Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI,AKL
|
aktualizacja

Polska i Węgry przeciwko wieloletniemu budżetowi UE i funduszowi odbudowy

933
Podziel się:

Polska i Węgry miały się sprzeciwić wieloletniemu budżetowi UE i funduszowi odbudowy. Tak podała nieoficjalnie PAP powołując się na źródło w Brukseli. Jednocześnie rozporządzenie w sprawie powiązania budżetu z praworządnością zostało poparte przez większość krajów UE.

Polska i Węgry przeciwko wieloletniemu budżetowi UE i funduszowi odbudowy
Polska i Węgry miały się sprzeciwić budżetowi UE (Getty Images, Christopher Furlong, Getty Images)

W poniedziałek nad propozycją unijnego budżetu i wieloletniej prognozy finansowej głosował Komitet Stałych Przedstawicieli - organ działający przy parlamencie Europejskim, składający się z przedstawicieli państw członkowskich

Jak podała nieoficjalnie PAP powołując się na źródło w Brukseli, Polska i Węgry są przeciw wieloletniemu budżetowi UE i funduszowi odbudowy. Jak podaje agencja, przedstawiciel Polski przekonywał na spotkaniu ambasadorów UE o poparciu dla pakietu budżetu UE. Ale - jak miał wskazywać - kraje członkowskie nie są jednomyślne co do mechanizmu warunkowości.

Zobacz także: Deficyt budżetu. "Czekamy na pieniądze na UE, aby uruchomić inwestycje"

Stały Przedstawiciel RP przy UE na spotkaniu przedstawił stanowisko, że - jak przekazał rozmówca PAP - akceptacja dla budżetu UE i funduszu odbudowy wymaga jednomyślnej zgody na wszystkie elementy pakietu budżetowego, a więc też w sprawie mechanizmu. Polski ambasador podkreślał też, że mechanizm warunkowości w budżecie UE nie może powielać procedury artykułu 7 zawartej w traktatach.

Z informacji PAP wynika, że Andrzej Sadoś przekazał też ambasadorom unijnym, iż Polska chce osiągniecia porozumienia w sprawie budżetu UE tak szybko, jak to możliwe.

W poniedziałek rano propozycję zawetowania unijnego budżetu poparł szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Mechanizm powiązania budżetu z praworządnością nazwał "ściemą" i stwierdził, że tak naprawdę chodzi o politykę, a nie przestrzeganie prawa. - Praworządność jest tylko pretekstem. Chodzi tu o radykalne ograniczenie suwerenności - powiedział Zbigniew Ziobro.

Na początku listopada prezydencja niemiecka i Parlament Europejski wypracowały porozumienie w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością.

Porozumienie zaowocowało protestem Polski i Węgier, mimo że już wcześniej, podczas lipcowych negocjacji, te kraje zgodziły się na taki mechanizm.

Jak tłumaczył premier, obecnie proponowane przez unijne władze rozwiązania nie są zgodne z tamtymi ustaleniami.

Mateusz Morawiecki wysłał listy do liderów Unii Europejskiej, w których poinformował, że Polska nie zgadza się na projekt rozporządzenia warunkującego wypłacanie unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad praworządności i zagroził, że Polska zawetuje całość ustaleń.

Unijny budżet na lata 2021-27 to ponad bilion euro. Oraz dodatkowe 750 mld euro z Funduszu Odbudowy, który ma pozwolić krajom UE pokonać kryzys związany epidemią koronawirusa.

Polska ma otrzymać łącznie, według rządowych wyliczeń, 776 mld zł (według listopadowych kursów), co sprawia, że jest jednym z największych beneficjantów unijnego budżetu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(933)
Niemiec
10 miesięcy temu
Trzeba być naprawdę niezbyt rozwiniętym, by nie znać, nie widzieć co robi EU (Niemcy) z Polską! Wystarczy tylko znać zasady polityki Bismarcka i macie państwo odpowiedź. To nie są żarty!!!
Wiesio z Kras...
2 lata temu
Dawajcie kasę, dużo kasy, ale nie wtrącać nam sie co z kasa zrobimy, ani jaki bajzel sobie urządzamy
Słońce Peru
2 lata temu
Jaka to Unia kiedy po 16 latach członkostwa obywatele Polski zarabiają trzykrotnie mniej od Niemców, Holendrów etc.
Antek
2 lata temu
Dlaczego tak boją się przestrzegać prawo ? Pieprzą o jakiejś wymyślonej ideologii zamiast normalnie być praworządnym.
deda
2 lata temu
Ten fundusz odbudowy to przecież pożyczki które trzeba będzie spłacić, jak to ma się skończyć jak w usa czy przy poprzednich akcjach EBC gdzie na programach skorzystały fundusze i banki to lepiej aby Polska w tym nie uczestniczyła, w polskich Ankach jest nadpłynność i sami możemy sfinansować swoje inwestycje..
...
Następna strona