Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Kongres Porozumienia. Niższe podatki dla mikrofirm i więcej pieniędzy dla samorządów

60
Podziel się:

- Nasz program ma na celu przywrócić gospodarkę na ścieżkę wzrostu. Wiemy, że w gospodarce sprawdza się głównie prywatna własność. Chcemy bronić klasy średniej, która przyczyniła się do rozwoju polski - mówił Jarosław Gowin podczas kongresu Porozumienia.

Kongres Porozumienia. Niższe podatki dla mikrofirm i więcej pieniędzy dla samorządów
Opowiadamy się za szerokim zakresem kompetencji samorządów - zapewnia Jarosław Gowin.(Fot: Porozumienie) (Porozumienie)

Kongres Programowy Porozumienia Jarosława Gowina zatytułowano "Polityka Od Nowa". Jak wygląda to nowe otwarcie w kontekście gospodarki? Na otwarciu kongresu dowiedzieliśmy się, że program jest kompleksowy i opracowany z ponad setką ekspertów.

- W gospodarce najlepiej sprawdzają się prywatna własność, niskie podatki, swobodna konkurencja i interwencja państwa, ale ograniczona do niezbędnego minimum. Wiemy, że w tych obszarach jest jeszcze wiele do zrobienia i jesteśmy zdeterminowani, żeby bronić zwłaszcza interesów klasy średniej. Tej grupy, która w największym stopniu przyczyniła się do spektakularnego sukcesu Polski po roku 1989 - powiedział Jarosław Gowin.

Zobacz także: Ozdoba o odejściu z klubu PiS Janowskiej. Odpowiedź posłanki

Jak dodał, niezwykle ważne jest też środowisko. -  Stąd koncepcja zielonej gospodarki w programie i nasz nacisk na transformację energetyczną.To nie wszystko, nowoczesne budownictwo też powinno być oszczędne energetycznie - mówił Gowin, kilka razy zapewniając również, że jego Porozumienie jest progospodarcze.

Wicepremier Gowin zapowiedział również zwiększenie wydatków na obronność i większy udział samorządów w podatkach.

- Opowiadamy się za szerokim zakresem kompetencji samorządów. Trzeba pilnować, by przyznając zadania przeznaczać na nie środki. Stąd jeden z najważniejszych postulatów - zwiększenie udziału samorządów w podatkach PIT i CIT - zapewnił Gowin.

Porozumienie, jak usłyszeliśmy na kongresie, chce dać samorządom "poczucie stabilizacji finansowej i stworzyć warunki realizacji podstawowych potrzeb społecznych". Do tego celu ma powstać stały mechanizmu wsparcia przez subwencję inwestycyjną dla samorządów.

Porozumienie zapewniło również, że jest gotowe zająć się zmianami na rynku pracy. Tym obszarem zajmuje się w Porozumieniu Iwona Michałek.

- Wyzwania gospodarcze wymuszają nowe podejście do wspierania zatrudnienia i organizacji rynku pracy. Porozumienie gotowe jest wziąć odpowiedzialność za te sprawy. Mamy konkretne rozwiązania i gotowe projekty - zapewniała też wiceminister rozwoju Iwona Michałek.

Główne założenia gospodarcze zaprezentowała posłanka Monika Pawłowska, która dołączyła do Porozumienia w marcu tego roku.

- Kluczowe dla rozwoju gospodarki jest rządowe wsparcie eksportu – proponujemy program Polskiej Strefy Inwestycji Eksportowych, w ramach którego zostanie powołany Fundusz Wsparcia Eksportu - powiedział podczas kongresu Pawłowska.

Jak dodał, Polska odnotowuje znakomite wskaźniki wzrostu gospodarczego i za tą sprawą dołączamy do grupy krajów bogatych. - Jednak obecnie konieczne jest podejmowanie ważnych programów wspierających rozwój gospodarczy - mówiła Pawłowska.

Jednym z takich programów ma być proponowana przez Porozumienie obniżka podatków dla mikroprzedsiębiorstw. Szczegółów jednak nie poznaliśmy.

Usłyszeliśmy z kolei, że nie jest możliwe budowanie silnej gospodarki bez mocnego przemysłu. Dlatego Porozumienie zapowiada wdrożenie programu Polityki Przemysłowej Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(60)
ruch8gwiazd
2 lata temu
dlatego będzie drożyzna i dopłaty dla deweloperów i spekulantów
słowa słowa
2 lata temu
to wszystko pięknie brzmi tylko teraz jeszcze to wprowadźcie. jesteście w rządzie więc w czym problem
Kwas
2 lata temu
"Mamy konkretne rozwiązania i gotowe projekty" i jesteście w rządzie więc co stoi na przeszkodzie? Przedstawcie swoje projekty i patrzcie gdzie trafiają dobre pomysły jeśli nie są wcześniej przyklepane przez Jarka.
kot i płot
2 lata temu
Panie Gowin, pan nie ma pojęcia o gospodarce i funkcjonowaniu praw ekonomicznych. Polska szkoła w/g Czarnka ma za zadanie wprowadzić w ciągu najbliższych lat analfabetyzm i bezwzględne podporządkowanie się KK. Jak bez rozwoju nauki i postępu technicznego można mówić o poprawie życia ludzi ?
bravoGowin
2 lata temu
a niby jak dorównamy zachodowi jak nie będziemy nic sensownego produkować - gdzie te promy, samochody, czogi, rakiety....które obiecał pis i duda ???? PIS zmarnował 7 lat - Gowin ma rację nie można się rozwijać nie mając nowoczesnego wlasnego przemysłu licząc jak PIS tylko na kasę unii bez wizji jak rozwijać własny przemysł !!!! dość zacofania i biedy PIS - proponowanie 5o zł emerytowi to jakiś makabryczny żart i zacofanie -
...
Następna strona