Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Pierwsza zeroemisyjna kopalnia na świecie. Powstanie w Polsce

6
Podziel się:

- Powołujemy specjalny ośrodek, który będzie projektował kopalnię w Bytomiu Odrzańskim w taki sposób, żeby to był pierwszy na świecie projekt kopalni zeroemisyjnej – oznajmił prezes miedziowej spółki KGHM Marcin Chludziński.

Pierwsza zeroemisyjna kopalnia na świecie. Powstanie w Polsce
Marcin Chludziński, prezes KGHM (EASTNEWS, WOJCIECH STROZYK)
bEKEZbYl

Szef KGHM na Forum Ekonomicznym w Karpaczu mówił o rozwoju dwóch projektów górniczych. Pierwszy z nich to projekt wydobywczy w "sąsiadujących" z obecną działalnością spółki złożach w Bytomiu Odrzańskim w woj. lubuskim. Chludziński wyjaśnił, że obecnie trwa faza eksploracji złoża, czyli jego identyfikacji.

- Chciałbym maksymalnie przyspieszyć ten projekt – zaznaczył.

- Powołujemy w tej chwili specjalny ośrodek, który będzie projektował tę kopalnię w taki sposób, żeby to był pierwszy w świecie, pierwszy w Europie projekt kopalni zeroemisyjnej. Będziemy tam zużywać czystą energię, maszyny będą elektryczne, co sprawi, że emisja CO2 będzie mała albo zerowa; to jest prawdziwa ekologia w górnictwie miedzi – mówił szef KGHM.

bEKEZbYn

Strategia spółki obejmuje też drugi projekt górniczy - wydobycia nawozów, a dokładnie soli potasowych nazywanych polihalitami - w Pucku, w województwie pomorskim. Szef KGHM poinformował, że spółka jest w końcowej fazie identyfikacji złoża.

Zdaniem Chludzińskiego, jest to projekt, który spotyka się z dobrą odpowiedzią rynkową, ponieważ widoczne jest coraz większe zapotrzebowanie na ekologiczne nawozy, które nie szkodzą środowisku.

- Polihalit to jest coś co zawiera wapń, siarkę, magnez, wszytko co jest potrzebne do wzrostu roślin i zarówno na rynku europejskim jak i na rynku amerykańskim jest to pożądany surowiec. Takie projekty górnicze funkcjonują i powstają np. w Wielkiej Brytanii. Nie obawiamy się o odpowiedź rynkową, chcemy jak najszybciej przejść do fazy budowy, ale faza budowy kopalni to nie jest miesiąc. Sama budowa to jest okres od trzech do pięciu lat – mówił szef KGHM.

bEKEZbYt

We wtorek w Karpaczu rozpoczęła się XXX edycja Forum Ekonomicznego. Podczas trzech dni konferencji odbędzie około 400 paneli dyskusyjnych i prezentacji, a także wiele wydarzeń towarzyszących. W debatach uczestniczą politycy, naukowcy, a także przedstawiciele świata nauki czy kultury z Europy, Azji Centralnej i USA. Hasłem tegorocznego kongresu jest "Europa w poszukiwaniu przywództwa".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKEZbYO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Figo
miesiąc temu
Tych madralinskich przywozonych z Warszawy to do wora i na Marsa,bo w tej firmie rzadzi polityka,a nie wolny rynek.
Wwwww
2 miesiące temu
Czyli plany są. Od kiedy zarząd bierze wynagrodzenie i premie? No i ile będzie kosztowało wyburzenie kolejnych filarów i czy wykonawcę tego wyburzenia już wybrano.
Nick
2 miesiące temu
Rozumiem, że prezes, zarząd, Rada nadzorcza już wybrane i przytulają odpowiednie wynagrodzenia
bEKEZbYP
Pio
2 miesiące temu
A co z innymi złożami miedzi w Polsce Dlaczego tym KGHM jest nie zainteresowany i oddaje te złoża Niemcom i 7ydom czy innym
wk001
2 miesiące temu
a prąd będzie z prądnic napędzanych przez na nażarty zarząd