Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
MKS
|

PGNiG zapowiadało złoty biznes na metanie. Dziś mówi o "zbieraniu doświadczeń"

101
Podziel się:

PGNiG planował pozyskiwać z pokładów węgla nawet 1,5 mld m sześc. gazu rocznie. Rzeczywistość zweryfikowała te oczekiwania i dziś spółka nie chwali się wynikami finansowymi "komercyjnej eksploatacji złoża".

PGNiG zapowiadało złoty biznes na metanie. Dziś mówi o "zbieraniu doświadczeń"
W 2019 roku PGNiG uruchomiło w Gilowicach blok energetyczny zasilany metanem z pokładów węgla (PAP, Grzegorz Momot)
bEBZMDDV

Przymiarki do inwestycji w metan rozpoczęły się kilka lat temu, a ich najmocniejszym akcentem były uruchomienie przez PGNiG w 2019 roku w Gilowicach koło Brzeszcz (woj. śląskie) bloku energetycznego zasilanego surowcem z wykonanego tam wcześniej odwiertu – przypomina "Rzeczpospolita".

Spółka zapewniała wtedy, że tym samym rozpoczęła komercyjną eksploatację zasobów złoża i zapewniła, że wydobycie metanu w ilościach przemysłowych jest możliwe. Dziennikarze po półtora roku postanowili sprawdzić, jak przebiega "monetyzowanie" pokładów metanu.

Z odpowiedzi biura prasowego spółki wynika jedynie, że celem projektu była nie tyle komercyjna eksploatacja, lecz określenie możliwości przeprowadzenia tzw. zabiegów hydraulicznego szczelinowania otworów horyzontalnych w pokładach węgla i zbadanie ich wpływu na wzrost produktywności metanu.

bEBZMDDX

Zatem nie zarabianie, a badanie i zbieranie doświadczeń, które następnie mogą zostać wykorzystane m.in. przy realizacji projektów związanych z udostępnianiem złóż gazu niekonwencjonalnego. Jakich i gdzie – już nie podaje.

Zobacz także: Kredyty frankowe ciążą bankom. Mogą je kosztować gigantyczne pieniądze

Polska ma bogate zasoby metanu

bEBZMDEd

Polska ma bogate zasoby metanu. Państwowy Instytut Geologiczny szacował jeszcze cztery lata temu, że możliwe do wydobycia jest około 170 mld m3 tego gazu. Przy odpowiednich warunkach roczne wydobycie mogłoby sięgać 1-1,5 mld m3 rocznie. To z kolei oznaczałoby wzrost wydobycia krajowego o 1/4.

Gaz, który w kopalniach jest zagrożeniem, mógłby być wydrenowany przed uruchomieniem wydobycia. Zyskałaby by na tym zarówno sama kopalnia, jak i PGNIG. Tyle założenia, bo jak widać, nie wytrzymały one zderzenia z rzeczywistością.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEBZMDEy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(101)
ecometan
7 miesięcy temu
Tylko Holandii opłacało się wydobycie metanu od 1958 czym wzbogacili budżet państwa o 270mld Euro. W Polsce dopóki żyją tu Polacy nic się nie opłaca. Ani wydobycie gazu z łupków 2,5bln m3, ani metanu z Wielkopolski 5,5bln m3, przy rocznym zużyciu gazu w Unii na poziomie 16mld m3. Ani ropy z Pomorza Zach. 4000 mld t, Arabii Saudyjskiej już tak chociaż ma tylko 270mld t. Polacy odkrywają, badają i zabezpieczają na pożytek następnego narodu co tu po eksmisji tej niepokornej nacji zamieszka. A na razie inna nacja odkrywa dla Polaków nowe podatki: od wody deszczowej, od powietrza klimatycznego, od śmieci, od jedzenia-opakowania, itd. itd. powiększając VAT który łatwo kradną po 50mld Euro rocznie. I tak będzie do zakończeniu historii niepokornego narodu Polaków na ziemi Polskiej.
AKK
7 miesięcy temu
A winny jest Putin, Tusk i EU!
lolek
7 miesięcy temu
Okazało się, że górnicy produkowali metan?
bEBZMDEz
Gość
7 miesięcy temu
To nie zbieranie doświadczeń tylko pranie kasy na kosztach - nie róbcie z siebie idiotów większych niż sami jesteście
ecometan
7 miesięcy temu
Tylko Holandii opłacało się wydobycie metanu od 1958 czym wzbogacili budżet państwa o 270mld Euro. W Polsce dopóki żyją tu Polacy nic się nie opłaca. Ani wydobycie gazu z łupków 2,5bln m3, ani metanu z Wielkopolski 5,5bln m3, ani ropy z Pomorza Zach. 4000 mld t, Arabii Saudyjskiej już tak chociaż ma tylko 270mld t. Polacy odkrywają, badają i zabezpieczają na pożytek następnego narodu co tu po eksmisji tej niepokornej nacji zamieszka. A na razie inna nacja odkrywa dla Polaków nowe podatki: od wody deszczowej, od powietrza klimatycznego, od śmieci, od jedzenia-opakowania, itd. itd. powiększając VAT który łatwo kradną po 50mld Euro rocznie. I tak będzie do zakończeniu historii niepokornego narodu Polaków na ziemi Polskiej.
...
Następna strona