Notowania

nbp
04.02.2019 08:51

Pensje w NBP wcale nie takie wysokie. Więcej płacą w KNF i na Giełdzie

Średnie zarobki pracowników Narodowego Banku Polskiego wynoszą 9,8 tys. zł brutto. To znacznie mniej niż w innych państwowych instytucjach finansowych. W KNF przeciętne wynagrodzenie to 10 tys. zł, a na Giełdzie Papierów Wartościowych - 11,7 tys. zł miesięcznie - wynika z wyliczeń "Pulsu Biznesu".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Kwestia pensji w Narodowym Banku Polskim w ostatnich tygodniach jest głośno komentowana w mediach (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Dziennik policzył w poniedziałkowym wydaniu, jak średnie zarobki w Narodowym Banku Polskim mają się do wynagrodzeń w branży.

Pod uwagę wzięte zostały przede wszystkim państwowe instytucje oraz banki. Do zestawienia trafił też największy bank prywatny, czyli Santander.

Zobacz także: Skrupulatne kontrole NIK w NBP

Dane pochodzą z raportu rocznego za 2017 roku. Wydatki na wynagrodzenia zostały podzielone przez liczbę pracowników. I tak powstała średnia, którą "PB" porównuje pomiędzy ośmioma instytucjami. Oprócz NBP do analizy trafiły Giełda Papierów Wartościowych, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Bank Gospodarstwa Krajowego, Komisja Nadzoru Finansowego, a także banki PKO BP, Pekao SA oraz wspomniany Santander.

Co wynika z analizy? Że najwięcej zarabia się w GPW, gdzie średnia pensja wynosi 11,7 tys. zł brutto. To o 900 zł mniej niż jeszcze w 2015 roku. Na drugim miejscu jest BFG, gdzie przeciętne wynagrodzenie sięga 11,6 tys. zł. Dalej są BGK - 11,1 tys. zł oraz KNF - 10 tys. zł.

Dopiero na 5. miejscu jest NBP, gdzie zatrudnionych jest 3,3 tys. osób, a średnia pensja to 9,8 tys. zł.

To i tak sporo więcej niż w bankach. Pekao może się pochwalić średnim wynagrodzeniem 7,8, Santander - 7,4 tys. zł, a PKO BP - zaledwie 6,4 tys. zł. Trzeba jednak zauważyć że w bankach zatrudnienie jest zdecydowanie najwyższe. Pracuje w nich odpowiednio 17,3, 14,4 i aż 28,4 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nbp, zarobki, wynagrodzenia, finanse, gospodarka, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-02-2019

OsaMnie średnia nie interesuje , ciekawi mnie ile zarabiają SWOI .

04-02-2019

fijolpodawanie danych co do zarobków w wartościach uśrednionych to jest wielka ściema ważne jaką wysokość osiągają zarobki kadry kierowniczej i prawych … Czytaj całość

04-02-2019

max powerSrednio kazdy obywatel w Polsce ma 0.968 jadra.

Rozwiń komentarze (49)