Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
MKS
|

PGNiG zapowiadało złoty biznes na metanie. Dziś mówi o "zbieraniu doświadczeń"

101
Podziel się

PGNiG planował pozyskiwać z pokładów węgla nawet 1,5 mld m sześc. gazu rocznie. Rzeczywistość zweryfikowała te oczekiwania i dziś spółka nie chwali się wynikami finansowymi "komercyjnej eksploatacji złoża".

PGNiG zapowiadało złoty biznes na metanie. Dziś mówi o "zbieraniu doświadczeń"
W 2019 roku PGNiG uruchomiło w Gilowicach blok energetyczny zasilany metanem z pokładów węgla (PAP, Grzegorz Momot)
bDSzvfSJ

Przymiarki do inwestycji w metan rozpoczęły się kilka lat temu, a ich najmocniejszym akcentem były uruchomienie przez PGNiG w 2019 roku w Gilowicach koło Brzeszcz (woj. śląskie) bloku energetycznego zasilanego surowcem z wykonanego tam wcześniej odwiertu – przypomina "Rzeczpospolita".

Spółka zapewniała wtedy, że tym samym rozpoczęła komercyjną eksploatację zasobów złoża i zapewniła, że wydobycie metanu w ilościach przemysłowych jest możliwe. Dziennikarze po półtora roku postanowili sprawdzić, jak przebiega "monetyzowanie" pokładów metanu.

Z odpowiedzi biura prasowego spółki wynika jedynie, że celem projektu była nie tyle komercyjna eksploatacja, lecz określenie możliwości przeprowadzenia tzw. zabiegów hydraulicznego szczelinowania otworów horyzontalnych w pokładach węgla i zbadanie ich wpływu na wzrost produktywności metanu.

bDSzvfSL

Zatem nie zarabianie, a badanie i zbieranie doświadczeń, które następnie mogą zostać wykorzystane m.in. przy realizacji projektów związanych z udostępnianiem złóż gazu niekonwencjonalnego. Jakich i gdzie – już nie podaje.

Zobacz także: Kredyty frankowe ciążą bankom. Mogą je kosztować gigantyczne pieniądze

Polska ma bogate zasoby metanu

bDSzvfSR

Polska ma bogate zasoby metanu. Państwowy Instytut Geologiczny szacował jeszcze cztery lata temu, że możliwe do wydobycia jest około 170 mld m3 tego gazu. Przy odpowiednich warunkach roczne wydobycie mogłoby sięgać 1-1,5 mld m3 rocznie. To z kolei oznaczałoby wzrost wydobycia krajowego o 1/4.

Gaz, który w kopalniach jest zagrożeniem, mógłby być wydrenowany przed uruchomieniem wydobycia. Zyskałaby by na tym zarówno sama kopalnia, jak i PGNIG. Tyle założenia, bo jak widać, nie wytrzymały one zderzenia z rzeczywistością.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSzvfTm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(101)
TęczowyPstrąg
miesiąc temu
Poproście narciarza o pomoc, on załatwi co trzeba.
Andrzej56
miesiąc temu
Smutne ze interes metanowy nie wypalił, może był przeszacowany, dobra zmiana tak już ma że wszystko wyolbrzymia, nawet marne sukcesy
Słomiane inwe...
miesiąc temu
To jak z tym bursztynem z przekopu
bDSzvfTn
Krzysztof 555
miesiąc temu
.... czemu mnie to nie dziwi??? ... "dobra zmiana" jest od psucia nie od dobrej roboty ...
płakać się ch...
miesiąc temu
Polnische Wirtschaft
...
Następna strona