Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Węglowa rewolucja w Polsce. Ważne porozumienie spółek energetycznych

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
25
Podziel się:

PGE, Tauron, Enea i Energa podpisały ze Skarbem Państwa porozumienie o współpracy w przy wydzieleniu aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Proces ma pozwolić na ostateczne odejście Polski od tego paliwa.

Węglowa rewolucja w Polsce. Ważne porozumienie spółek energetycznych
Polska deklaruje powolne odejście od węgla. (Wikimedia Commons)

Ministerstwo Aktywów Państwowych podkreśliło, że celem porozumienia jest określenie współpracy w procesie wydzielenia aktywów energetyki węglowej i ich integracji w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Porozumieniem szybko pochwaliła się na Twitterze Grupa Enea. Na co zwrócił uwagę koncern, "porozumienie wpisuje się w transformację Enei w kierunku koncernu opartego o odnawialne i zeroemisyjne źródła energii".

- Podjęliśmy się niezwykle skomplikowanego zadania polegającego na kompleksowej transformacji branży elektroenergetycznej w Polsce. Spełnienie tego zadania wymaga ścisłej współpracy Skarbu Państwa z podmiotami zaangażowanymi w jego realizację - oświadczył, przy podpisaniu porozumienia, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Jego resort podkreśla, że porozumienie, prócz przygotowania spółek do wydzielenia aktywów węglowych w jedno miejsce, pozwoli na wybór jednego profesjonalnego doradcy dla wszystkich podmiotów, a także ograniczy koszty procesu. Podpisany dokument jest podstawą do utworzenia NABE, gdzie skupione będą wszystkie polskie aktywa węglowe.

Zobacz także: Kopalnia Turów oraz Nord Stream 2. Krytyka polskiej dyplomacji i "rozczarowująca wypowiedź" Joe Bidena

Tymczasem w Tauronie, który też podpisał porozumienie, jest nadal niespokojnie. Tamtejsza "Solidarność" zapowiada kolejną manifestację. Związkowcy z "Solidarności", którzy w ostatnich miesiącach kilkakrotnie protestowali przeciwko możliwym zmianom w strukturze Grupy i zarzucali jej zarządowi brak właściwego dialogu społecznego, zdecydowali o przeprowadzeniu kolejnej manifestacji - w Katowicach lub w Warszawie.

Spór w Tauronie trwa od kilku miesięcy. Związki zawodowe zarzucają zarządowi "brak woli prowadzenia konstruktywnego dialogu społecznego" i sprzeciwiają się zapowiadanym zmianom struktury Grupy Tauron, które - w ich ocenie - doprowadzą do jej likwidacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
kick
3 lata temu
Wielka Brytania stawiana dotychczas za wzór odchodzenia od węgla w zeszłym roku wydała zgodę na rozpoczęcie budowy kopalni węgla a w planach jest jeszcze kilka takich inwestycji . Rząd tego państwa zorientował się iż OZE nie są w stanie pokryć zapotrzebowania energetycznego tego kraju . A na podstawie i tego artykułu śmiem twierdzić iż na przejście w OZE zapłacimy dziesiątki miliardów a i tak na samym końcu okaże się iż tego paliwa kopalnego wciąż potrzebujemy a wszystkie starania oraz ogromne pieniądze pujdą w przysłowiowe błoto . Utworzenie zagłębia wodorowego na Śląsku to mżonki ponieważ do produkcji wodoru potrzebne są ogromne ilości energii elektrycznej a i transport nie jest tak łatwy hahahaha
NOE
3 lata temu
Caly dotychczasowy znany nam swiat sie konczy. Topia sie lodowce na calym swiecie, eksperci daja maksymalnie 10 lat , nasza cywilizacja dobiega konca. Coraz czesciej mozna sie spodziewac ekstremalnych opadow deszczu, sniegu, a z drugiej strony suszy. Polska jak w sredniowieczu jest nie zmerjolizowana, brak kanalow i rowow odprowadzajacych nadmiar wody, spowoduje ogromne zniszczenia ! Sekta nic w tej sprawie nie zrobi, cala nadzieja w nowym rzadzie, powinien od Tatr po Baltyk rozpoczac budowe zbiornikow retencyjnych, i kanalow, inaczej czeka polske zaglada.
Do i tyle
3 lata temu
Solidarność się stawia? Wazeliny brakło?
Zumwalt
3 lata temu
Wystarczy jedno słowo - SASIN - żeby było wiadomo, ze to kolejna KLĘSKA...
Jetrzy
3 lata temu
Niedawno geniusze z PiS na siłę włączali aktywa węglowe do spółek energetycznych by teraz wykazać ponownie swój geniusz i je wydzielać. Za wszystko płacimy my i akcjonariusze spółek, których akcje zanurkowały. No i płacimy jako przymusowi kliencie tych spółek. Tam, gdzie PiS bierze się za reformę - trzymajcie się za portfel.
...
Następna strona