Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

PGE o przyszłości węgla. "Skomplikowany proces"

3
Podziel się:

PGE podtrzymuje, że chciałaby, by do wydzielenia aktywów węglowych doszło najpóźniej w 2025 roku - poinformował prezes PGE Dariusz Marzec. Firma wybrała PwC jako doradcę w tym procesie.

PGE o przyszłości węgla. "Skomplikowany proces"
PGE chce wydzielić aktywa węglowe w 2025 r. (Adobe Stock, Atur Nyk)

- Widać, że część konwencjonalna aktywów nie jest w stanie funkcjonować w oparciu o zasady rynkowe, jest wypychana z merit order, a jest niezbędna dla funkcjonowania systemu energetycznego. (...) Pracujemy nad wypracowaniem koncepcji wydzielenia aktywów węglowych - powiedział Dariusz Marzec.

Prezes PGE dodał, że jest to "dość skomplikowany i złożony proces". - Jesteśmy po spotkaniach, na których nakreśliliśmy kierunek działania i zarys koncepcji. Jesteśmy po wyborze doradców, którzy będą przygotowywali model finansowy oraz proponowane rozwiązania regulacyjne związane z wydzieleniem aktywów. Organizacyjnie nasz segment konwencjonalny jest przygotowany do wydzielenia - wyznał prezes PGE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dealer Rolls-Royce, McLaren, Aston Martina "Sprzedaję 2,5 tys aut rocznie" Piotr Fus w Biznes Klasie

Termin w 2025 roku

Grupa będzie współpracować w ramach powołanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych zespołu ds. wydzielenia aktywów węglowych ze spółek sektora energetycznego z udziałem Skarbu Państwa.

- Tak jak deklarowaliśmy, bardzo byśmy chcieli, by do transakcji doszło najpóźniej w 2025 roku. Kolejne kilka miesięcy poświęcimy na intensywne prace, na przygotowanie modelu finansowego, sytuacja rynkowa jest bardzo dynamiczna. Trzeba też zaadresować ewentualne ryzyka związane z pomocą publiczną, wypracować ewentualne rozwiązania regulacyjne. Planujemy te prace zakończyć do końca tego roku, aby fizyczne wydzielenie aktywów nastąpiło w przyszłym roku - powiedział Marzec.

Doradcą PGE zostało PwC. Firma ma przygotować model finansowy, zaproponować wycenę i regulacje.

Te prace powinny się zakończyć w tym roku, w trzecim kwartale - zadeklarował Marzec.

Prezes PGE podtrzymał, że grupa chciałaby przygotować nową strategię rozwoju po zmianie struktury aktywów. Nie wykluczył jednocześnie jakiejś niedużej aktualizacji wcześniej, gdyby kwestia wydzielenia aktywów miała się przeciągać.

W I kwartale 2024 roku EBITDA raportowana PGE wyniosła 2,536 mld zł (spadek o 26 proc. rdr), a EBITDA powtarzalna 2,532 mld zł (spadek o 24 proc. rdr). W segmencie Energetyka Konwencjonalna grupa zanotowała 0,5 mld zł straty wobec 0,9 mld zł zysku rok wcześniej, co jest głównie wynikiem spadku marży na wytwarzaniu energii elektrycznej w wyniku niższych cen energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
olo
2 miesiące temu
"kombinowania " ciąg dalszy i szulernie zwane szumnie giełdami w działaniu. UE w niedługim czasie zostanie "wyładzona" przez powstające nowe stosunki gospodarcze i przesunięcie się sektora finansowego w rejon Bliskiego Wschodu. Już padła zapowiedz o projekcie powstania giełdy zbożowej w ramach państw BRCS. Inaczej Giełda Zbożowa w Paryżu i |Ośrodek Finansowy w Londynie "spokojnie "po woli tracą na znaczeniu . Jeżeli UE nie zajmie w tym nowym gospodarczym rozdaniu świata odpowiedniego miejsca jakie obecnie trwa skarze się na podmiotowość.
aaa
2 miesiące temu
Zielony ład to piramida finansowa UE do wyciągnięcia kasy od każdego z nas. Zaczęli od kopalni i ETS, teraz dojdą podatki od samochodów spalinowych a potem dowalą kary za nieocieplony dom. Europosłowie którzy przepchają takie pomysły w europarlamencie tylko napędzają koniunkturę w Chinach. To naiwność? głupota? a może korupcja? Ratowanie klimatu w takim wykonaniu to farsa. Dla przykładu: polskie kopalnie w 2022r wydobyły 49mln ton węgla, w Chinach 45mln ton wydobyli w CZTERY DNI!!!, i co roku zwiększają wydobycie o 130mln ton, bo potrzebują taniego prądu dla gospodarki. Te smartfony, pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, samochody elektryczne itd. made in china, nie przylatują do nas z innej planety. Niedługo wybory, czas zatrzymać to szaleństwo.
Koniec ABW
2 miesiące temu
Zapomniałem, że kopalnie są do dotowania elektrowni węglowych.