Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Pieniądze za praworządność. UE przyspiesza prace

42
Podziel się:

Przygotowania do uruchomienia mechanizmu warunkowości w budżecie UE są w toku, ale do tej pory nie wszczęto postępowania wobec żadnego kraju - poinformowała we wtorek Komisja Europejska. Szybkiego uruchomienia mechanizmu domaga się Parlament Europejski.

Pieniądze za praworządność. UE przyspiesza prace
Pieniądze za praworządność. UE przyspiesza prace (Pixabay)

Mechanizm zakłada, że Bruksela może zamrozić środki unijne dla kraju członkowskiego, jeśli stwierdzi, że istnieje ryzyko ich niewłaściwego wykorzystania, np. defraudacji.

Rozporządzenie w sprawie uwarunkowań dotyczących praworządności, mające na celu ochronę funduszy UE przed ich ewentualnym niewłaściwym wykorzystaniem, weszło w życie 1 stycznia 2021 roku. W ramach nowych przepisów nie zaproponowano jednak żadnych instrumentów.

Rada Europejska zwróciła się do Komisji o opóźnienie stosowania przepisów, by państwa członkowskie mogły je zaskarżyć do Trybunału Sprawiedliwości UE. Polska i Węgry uczyniły to 11 marca 2021 roku.

Zobacz także: Money. To się liczy: Jan Zborowski, Wiceprezes SoDA, Wiceprezes SoftwareMill

Komisja postanowiła opóźnić stosowanie rozporządzenia poprzez opracowanie wytycznych dotyczących jego stosowania. Jednak zdaniem Parlamentu Europejskiego, wytyczne te nie są potrzebne.

W lipcu Parlament Europejski wezwał Komisję do uruchomienia mechanizmu. Zagroził, że jeśli KE tego nie zrobi, może wnieść sprawę wobec niej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) za bezczynność.

Posłowie wezwali też KE do szybkiego zbadania wszelkich potencjalnych naruszeń zasad praworządności, które mają lub mogą mieć poważny wpływ na należyte zarządzanie finansami z budżetu Unii, zaznaczając, że "sytuacja w niektórych państwach członkowskich już teraz uzasadnia podjęcie natychmiastowych działań".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(42)
wicjkl
3 lata temu
Masowe rozstrzeliwania Polaków podczas wojny i zagłada Żydów też była zgodna z "prawem" niemieckim i do dziś niemcy chlubią się tym, że tylko przestrzegali "prawa" - wcale nie uważają się za zbrodniarzy
Skandal
3 lata temu
Ustawa będzie legalizować korupcję polityczna w UE.
Edgar
3 lata temu
Olsenator - Ty jesteś niedoinformowany o wypłatach więc nie pisz bzdur bo się tylko ośmieszasz. Zapewne piszesz na zlecenie by siać dezinformację.
Olsenator
3 lata temu
Czyli Niemcy będą płacić tym, którzy będą ich słuchać.
tylko wolna P...
3 lata temu
ani grosza dla autorytarnych rządów!
...
Następna strona