Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Pierwsza Komunia tylko dla bogatych. Wiemy, ile musisz mieć na prezent i komunijną imprezę

167
Podziel się:

Polacy zdecydowanie popierają zwyczaj wręczania prezentów i pieniędzy dzieciom przystępującym do pierwszej komunii. Tylko 7 proc. respondentów jest temu zdecydowanie przeciwna. Co więcej, blisko 30 proc. badanych chce dzieciom wręczyć nawet 500 zł w kopercie.

Polacy nie żałują na organizację i prezenty dla dzieci przyjmujących pierwszą komunię.
Polacy nie żałują na organizację i prezenty dla dzieci przyjmujących pierwszą komunię. (PAP, Paweł Kula)

Podobnie przychylnie, przebadani na zlecenie Wirtualnej Polski w panelu Ariadna, reagują na pomysł organizacji przyjęć komunijnych. Tu odsetek zwolenników wynosi 67 proc. W przypadku wręczania prezentów jest to 57 proc.

Co ciekawe, widać też pewną różnice w tej przychylność do organizowania przyjęcia z tej okazji, w zależności od sympatii politycznych. 80 proc. wyborców PiS jest za takim hucznym świętowaniem. Wśród sympatyków PO odsetek ten jest niższy o 14 pkt. proc.

Zobacz także: Podatek od prezentów na komunię. O czym rodzice muszą wiedzieć

Z kolei w przypadku opinii na temat wręczania prezentów komunijnych, wyborcy PO i PiS są niemalże zgodni w popieraniu tej idei. Uwagę zwraca tu jednak blisko 20-procentowa grupa niezdecydowanych.

A ile pieniędzy dać dziecku w kopercie (lub ile przeznaczyć na prezent)? To pytanie zadaje sobie wielu wujków i cioć, jak Polska długa i szeroka. Pewną wskazówką może być wynik naszego badania. Jak się okazuje, największa grupa respondentów uważa, że do koperty należy włożyć sumę w przedziale od ponad 100 do 300 zł. Myśli tak aż 44 proc. badanych.

Blisko jedna trzecia - 29 proc. - uważa, ze powinna to być jednak kwota od 300 do 500 zł. 5 proc. dałoby w kopercie nawet 1000 zł, a tylko 1 proc. badanych zdecydowałoby się na 50 zł.

Okazuje się też, że jesteśmy w stanie całkiem sporo zainwestować w przyjęcia z okazji pierwszej komunii. Największa grupa - 36 proc. badanych - jest w stanie wydać na to nawet 3 tys. zł. 12 proc. zainwestowałoby w dobrą, komunijna zabawę nawet do 5 tys. zł. Na imprezę powyżej 10 tys. zł zdecydowałby się tylko co setny badany.

Okazuje się jednak, że Polacy są jednak bardziej skłonni do wręczania z tej okazji prezentów niż pieniędzy. Zwolennikami prezentów jest 59 proc. badanych.

W tym przypadku nie widać też wyraźnej różnicy między dwiema głównymi grupami wyborców. Popierający PiS są jednak nieco mniejszymi zwolennikami pieniężnych datków - 34 proc., niż wyborcy PO, których 40 proc woli wręczać dzieciom pieniądze. Co zrozumiałe, taka sama różnica dzieli te grupy w sympatii do kupowania prezentów.

Nota metodologiczna:
Próba ogólnopolska licząca N=1053 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 10 – 13 maja 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(167)
stophejt
2 lata temu
czekam na upadek tej instytucji sredniowiecznej, ksieza biora 100 zl od dziecka a ich np 150 :) co za biznes, a mamuski chca wesela i kopert dla synusia komunijnego, to jest duchowe sie pytam ???kupujecie zrecie ile sie da i mamy zagrozenie klimatyczne i lockdowny, to przez was prozniaki
Nikos
4 lata temu
Wiara została wymyślona przez ludzi, którzy chcieli sterować tymi co mniej wiedza o świecie.
Edek z Chlast...
4 lata temu
ja krześniakowi dałem tysiąc ełro, a co stać mnie
AT
4 lata temu
Moja pierwsza komunia nie wspomina mi się dobrze. Moja cała rodzina dała mi jakieś durne bombonierki. Co mi po paru czekoladkach. A potem moi rówieśnicy dyskryminowali mnie, gdyż fajne rzeczy podostawali a ja nic ciekawego. To jest niestety przykład zmarnowania dzieciństwa.
Emilia
4 lata temu
Powiedziałam, że pieniędzy nie dam i jak postanowiłam tak zrobiłam, dałam w prezencie gitarę z megasceny żeby dziewczyna mogła się muzycznie rozwijać bo ma ku temu predyspozycje. Wypchanej koperty nie dałam
...
Następna strona