Notowania

wiadomości
19.05.2019 07:57

Pierwsza Komunia tylko dla bogatych. Wiemy, ile musisz mieć na prezent i komunijną imprezę

Polacy zdecydowanie popierają zwyczaj wręczania prezentów i pieniędzy dzieciom przystępującym do pierwszej komunii. Tylko 7 proc. respondentów jest temu zdecydowanie przeciwna. Co więcej, blisko 30 proc. badanych chce dzieciom wręczyć nawet 500 zł w kopercie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Polacy nie żałują na organizację i prezenty dla dzieci przyjmujących pierwszą komunię. (Fot: Paweł Kula)

Podobnie przychylnie, przebadani na zlecenie Wirtualnej Polski w panelu Ariadna, reagują na pomysł organizacji przyjęć komunijnych. Tu odsetek zwolenników wynosi 67 proc. W przypadku wręczania prezentów jest to 57 proc.

(Money.pl)
(Fot: Ariadna)

Co ciekawe, widać też pewną różnice w tej przychylność do organizowania przyjęcia z tej okazji, w zależności od sympatii politycznych. 80 proc. wyborców PiS jest za takim hucznym świętowaniem. Wśród sympatyków PO odsetek ten jest niższy o 14 pkt. proc.

Podatek od prezentów na komunię. O czym rodzice muszą wiedzieć

Z kolei w przypadku opinii na temat wręczania prezentów komunijnych, wyborcy PO i PiS są niemalże zgodni w popieraniu tej idei. Uwagę zwraca tu jednak blisko 20-procentowa grupa niezdecydowanych.

(Money.pl)
(Fot: Ariadna)

A ile pieniędzy dać dziecku w kopercie (lub ile przeznaczyć na prezent)? To pytanie zadaje sobie wielu wujków i cioć, jak Polska długa i szeroka. Pewną wskazówką może być wynik naszego badania. Jak się okazuje, największa grupa respondentów uważa, że do koperty należy włożyć sumę w przedziale od ponad 100 do 300 zł. Myśli tak aż 44 proc. badanych.

(Money.pl)
(Fot: Ariadna)

Blisko jedna trzecia - 29 proc. - uważa, ze powinna to być jednak kwota od 300 do 500 zł. 5 proc. dałoby w kopercie nawet 1000 zł, a tylko 1 proc. badanych zdecydowałoby się na 50 zł.

Prezenty dla księży i katechetek budzą skrajne emocje wśród rodziców.
Prezent komunijny dla księdza. "Jako jedyna nie dałam. Było gadane"

Okazuje się też, że jesteśmy w stanie całkiem sporo zainwestować w przyjęcia z okazji pierwszej komunii. Największa grupa - 36 proc. badanych - jest w stanie wydać na to nawet 3 tys. zł. 12 proc. zainwestowałoby w dobrą, komunijna zabawę nawet do 5 tys. zł. Na imprezę powyżej 10 tys. zł zdecydowałby się tylko co setny badany.

(Money.pl)
(Fot: Ariadna)

Okazuje się jednak, że Polacy są jednak bardziej skłonni do wręczania z tej okazji prezentów niż pieniędzy. Zwolennikami prezentów jest 59 proc. badanych.

(Money.pl)
(Fot: Ariadna)

W tym przypadku nie widać też wyraźnej różnicy między dwiema głównymi grupami wyborców. Popierający PiS są jednak nieco mniejszymi zwolennikami pieniężnych datków - 34 proc., niż wyborcy PO, których 40 proc woli wręczać dzieciom pieniądze. Co zrozumiałe, taka sama różnica dzieli te grupy w sympatii do kupowania prezentów.

Ile kosztuje ślub? Kwiaty, fotograf, wesele to niejedyne koszty. Trzeba doliczyć często też "coś" dla księdza
Ile warta jest "co łaska"? W przypadku ślubu to nawet 1100 złotych

Nota metodologiczna:
Próba ogólnopolska licząca N=1053 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 10 – 13 maja 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, pierwsza komunia, prezenty komunijne, badanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-05-2019

WertyTak lepiej wydać kasę na LGBT paradę równości dewiacje i kwiaty od partnera dla partnera. Zniszczyć wszelkie wartości, historie i wprowadzić nowy ład. … Czytaj całość

19-05-2019

SOWAW ogóle nie rozumiem zwyczaju dawania prezentów z okazji komunii. Tablet, rower, kasa... za przyjęcie komunii.. To chore. To jakiś obłęd. Kpina. … Czytaj całość

19-05-2019

andePolska jest jednym z ostatnich państw gdzie panuje taki chory system gdzie rodzice narzucają i zmuszają dzieci do takich zachowań odnośnie wiary .

Rozwiń komentarze (166)