Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Pensja rośnie w gabinecie marszałek Witek. Rząd podwyżek dla podwładnej

14
Podziel się:

W ciągu zaledwie kilku miesięcy wynagrodzenie dyrektor generalnej Magdaleny Słomy, kierującej gabinetem marszałek Sejmu Elżbiety Witek wzrosło o 60 proc. To efekt rzędu podwyżek związanych ze zmianą w przeliczniku pensji na jej stanowisku.

Pensja rośnie w gabinecie marszałek Witek. Rząd podwyżek dla podwładnej
Podwładna marszałek Elżbiety Witek ze znaczącą podwyżką (GETTY, Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto, NurPhoto)

Marszałek Elżbieta Witek znacząco podniosła pensję szefowej swojego gabinetu - wynika z ustaleń "Rzeczpospolitej". W kilka miesięcy pensja Magdaleny Słomy wzrosła o około 60 proc. do kwoty 16 tys. zł brutto, mimo że zarobki w Kancelarii Sejmu od lat stoją w miejscu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kaczyński o kryzysie gospodarczym. Dworczyk tłumaczy

Zmiany mnożnika pensji

Jak wyjaśnia dziennik, podwyżki dla dyrektor generalnej gabinetu marszałek, wynikają ze zmian w tzw. mnożniku, który zapisany jest w jednym z załączników do regulaminu wynagradzania pracowników Kancelarii Sejmu.

Z ustaleń "Rz" wynika, że ostatnim czasie był on kilkukrotnie zmieniany. Podczas kadencji Bronisława Komorowskiego (2009) mnożnik wynosił 4,4 dla wynagrodzenia zasadniczego i 1,2 dla dodatku funkcyjnego, a więc w sumie 5,6.

"Kwota bazowa wynosiła wówczas 1835,35 zł, co oznacza, że dyrektor generalny otrzymywał 10,3 tys. zł. W 2011 roku kwota bazowa spadła do 1766,46 zł, zaś w 2017 roku wzrosła do 1789,42 zł i na tym poziomie utrzymuje się do dziś" - wylicza dziennik.

Pensja rośnie

Kolejne zmiany miały miejsce na koniec 2021 roku, a pensja szefowej zaczęła szybko rosnąć. Pierwszy aneks z 24 listopada podnosił mnożnik wynagrodzenia zasadniczego do 5,3, a dodatku funkcyjnego – do 1,3. To przekładało się na jej pensję wysokości 11,8 tys. zł.

Już 5 kwietnia przyszła kolejna podwyżka i to ze wsteczną datą wejścia w życie od 1 marca. Mnożnik wynagrodzenia zasadniczego podniesiony został do 7,04, a dodatku funkcyjnego do 1,92. Tym samym w parę miesięcy zarobki Magdaleny Słomy sięgnęły niemal 16 tys. zł brutto - wskazuje "Rz".

Dziennik zwrócił się do Centrum Informacyjne Sejmu z pętaniami o powód znaczącej podwyżki na początku kwietnia, jednak jak informuje, do momentu publikacji artykułu nie otrzymał odpowiedzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Monika
rok temu
Szlachta dostaje a pisowski elektorat ma palic w piecach szyszkami i głosować odpowiednio
Baba
rok temu
I taka ma być waloryzacja emerytur, druga w tym roku. To taki wzornik.
DoC
rok temu
trzeba dodrukować będzie "piniendzy" , bo rozdawać dalej trzeba , dalej swoich opłacać za lojalność , uwłaszczać się na panstwowych spółkach. A mi się wydaje że ta nasza Polska to nie należy do PiS-u tylko raczej do wszystkich Polaków !!!
rachmistrz
rok temu
Jest różnica, PO kradło / wg PIS-u/, a PIS teraz bierze do . Im się należy tak jak nam inflacja.
itek
rok temu
Oni żrą ze złotych misek frykasy a ciemny lud nie je ryż z połamanych drewnianych misek