Transformacja Energetyczna – Wszystkie wiadomości
INWESTYCJE / Jacek Sasin w Davos: musimy przejść z węgla na OZE i atom. W transformacji ma pomóc Citibank
Jacek Sasin w szwajcarskim Davos przyznał, że Polska planowała zastosować gaz jako paliwo przejściowe w procesie transformacji energetycznej. Po inwazji Rosji na Ukrainę perspektywa jednak znacznie się zmieniła. - Musimy bezpośrednio przejść od węgla na odnawialne źródła i energię jądrową - podkreślił wicepremier. Co więcej, w tym celu wspomóc nas ma Citibank.
ENERGETYKA / Rzecznik rządu krytykuje UE: pakiet klimatyczny uderzy po kieszeni przeciętnego obywatela
Unia, która miała być solidarna, chce de facto przenieść koszty transformacji energetycznej na mniej zarabiających, nie możemy się na to zgodzić — powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, krytykując unijną politykę klimatyczną. Jego zdaniem pakiet Fit for 55 jest "szkodliwy dla przeciętnego obywatela". Oznacza dla niego podwyższenie kosztów.
ENERGETYKA JĄDROWA / Atom może być zieloną inwestycją. Ukłon Brukseli w stronę Polski
Bruksela może pozwolić na finansowanie energetyki jądrowej i gazowej ze środków publicznych. To ukłon w stronę Polski i krajów naszego regionu - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".
MOC ELEKTROWNI / Nowe elektrownie w Polsce. PGE przygotowuje budowę
Polska Grupa Energetyczna ma w planach budowę nowych elektrowni szczytowo-pompowych - donosi portal WNP. List intencyjny w tej sprawie podpisano 22 października 2021 r. Obecnie firma analizuje potrzebę i opłacalność budowy elektrowni Młoty o mocy ok. 750 MW.
WIDEO / Ogromny koszt transformacji energetycznej. Pomóc mają zielone obligacje
Neutralność klimatyczna będzie ogromny kosztem. Pomóc mają zielone obligacje. - W raporcie KMPG przygotowanym dla Ministerstwa Finansów szacuje się, że cała Unia Europejska będzie wydawała na to aż 180 mld euro rocznie do 2030 roku. Jeśli chodzi o polskie podwórko, aż 37 proc. środków z Krajowego Planu Odbudowy ma być przeznaczone na tematy zrównoważonego rozwoju. Od 8 do 16 mld zł rocznie będzie przeznaczanych na odnawialne źródła energii - powiedział w "Money. To się liczy" Andrzej Gałkowski, partner w KPMG. - To są tak duże pieniądze, że nie możemy poprzestać na środkach rządowych. Właśnie tu pojawia się temat zielonych obligacji, jako jeden z elementów, który ma pomóc w tej zielonej rewolucji - dodał.
ENERGETYKA / Mateusz Morawiecki ostrzega przed "destabilizacją gospodarczą". Premier mówi, co trzeba zrobić
- Jesteśmy świadkami ogromnego kryzysu energetycznego i jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań, to cenę zapłacą obywatele - przestrzega w dzienniku "Frankfurter Allgemeine Zeitung" premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu wzywa do reformy Europejskiego Systemu Handlu Emisjami, argumentując, że niekontrolowany handel emisjami CO2 prowadzi do destabilizacji gospodarczej w Europie Środkowej i Wschodniej.
POLITYKA KLIMATYCZNA / Transformacja energetyczna. Premier: wydajemy gigantyczne kwoty
- Nie możemy zgodzić się na to, żeby Polska ponosiła nadmiarowe koszty transformacji energetycznej - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w trakcie IV Konferencji Programowej Śląski Ład w Katowicach. Na import ropy, gazu i węgla - ostatnio także - wydajemy gigantyczne kwoty - dodał.
ENERGETYKA / Transformacja energetyki. Przyjęcie strategii jeszcze we wrześniu
Ważne dla energetyki sprawy nabierają tempa. Rząd, jak liczy wiceminister Artur Soboń, jeszcze we wrześniu przyjmie strategię transformacji energetyki zakładająca skupienie bloków węglowych i kopalń węgla brunatnego w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Soboń odniósł się również do budzącej kontrowersje propozycji umowy społecznej.
GOSPODARKA / Transformacja energetyczna. Tauron robi pierwszy krok w kierunku wydzielenia aktywów węglowych
Tauron zamierza odkupić od PFR udziały w spółce Nowe Jaworzno, która eksploatuje blok w Jaworznie. To krok w kierunku wydzielenia aktywów węglowych.
FINANSE / Recesja w Polsce. Kościński: Z końcem lata skończą się jej efekty
- Eksport rośnie szybko, rośnie przemysł, są oznaki pobudzenia inwestycji prywatnych, konsumpcja prywatna na rekordowym poziomie, wyższym niż przed pandemią - wylicza minister finansów Tadeusz Kościński, twierdząc, że Polska jest na dobrej drodze.
GÓRNICTWO / Fundusz Sprawiedliwej Transformacji przegłosowany. Polska może otrzymać do 3,5 mld euro
Europosłowie przegłosowali we wtorek porozumienie ustanawiające Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Ma on na celu wsparcie państw unijnych w odchodzeniu od węgla. Z opiewającego na 17,5 mld euro funduszu Polska może liczyć nawet na 3,5 mld euro.
KATOWICE / Spotkanie Rady Społecznej z zarządem Taurona. Będzie protest
Związkowcy w środę spotykają się z zarządem Taurona, sprzeciwiają się podziałowi spółki. Zaplanowali protest, przez co mogą być utrudnienia w ruchu w centrum Katowic.
GÓRNICY / Projekt umowy dla górnictwa. Dopłaty, osłony, gwarancje zatrudnienia
Poznaliśmy szczegóły projektu umowy dla górnictwa, która ma pozwolić górnikom łagodnie przejść przez transformację energetyczną w Polsce, której skutkiem będzie wygaszanie kopalni. Na co mogą liczyć górnicy?
WIDEO / "Mój Prąd" rusza po raz trzeci. Dopłaty już nie tylko na fotowoltaikę
1 lipca ma zostać uruchomiona trzecia edycja programu "Mój Prąd". Co się zmienia? - Chcielibyśmy poszerzyć paletę możliwości dla beneficjentów o dodatkowe komponenty. Będą przede wszystkim nastawione na autokonsumpcję energii elektrycznej, wytworzonej z paneli fotowoltaicznych, które będziemy montować, ale też z tych, które już zamontowaliśmy w poprzednich edycjach - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Będą to trzy komponenty: inteligentne systemy zarządzania energią w domu, ładowarki do samochodów elektrycznych oraz magazyny ciepła i chłodu. Rozmawiamy o tym z branżą, ministerstwem klimatu i Komisją Europejską. Chcemy utrzymać formułę podobną, jak w poprzednich dwóch edycjach, czyli dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, prosumentów. Dla tych osób będzie dedykowana również trzecia edycja. Chcemy zachować prostotę programu, nie możemy sobie pozwolić na skomplikowanie całej procedury uzyskania dofinansowania - dodał.
GÓRNICY / Transformacja energetyczna. Górnicy z gwarancją zatrudnienia do emerytury
Górnicy dostaną gwarancję zatrudnienia w kopalniach do emerytury, a do tego pakiet osłonowy. Takie zapisy pojawią się w ustawie dot. funkcjonowania górnictwa po transformacji energetycznej, nad którą pracuje rząd.
EKOLOGIA / Banki zmieniają kurs. "Takie inwestycje mają kłopot z uzyskaniem finansowania"
- Nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie projektów ekologicznych niż teraz. Dlaczego? Bo jest już bardzo późno - powiedziała w programie "Newsroom WP” Joanna Erdman, wiceprezes ING Banku Śląskiego. – Jesteśmy już blisko momentu, gdy wyciągnięcie jednego klocka spowoduje zawalenie całej wieży. To właśnie epidemia jest katalizatorem wielu zmian. Pokazuje, co się dzieje, gdy zostanie zaburzona harmonia miedzy człowiekiem a otaczającym go ekosystemem. Bank jest organizacją technologiczną, nie szkodzimy środowisku jak zakłady produkcyjne czy przemysł. Możemy natomiast wspierać naszych klientów w ich projektach, które służą środowisku i nie wspierać tych inwestycji, które mają za dużo koloru brunatnego. W tym sensie bierzemy udział w transformacji energetycznej rynku i mamy na nią duży wpływ. W sposób odpowiedzialny informujemy o tym naszych klientów.
PIS / Wszyscy górnicy do zwolnienia? Rusza transformacja energetyczna
Polski rząd pracuje nad transformacją energetyczną, czas na odnawialne źródła energii. To oznacza zamknięcie wszystkich kopalni i zwolnienie wszystkich górników? - To będzie proces, a nie trzęsienie ziemi. Zmiana, która może nastąpić w ciągu najbliższych 20-30 lat, to ogromna szansa rozwojowa dla Polski. To są tak ogromne inwestycje, że może się pojawić wiele nowych gałęzi przemysłu. To też wreszcie poprawa jakości życia Polaków - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Jadwiga Emilewicz, była wicepremier. - Transformacja ma być skierowana przede wszystkim na człowieka - dodała
PIS / Jadwiga Emilewicz wróci do rządu? Szczera odpowiedź byłej wicepremier
Jest wakat w resorcie aktywów państwowych. Jadwiga Emilewicz wróci do rządu? - Mam nadzieję pilotować dobre ustawy, które sprawią, że transformacja energetyczna w Polsce zostanie przeprowadzona szybko i sprawnie. Dobrze się czuję w ławach poselskich, mój zespół ds. gospodarki zeroemisyjnej ma poważny projekt do zrealizowania. Chcę to zrealizować w parlamencie i wspierać tym rząd - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Jadwiga Emilewicz, była wicepremier. - Propozycja powrotu do rządu to wróżenie. Na dzisiaj jestem członkiem klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości - dodała.