Trwa ładowanie...
bDzvTjTV

Notowania

Transformacja Energetyczna – Wszystkie wiadomości

4
16.12.2020 18:05

ENERGIA
 / 
Transformacja energetyczna. Polska dostanie z funduszy UE nawet 250 mld złotych

W ciągu kilku najbliższych lat do Polski z Unii popłynie nawet 250 mld złotych na transformację energetyczną i klimatyczną - wskazuje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Podkreślił jednocześnie, że do wykorzystania będzie 2-3 razy więcej środków niż w poprzedniej perspektywie finansowej UE.

132
04.12.2020 7:25

GOSPODARKA
 / 
Barbórka. Rząd zdradził, kiedy przedstawi plan odejścia od węgla

Do 15 grudnia ma ujrzeć światło dzienne plan ograniczania wydobycia węgla do 2049 roku - poinformował wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek węglowych i górnictwa węgla kamiennego Artur Soboń.

5
16.11.2020 16:19

ENERGETYKA
 / 
Transformacja energetyczna Polski. 200 mld zł w dekadę

Pieniądze te posłużą przede wszystkim do inwestycji w redukcję emisji oraz tworzenia nowych miejsc pracy, gwarantujących rozwój gospodarczy i poprawę jakości życia.

6
28.09.2020 16:07

GÓRNICTWO
 / 
Zamykanie kopalni. Co z górnikami? "Zatrudnienie albo pieniądze"

Powolny koniec górnictwa w Polsce, kopalnie będą stopniowo zamykane. - Górnicy i liderzy związków zawodowych doskonale zdają sobie sprawę, jak obecnie wygląda sytuacja na tym rynku - powiedział w programie "Newsroom WP" Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. Był pytany o gwarancje zatrudnienia, które otrzymują górnicy i obawy, czy kolejne grupy zawodowe nie będą domagały się podobnych rozwiązań. - Nie tyle o gwarancje chodzi, a o rzetelne policzenie, jak będą wyglądały złoża i możliwości eksploatacji, a także potrzebna liczba rąk do pracy. Prześledziliśmy to na przykładzie Polskiej Grupy Górniczej. Odchodząca liczba górników jest na tyle duża, że spokojnie można ten proces w ten sposób zaplanować. Deklaracja to tylko opisanie rzeczywistości, tak będziemy robić, aby z wygaszanych zakładów górniczych dawać zatrudnienie w innych kopalniach, jeśli nie będzie to możliwe, będziemy stosowali specjalne programy osłonowe - wyjaśnił.

10
28.09.2020 15:43

KOPALNIE
 / 
Koniec kopalni, co dostaną górnicy? Soboń: wprowadzimy osłony

Kopalnie w Polsce zostaną zlikwidowane do 2049 roku. Jakie rekompensaty dla górników? - Wprowadzimy takie osłony, które spowodują, że w okresie, które zapisaliśmy w porozumieniu, górnicy otrzymają świadczenia przedemerytalne. Ci, którzy nie spełnią kryteriów, dostaną jednorazową odprawę, ale to będzie raczej rzadkie. Z naszych analiz wynika, że górnicy spokojnie będą mogli dopracować do emerytury - powiedział w programie "Newsroom WP" Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. - To będzie wymagało przyjęcia przez Sejm w drodze ustawy, będziemy o tym rozmawiać z parlamentarzystami i stroną społeczną. Jeszcze nie dyskutowaliśmy na temat wysokości tych wypłat - dodał.

bDzvTjTX
39
09.09.2020 9:59

WĘGIEL
 / 
Nowy projekt polityki energetycznej państwa. Koniec węgla jest rychły

Z obecnych 19,5 GW elektrowni węglowych w 2040 r. ma zostać tylko 6 GW. Od 2030 r. Polacy przestaną palić węglem w miastach, a 10 lat później także na wsi.

56
16.07.2020 11:17

ENERGETYKA
 / 
Prezes PGE: potrzeba radykalnych zmian, inaczej grozi nam upadłość

Prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski wieszczy spółce upadłość, jeśli nie dojdzie do radykalnych zmian w energetyce i górnictwie. PGE w najbliższych latach ma stawiać na odnawialne źródła energii, jak morskie farmy wiatrowe czy fotowoltaikę.

34
15.06.2020 15:06

ENERGETYKA
 / 
PGE chce oddać górnictwo do osobnej spółki. Czeka na reakcję rządu

PGE ma pomysł na transformację energetyczną. Chce by wszystkie aktywa węglowe spółek energetycznych zostały wydzielone do osobnej spółki, kontrolowanej przez Skarb Państwa. Co na to rząd? Tego jeszcze nie wiadomo.

5
09.06.2020 9:40

DOPŁATY
 / 
OZE. Kurtyka: 10 mld zł na zielone inwestycje

Minister klimatu Michał Kurtyka zapowiada, że w tym roku na wsparcie zielonych inwestycji z budżetu państwa trafi blisko 10 mld zł. Pieniądze w głównej mierze trafią na eko-transport, retencję, efektywność energetyczną i rozwój fotowoltaiki.

bDzvTjUd
30
11.05.2020 15:45

ENERGETYKA
 / 
Konfederacja Lewiatan chce transformacji energetycznej. "To najlepszy moment"

- To najlepszy moment na to, by odważnie myśleć o przestawieniu gospodarki na nowocześniejsze tory - twierdzi Konfederacja Lewiatan i Forum Energii. I proponuje program, który ma zapewnić nawet 240 tys. miejsc pracy.

588
04.03.2020 6:29

RAPORT
 / 
Miliardowe straty i tysiące ofiar. Najnowszy raport PIE pokazuje, jak czarne jest nasze powietrze

Płacimy drastyczną cenę za zanieczyszczone powietrze. Polska na tle Europy wypada fatalnie, a koszty z tym związane szacuje się na 111 mld zł rocznie - wynika z szacunków Polskiego Instytut Ekonomicznego, do których dotarł money.pl. Smog to jednak nie tylko cyfry, ale tysiące osób umierających przedwcześnie.

73
26.02.2020 18:44

WĘGIEL
 / 
Transformacja energetyczna. Unia pomoże Polsce w odejściu od węgla

Górny Śląsk i Zagłębie, Wałbrzych, a także rejon Konina mogą liczyć na wsparcie z funduszu sprawiedliwej transformacji energetycznej. Bruksela od marca zaczyna konsultacje z krajami UE o szczegółach tej pomocy.

208
25.02.2020 7:34

POLSKA
 / 
Węgiel z Rosji. "Albo import, albo droższy prąd"

Polska importuje węgiel z Rosji, choć wicepremier Jacek Sasin wysyła sygnały, że już nie będziemy tego robić. - Trzeba sobie uświadomić, że spółki skarbu państwa importują tylko 4 z 16 mln ton węgla. Po drugie, część węgla musimy importować, bo to jest węgiel koksowy, którego nie wydobywamy, a jest używany do wytopu stali - powiedział w programie "Money. To się liczy" Bartłomiej Derski, ekspert wysokienapiecie.pl. A to oznaczy, że i tak jesteśmy skazani na kupowanie części surowców z zagranicy. - Mamy zbyt małą produkcję węgla grubego i średniego. Nie da się palić w domowych piecach miałem, którego mamy nadmiar, więc musimy importować gruby węgiel. Na pewno nie da się odejść od importu węgla z Rosji. Skutek będzie taki, że będziemy mieli droższy prąd, bo nasz węgiel jest dwukrotnie droższy od tego z importu - dodał.

bDzvTjUe
60
14.02.2020 13:10

WĘGIEL
 / 
Rezygnacja z węgla. "Potrzebujemy polskiej Margaret Thatcher"

Odejście od węgla w Polsce, jak to obwieścić i przeprowadzić? - Problem jest społeczny i trzeba to rozłożyć na lata, ale nie na dziesiątki lat, jak zamierza to rząd. Problem jest też związany z elektoratem i wyborami, to 250 tys. osób zatrudnionych w tym sektorze - powiedział w programie "Money. To się liczy" prof. Marcin Kowalski z Wyższej Szkoły Bankowej. - Potrzebne są odważne decyzje, potrzebujemy w Polsce takiej brytyjskiej Margaret Thatcher - dodał.

217
13.01.2020 20:38

KLIMAT
 / 
Fundusz wart 100 mld euro ma skłonić Polskę do poparcia Zielonego Ładu

Komisja Europejska zaproponuje we wtorek mechanizm wsparcia transformacji regionów najbardziej uzależnionych od węgla – pisze "Die Welt”.

56
22.11.2019 12:24

ENERGETYKA
 / 
Polskie regiony będą odchodzić od węgla. Unia wyda 35 mld euro

Nawet 35 mld euro może przeznaczyć Komisja Europejska na transformację energetyczną. Z funduszy najmocniej mogą skorzystać polskie regiony, szczególnie te najbardziej uzależnione od węgla.

50
24.06.2019 19:47

POLITYKA ENERGETYCZNA
 / 
Mateusz Morawiecki wraca do tematu unijnego weta. A przedsiębiorcy mówią wprost: nie dało się inaczej

Polska i premier Mateusz Morawiecki nie mieli wyjścia, musieli wetować propozycje Unii Europejskiej w kwestii klimatu - twierdzą przedstawiciele przedsiębiorców. Gigantyczna transformacja mogłaby się niekorzystnie odbić na cenach energii w najbliższych latach. A to istotnie spowolniłoby gospodarkę.