Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

PGNiG spekuluje cenami gazu? Spółka odpowiada na zarzuty Radosława Sikorskiego

17
Podziel się:

Na Twitterze huczy od wiadomości o tym, że PGNiG w swoich sprawozdaniach przyznaje się do spekulacji cenami gazu. Na takim działaniu tylko w jednym kwartale spółka miała stracić 1,5 mld zł. W odpowiedzi na pytania money.pl firma jednak zapewnia, że o żadnej spekulacji nie może być mowy. Ocenia, że podobne praktyki stosują wszystkie podmioty działające w branży energetycznej.

PGNiG spekuluje cenami gazu? Spółka odpowiada na zarzuty Radosława Sikorskiego
PGNiG zapewnia, że nie spekuluje cenami gazu (Adobe Stock, Sergey)

Twitter od środowego poranka huczy od doniesień o tym, że PGNiG miało stracić miliardy zł spekulowaniu indeksami cen gazu. Radosław Sikorski stwierdził, że jeżeli te doniesienia się potwierdzą i nominaci Prawa i Sprawiedliwości w państwowej spółce realizowali taką politykę, to "to ten rząd powinien zostać zmieciony".

Sam temat natomiast rozpoczął jeden z użytkowników Twittera, który zagłębił się w sprawozdania spółki. Według niego wynika z nich, że PGNiG zawierało transakcje pochodne, czym miało spekulować na cenach gazu, na czym tylko w trzecim kwartale 2021 r. straciło 1,5 miliarda zł.

Najpierw wyjaśnijmy, czym są transakcje pochodne. PGNiG zarzucono wygenerowanie straty na transakcjach SWAP. W uproszczeniu to rodzaj umowy między dwoma podmiotami, która określa zasady wzajemnych płatności, zależne od określonego parametru rynku, np. stopy procentowej, czy kursu walutowego.

W tym wypadku SWAP miały zabezpieczyć cenę gazu dla polskiej spółki. Z danych ma wynikać, że PGNiG na tych operacjach stracił. Właśnie stąd pojawiły się zarzuty o spekulacji, która zakończyła się niepowodzeniem spółki.

Zobacz także: Emeryci niesłusznie tracą na Polskim Ładzie? "Błędy się zdarzają"

PGNiG: to standardowa praktyka branżowa

Zwróciliśmy się więc do PGNiG z prośbą o wyjaśnienie nam tych transakcji. W odpowiedzi od biura prasowego spółki czytamy zapewnienie, że o działalności spekulacyjnej nie może być mowy.

"Spółka realizuje konsekwentnie długoterminową strategię zarządzania ryzykiem zmienności cen towarów, walut i stopy procentowej. Jest to powszechnie przyjęta praktyka stosowana w całej branży" - czytamy.

Do tego celu spółce służą kontrakty SWAP na indeksy cen gazu właśnie. PGNiG zapewnia money.pl, że dzięki temu udaje się ograniczyć wpływy wahań ceny nabycia i zbycia paliwa gazowego na wyniki finansowe spółki. Sama ich wartość jest natomiast pochodną wartości indeksów cen gazu.

"Gwałtowny wzrost notowań gazu w III kw. 2021 r. przełożył się na odpowiedni wzrost wartości instrumentów zabezpieczających. Innymi słowy, ten sam wolumen instrumentów pochodnych miał wyższą wycenę w wyniku wzrostu wartości instrumentu bazowego" - stwierdza biuro prasowe w odpowiedzi.

"PGNiG może ponosić stratę na instrumentach zabezpieczających"

Spółka zapewnia, że "może ponosić stratę na instrumentach zabezpieczających", podobnie jak inne spółki obrotu. Szczególnie że - zdaniem PGNiG - dynamicznego wzrostu cen gazu z trzeciego kwartału 2021 r. nie dało się przewidzieć.

"Należy jednak pamiętać, że wypłata na instrumentach finansowych jest równoważona pozytywnym wynikiem z działalności na rynku fizycznym i odwrotnie. Instrumenty są zawierane w celu ustalenia przepływów pieniężnych z działalności na rynku fizycznym na stałym poziomie, a nie w celu skorzystania ze wzrostów lub spadków cen towarów, walut lub stóp procentowych. Dlatego ocena działalności operacyjnej segmentu powinna brać pod uwagę całość elementów składających się na wynik finansowy, a nie tylko jedną składową" - przekonuje biuro prasowe spółki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
mmm345
2 lata temu
Jak wzrostu cen nie dało się przewidzieć? jest ona wynikiem waszej polityki PGNIG i rządu. Blokujecie przepływ gazu i nie zabezpieczacie dostaw dla Polski. To sie musiało tak skończyć.
Ed007
2 lata temu
Strach się bać skoro mamy tracić regularnie 1,5mld złotych na rutynowych działaniach ....... w połowie roku nie można było przewidzieć skoku cen gazu w zimie i agresji żart?
erqbqrhn
2 lata temu
To niech biuro prasowe poda ten drugi składnik i pokaże, że per saldo wynik był dodatni, a nie podaje w komunikatach mądrości ludowych, że słońc wschodzi na wschodzie a zachodzi na zachodzie.
dfsdf
2 lata temu
po pierwsze co to były za swapy? Czy na giełdzie NYMEX ? czy na innej , po drugie - zabezpieczanie się fjuczersami powinno być ustalone na podstawie zysku i ceny dla klientów. Ceny mimo wszystko poszły w górę, a na swapach straty, po trzecie, czy te swapy były rollowane czy zamykane? Powinna być tego dokładna księgowość przebadana przez biegłego rewidenta, aby nie było trupów w szafie.
...
2 lata temu
Cos czuje ze wiekszosc zarzadu po zmianach wladzy to grubo beknie..