Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

PGE: Czesi zgodzili się na wydobycie z kopalni w Turowie. "Podpisali protokoły"

992
Podziel się:

Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała opublikowanie protokołu z konsultacji z Republiką Czeską ws. przedłużenia koncesji dla Kopalni Turów do 2044 r. Ma być to dowód na to, iż Czesi zgodzili się na eksploatację kopalni i metody ochrony środowiska, które dziś kwestionują.

PGE: Czesi zgodzili się na wydobycie z kopalni w Turowie. "Podpisali protokoły"
- Kopalnia Węgla Brunatnego Turów posiada ważną, legalnie wydaną koncesję – mówi prezes Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.
bEKjnWXp

"Konsultacje ze stroną czeską prowadzone były przez 5 lat z ponadstandardową intensywnością. W protokole z uzgodnień Czesi przyjęli zaproponowane przez kopalnię środki minimalizujące wpływ kopalni na przygraniczne tereny czeskie. Na tej podstawie kopalnia otrzymała decyzję środowiskową, a w dalszej kolejności koncesję na wydobycie do 2044 r. Mimo to Czesi domagają się natychmiastowego zamknięcia Kopalni Turów" – czytamy w informacji rozesłanej do mediów.

- Strona czeska zgodziła się na polskie propozycje i podpisała w październiku 2019 roku protokół uzgodnień dotyczący konkretnych działań minimalizujących oddziaływanie kopalni na tereny przygraniczne. Wszystkie zobowiązania zawarte w protokole spełniliśmy. Kończymy również budowę prewencyjnego ekranu chroniącego wody gruntowe na granicy kopalni - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

- Protokół zamykał temat konsultacji transgranicznych. Bez protokołu nie byłoby raportu środowiskowego, a bez raportu środowiskowego nie uzyskalibyśmy koncesji. Mimo to Czesi twierdzą, że konsultacji nie było. To absurd – dodaje Dąbrowski.

bEKjnWXr
Zobacz także: Kopalnia Turów musi wstrzymać wydobycie. Borowski: każdy kolejny dzień pracy będzie nas kosztować

Kopalnia Turów rozpoczęła starania o przedłużenie koncesji ponad 6 lat temu, występując z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej. PGE podkreśla, że uzgodnienia transgraniczne zakończyły się podpisaniem przez stronę czeską protokołu z uzgodnień, w którym Kopalnia Turów zobligowała się do podjęcia konkretnych działań minimalizujących swoje oddziaływanie na tereny przygraniczne. 

Na tej podstawie w styczniu 2020 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu wydał Kopalni Turów decyzję środowiskową dla kontynuacji wydobycia do 2044 roku.

bEKjnWXx

PGE przypomina po raz kolejny, że według naukowców z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wody w tym rejonie Czech zaczyna brakować ze przyczyn naturalnych a winne temu są warunki meteorologiczne. Koncern mimo to zdecydował się na budowę ekranu przeciwfiltracyjnego o długości ok. 1100 m i głębokości od 65 m do 117 m. "Inwestycja za 17 mln zł jest działaniem profilaktycznym, do którego Kopalnia Turów zobowiązała się dobrowolnie" – czytamy w informacji rozesłanej do mediów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKjnWXS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(992)
seniorka
2 tyg. temu
dosyć tych kłamstw ,mącą moherom w głowach .a zwykła bułka wrocławska kosztuje 1,30 zł
Ala
2 miesiące temu
Pięć Kopalni niemieckich w tym samym miejscu i to nie szkodzi Czechom. Własne kopalnie też są nieszkodliwe. Tylko nasza pomimo umowy i zbudowanych barier są nie takie. Czy my jesteśmy wyrzutkiem w Unii, bo troszczymy się o własny kraj, a nie o niemieckie interesy w Polsce?
tikitak
5 miesięcy temu
Wierzę Czechom, nie naszym krętaczom.
bEKjnWXT
faja 43
5 miesięcy temu
Jak się węgiel skończy to wyrobisko można by zalać wodą , tylko że Czesi będą narzekać ze mają mokro .
jan
5 miesięcy temu
Jak Zaolzie powróci do Polski to problemy się skończą !
...
Następna strona