym z nich byłoby zapewnienie znacznej przewidywalności dochodów.

Dochody z udziału w podatkach PIT i CIT byłyby przekazywane samorządom na podstawie algorytmu - który uwzględniałby przewidywane wpływy z tytułu podatków PIT i CIT - i trafiałyby do nich w 12 równych miesięcznych ratach.

Kolejnym rozwiązaniem jest subwencja rozwojowa z mechanizmem gwarancyjnym, która byłaby częścią subwencji ogólnej i mogłaby być wykorzystywana do finansowania wydatków bieżących, jak i równoważenia budżetu bieżącego.

Skuza wyjaśnił, że jej wysokość byłaby uzależniona m.in. od liczby mieszkańców. Miałaby ona mieć też elementy zachęt, tak by pobudzić inwestycje - większa subwencja trafiałaby do gmin, które inwestują.

Wiceminister dodał, że wspomniany mechanizm stabilizacyjny polegałby na tym, że rząd przekazywałby dodatkowe środki dla samorządów, jeśli okazałoby się, że wpływy podatkowe są mniejsze od wcześniej planowanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Ari
2 lata temu
A z czego ten pseudo rząd chce dać? Może wielki guru z Żoliborza kazał dodrukować pieniędze?
Iga
2 lata temu
Do jednej kieszeni nam wkładają 100 zł a z drugiej nam wyciągną 500 zł. Oto cały PIS.Rząd łaskawie da na inwestycje. A kto te inwestycję później utrzyma. Mieszkańcy. Zapłacą nie tylko za to ,ale wiele innych rzeczy na które samorządy nie będą miały pieniędzy plus inflacja i pozamiatane
pati
2 lata temu
ja bym osoboście te mieszkania przydzielał jak w grecji: chcesz pracowac, masz chęci i zapał to masz od państwa co chcesz! tam chyba godpodarka miała jakiś problem bo coś gdzieś nie wytrzymało, ale za to jacy wszyscy byli usmiechnieci...
jarek
2 lata temu
pis co poł roku gada o wyrównywaniu strat i jakich mitycznych dopłatach - już była "swinia500+" dla rolników, dopłaty za podwyżki cen prądu, bony i inne bajki;/
gość
2 lata temu
z czego pytam z czego!