Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Transformacja energetyki. Przyjęcie strategii jeszcze we wrześniu

4
Podziel się:

Ważne dla energetyki sprawy nabierają tempa. Rząd, jak liczy wiceminister Artur Soboń, jeszcze we wrześniu przyjmie strategię transformacji energetyki zakładająca skupienie bloków węglowych i kopalń węgla brunatnego w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Soboń odniósł się również do budzącej kontrowersje propozycji umowy społecznej.

Transformacja energetyki. Przyjęcie strategii jeszcze we wrześniu
Wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artur Soboń (PAP, Aleksander Koźmiński)

Konstrukcja NABE wraz z negocjowaną obecnie ze związkami zawodowymi umową społeczną dla energetyki ma być określona jeszcze w tym roku. Realizacja planowanych działań nastąpi w roku 2022 - ocenia wiceszef MAP.

- Chciałbym, aby we wrześniu doszło do przyjęcia przez rząd tej strategii, którą w czerwcu konsultowaliśmy, a która przesądziła kierunek transformacji energetyki. Gdyby tak było, moglibyśmy spokojnie pracować, jeśli chodzi o biznes i jeśli chodzi o rozmowy ze stroną społeczną - powiedział wiceminister Artur Soboń podczas debaty w Karpaczu. Zaznaczył przy tym, że nie będzie to proces, który zakończy się w kilka miesięcy.

Przypomniał, że NABE ma skupić energetyczne bloki wytwórcze oparte na węglu kamiennym i brunatnym oraz kopalnie węgla brunatnego. - Tym samym chcemy dla nich stworzyć odrębny podmiot i odrębną ścieżkę biznesową. O tym rozmawiamy też z Komisją Europejską oraz stroną społeczną - powiedział Soboń. Przypomniał też, iż 1 września br. rozpoczęły się negocjacje umowy społecznej dla energetyki.

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”

10 tys. zł i coroczne premie?

Odnosząc się do informacji prasowych, iż proponowane w umowie społecznej dla energetyki zapisy dotyczą m.in. wysokich premii dla załóg firm energetycznych i wynagrodzeń związkowców, wiceszef MAP zastrzegł, że na razie jedynym dokumentem, nad którym dopiero rozpoczęto prace, jest projekt przygotowany przez stronę społeczną.

- Chcę jasno powiedzieć, że to, co otrzymaliśmy od strony społecznej, to jest propozycja strony społecznej. Żaden przecinek w tej propozycji nie jest dzisiaj uzgodniony – mówił Soboń podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Podkreślił determinację strony rządowej, by doszło do zawarcia akceptowalnej dla obu stron umowy społecznej, dającej gwarancję przeprowadzenia procesu transformacji w warunkach zgody społecznej.

Bloki węglowe do zamknięcia

Równolegle trwają przygotowania do wydzielenia aktywów węglowych z grup energetycznych.

- Stąd też z jednej strony nasze rozmowy z doradcą biznesowym, w jaki sposób stworzyć koncepcję, z drugiej - będziemy pracować nad tym, jak to wszystko połączyć i w jaki sposób to zaprogramować w poszczególnych grupach energetycznych. Jednocześnie rozmawiamy w zespołach ze stroną społeczną, tak aby wypracować porozumienie. Cały czas informujemy Komisję Europejską o tym, co robimy – wyliczał Soboń.

Przypomniał, że wydzielenie aktywów węglowych z grup energetycznych ma uwolnić potencjał tych spółek w zakresie inwestowania w zieloną energetykę i ułatwić pozyskiwanie środków na takie przedsięwzięcia. W miarę przyrostu w systemie nowych mocy, bloki węglowe mają być wygaszane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
anarchist
3 lata temu
Transformacja energetyki z węglowej na rowerowa z kilkoma prądnicami na obwodzie koła żeby choć smartfon można było naładować. A energetycy i ta "strona społeczna !!] jak zwykle podziela się premiami i nagrodami za wspaniały rozwój energetyki.
Kowalski Jan
3 lata temu
Przyjdzie jeszcze czas, że wrócimy do węgla bo zabraknie prądu do tych wszystkich wynalazków z esamochodami lacznie a koszty energii beda wysokie, Gazprom w odpowiedzi na niekorzystny dla siebie wyrok niemieckiego sądu w Dusseldorfie ograniczy od 2022 roku dostawy gazu o połowę i to zarówno przez NS2 jak i przez rurociąg jamajski. Ciekawe co zrobi Polska nie mając wystarczającej ilości gazu? Pchanie się w tzw. odnawialne źródła energii i gaz to pułapka histerii klimatycznej za którą zapłacą biedni Polacy.
Hipotetycznie
3 lata temu
I tak za wszystko ostatecznie zapłacimy my, podatnicy! Tyle tylko, że bogaty ma w nosie czy kwg kosztuje 50 gr czy 2 zł! Zawsze na końcu jest szary konsument! Wszystko jest wkalkulowane w cenę! 🤔
zapytowywuję
3 lata temu
Skąd bioodpady jak transformacja trawników w niestrzyżony matecznik myszy i zawirusowanych kleszczy?