Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
NKU
|
aktualizacja

PayPal zmienił umowę. UOKiK wszczął postępowanie

25
Podziel się:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pod lupę transakcje PayPal. Chodzi o zmianę umów z konsumentami.

PayPal zmienił umowę. UOKiK wszczął postępowanie
(Adobe Stock)
bEKcnfcR

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK tym razem przyjrzał się transakcjom PayPal. Urząd już w grudniu 2020 roku przekazał, że spółka PayPal z Luksemburga naniosła zmiany w umowach ze swoimi użytkownikami, umożliwiając przy tym płatności w internecie.

Jedną ze zmian było wprowadzenie nowej opłaty w wysokości maksymalnie 45 zł rocznie. Użytkownicy byli obciążani finansowo, gdy na koncie nie wykazywali żadnej aktywności przez okres co najmniej 12 miesięcy. UOKiK przyjął kilka skarg od konsumentów, którzy zgłaszali właśnie tę zmianę w przepisach

bEKcnfcT

- Wszcząłem postępowanie wyjaśniające, aby ustalić, czy PayPal poprzez zmianę regulaminu mógł naruszyć zbiorowe interesy konsumentów. Wątpliwości budzi również treść klauzuli modyfikacyjnej, która miała być podstawą do jednostronnego wprowadzenia zmian umów z konsumentami, w tym wprowadzenia dodatkowej opłaty za brak aktywności po stronie konsumenta - tłumaczy Chróstny.

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

Chróstny dodaje, że regulamin nie definiuje konkretnych przyczyn, które uprawniają do modyfikacji umów. - Tymczasem, zgodnie z orzecznictwem, klauzule blankietowe lub zbyt ogólne np. odnoszące się do ważnych powodów, należy uznać za niedopuszczalne - tłumaczy prezes UOKiK.

bEKcnfcZ

Klauzula modyfikacyjna, jak zaznacza UOKiK, przewiduje możliwość wprowadzenia zmian przez samo ich opublikowanie i automatyczną "akceptację" przez użytkownika, który będzie dalej korzystać z usług PayPal.

Urząd tłumaczy w komunikacie, że postępowanie wyjaśniające ma wykazać, czy działania luksemburskiej spółki dotyczące jednostronnych modyfikacji warunków umowy z użytkownikami mogą zagrozić zbiorowym interesom konsumentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKcnfdu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
palnijcie sie...
2 miesiące temu
Czarno na białym widać, że to przekręt nigdy nie nasyconych "biznesmenów" , którym zawsze bliżej do oszustw niż uczciwości.
wrfgyju
2 miesiące temu
Trudno z tego wyjść ! Trzeba nagimnastykować się .
ViaColor oszu...
2 miesiące temu
Najgorsze jest to że chcesz coś kupić i musisz zaakceptować regulamin nie znając go ani nie mając możliwości ingerencji w jego treść chociaż nie zgadzasz się z połową punktów.
bEKcnfdv
było od 2010
2 miesiące temu
no i już po koncie na PayPal`u
tomek
2 miesiące temu
Opłata za brak aktywności będzie równa mniejszej z dwóch wartości: opłaty wymienionej poniżej lub salda pozostałego na koncie Użytkownika - tak jest w regulaminie. Czyli 45 lub saldo jeżeli jest od 0 do 45. Jak saldo było 0 powinno być 0:)
...
Następna strona