Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
OPM
|
aktualizacja

PGNiG: Gazprom nie stosuje się do wyroku Trybunału Arbitrażowego

217
Podziel się:

Gazprom zignorował wyrok Trybunału Arbitrażowego i nie skorygował faktur. Tak twierdzi PGNiG i faktury opłaca zgodnie z ustaleniami Trybunału, a nie kwotami widniejącymi na rachunkach od Gazpromu.

Gazprom zignorował wyrok Trybunału Arbitrażowego. PGNiG płaci zgodnie z wyrokiem
Gazprom zignorował wyrok Trybunału Arbitrażowego. PGNiG płaci zgodnie z wyrokiem (Getty Images)

Gazprom nie dostosował się do wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie i nie skorygował faktur, mimo wezwania Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - twierdzi polska spółka energetyczna w wydanym przez siebie komunikacie.

"W związku z otrzymanymi od Gazpromu fakturami za dostawy gazu w marcu 2020 r. i w pierwszej połowie kwietnia 2020 r., które zostały wystawione przez Gazprom z pominięciem nowych warunków cenowych kontraktu jamalskiego, ustalonych w wyroku, PGNiG wezwało Gazprom do niezwłocznego (nie później niż do dnia 23 kwietnia 2020 r.) skorygowania faktur pod rygorem uznania przez PGNiG, że Gazprom celowo nie stosuje się do postanowień wyroku" - czytamy w komunikacie.

Jednak PGNiG nie otrzymało żadnej odpowiedzi w wyznaczonym przez siebie terminie, nie otrzymało też od Gazpromu korekt faktur. "Spółka uznaje brak odpowiedzi Gazpromu na ww. wezwanie PGNiG, oraz niedokonanie przez Gazprom korekty faktur w określonym przez PGNiG terminie, jako dorozumiane potwierdzenie, że na chwilę obecną Gazprom nie zamierza stosować się do wyroku" - czytamy dalej.

Zobacz także: Obejrzyj: Obniżki wynagrodzeń w spółkach państwowych. "Wystosuję taki apel"

W ocenie PGNiG, stanowisko Gazpromu jest pozbawione jakiejkolwiek podstawy prawnej, ponieważ wyrok jest ostateczny i wiążący dla stron. "W związku z powyższym zarząd spółki informuje, że faktury zostały opłacone przez PGNiG (w terminach kontraktowych) w wysokości wynikającej z nowych warunków cenowych kontraktu jamalskiego ustalonych w wyroku" - czytamy.

"PGNiG uprzednio poinformowało Gazprom o zamiarze opłacenia faktur w taki sposób w odrębnej korespondencji pisemnej" - dodano. Spółka podkreśla, że nie posiada żadnych wymagalnych zaległości wobec Gazpromu oraz terminowo wywiązuje się ze wszelkich zobowiązań, z uwzględnieniem nowych warunków cenowych kontraktu jamalskiego.

"PGNiG realizuje także dalsze działania mające na celu implementację wyroku oraz uzyskanie zwrotu kwoty wynikającej z wstecznego rozliczenia" - podano.

Pod koniec marca Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał wyrok końcowy w postępowaniu arbitrażowym z powództwa PGNiG przeciwko PAO Gazprom i OOO Gazprom Export, dotyczącym obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom do Rzeczypospolitej Polskiej w ramach tzw. kontraktu jamalskiego z 1996 roku.

Według oceny PGNiG, wsteczne rozliczenie wynikające z wyroku końcowego Trybunału Arbitrażowego wskazuje na występowanie różnicy do zwrotu przez Gazprom na rzecz PGNiG w kwocie około 1,5 mld dolarów.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(217)
tom
rok temu
obecnie Polska musi doplacic 5 mld gazpromowi-chciala cen rynkowych to dostanie -korektura na zyczenie madrych inaczej w Polsce-samboj
Miś
3 lata temu
To Pan Sasin wygrał z Gazpromem czy nie bo było tyle chwalby a efektów jak widać brak.
Leo
3 lata temu
Pisie matołki zakręcą kurki i ciemny lud będzie ogrzewał się przy ognisku!
SZ
3 lata temu
Widac kultura rosyjskiego potentata jest jak kultura polskiego rzadu. Ignorowac wyroki sadow. Tu w zasadzie jestesmy mentalnie za Uralem.
wmw
3 lata temu
czyli jak teraz zakręcą ruskie gaz, to my Polacy będziemy go mieli tyle ile sami w jelitach naprodukujemy
...
Następna strona