Forum Ekonomiczne – Wszystkie wiadomości
EUROPEJSKI KONGRES SAMORZĄDÓW / Dialog ponad podziałami. Tylko tak możemy odpowiedzieć na wojnę w Ukrainie
– W wielu kwestiach się różnimy, w wielu potrafimy też działać wspólnie – podkreślają przedstawiciele rządu i samorządów. O wyzwaniach, których nie unikniemy w związku z kryzysem ukraińskim, dyskutowali uczestnicy VII Europejskiego Kongresu Samorządów.
FORUM EKONOMICZNE / Stosunki polsko – francuskie po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty są lepsze
Skoro oba kraje nie mogą liczyć już w takim zakresie jak przed Brexitem na Wielką Brytanię, w naturalny sposób zwracamy się ku sobie – przyznaje Monika Constant, dyrektor generalna Francusko – Polskiej Izby Gospodarczej
FORUM EKONOMICZNE KARPACZ 2021 / Zmiany w podatkach. Konieczne mapy drogowe
Zmiany podatkowe powinny być planowane i komunikowane na kilka lat do przodu - to wniosek płynący z dyskusji zorganizowanej w ramach "Polski Ład. Płynność przedsiębiorstw i stabilność prawa w dobie zwiększonej niepewności", który odbył się podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Wpływa to na przewidywalność prowadzenia działalności gospodarczej, pozwala też precyzyjniej określić wpływy do budżetu państwa.
FORUM EKONOMICZNE / XXX Forum Ekonomiczne. Organizator podsumowuje: Największe z dotychczasowych
Tegoroczne Forum Ekonomiczne było jego jubileuszową 30. edycją. W Karpaczu pojawili się najważniejsi przedstawiciele świata biznesu, nauki i polityki. Jakie są najważniejsze konkluzje tegorocznego wydarzenia? Rozmawiamy o tym z Zygmuntem Berdychowskim, Przewodniczącym Rady Programowej Forum Ekonomicznego.
PGNIG / Polska chce się uniezależnić od gazu z Rosji. "Wszystkie inwestycje do tego zmierzają"
- Staramy się, żeby zasada solidarności energetycznej wiązała nie tylko instytucje unijne, ale i kraje członkowskie - powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski w rozmowie z money.pl, która odbyła się podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Jak mówił, PGNiG na drodze prawnej, występując przed sądami, podejmuje działania związane z certyfikacją Nord Stream 2. Mają one nie dopuścić do zwolnienia gazociągu ze stosowania przepisów unijnych. - Jeżeli to się uda, to mocno ograniczy możliwość wywierania presji na europejski rynek gazu przez Rosjan, bo nie będą mogli skorzystać z pełnej przepustowości gazociągu Nord Sream 2 i siłą rzeczy będą musieli kontynuować przesył innymi gazociągami - tłumaczył Paweł Majewski. Podkreślił też, że celem PGNiG jest doprowadzenie do sytuacji, w której nie będziemy zmuszeni do kupowania gazu z kierunku wschodniego. - Oczywiście będziemy mieli taką możliwość i jeśli to będzie dla nas opłacalne, to będziemy mogli z niej skorzystać. Natomiast nie zamierzamy negocjować nowej umowy gazowej w miejsce kontraktu jamalskiego - powiedział szef PGNiG. - Wszystkie inwestycje zmierzają do tego, żeby się uniezależnić od dostaw gazu z Rosji - dodał.
WIDEO / Budżet 2022. Jarosław Gowin: "Ogromny dług publiczny jest ukrywany"
- Nie wykluczam, że to jest konstrukcja budżetu pod przyszłoroczne wybory - powiedział o projekcie budżetu na 2022 r. Jarosław Gowin, były wicepremier, podczas rozmowy z money.pl na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. - Na pewno jest to konstrukcja życzeniowa. Ogromny dług publiczny jest ukrywany przez rząd metodą kreatywnej księgowości, przede wszystkim jest przesuwany do Banku Gospodarstwa Krajowego - dodał Gowin. - To jest zadłużanie się na koszt następnych pokoleń, ale trzeba będzie koszty tego długu spłacać już w najbliższych latach - przestrzega Gowin. I dodał: - Moim zdaniem premier Morawiecki próbuje za wszelką cenę dotrwać do wyborów parlamentarnych bez tych ostrych cięć, natomiast po wyborach parlamentarnych te cięcia będą nieuchronne.
WODÓR / Forum Ekonomiczne Karpacz 2021. Morawiecki: wodór może odegrać kluczową rolę w transformacji
W transformacji technologii na całym świecie wodór będzie miał gigantyczną, być może największą rolę - nie ma wątpliwości Mateusz Morawiecki. Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu premier ogłosił powołanie Dolnośląskiej Doliny Wodorowej.
WIDEO / Kolejne lockdowny mało prawdopodobne. Prezes PFR kreśli plan na przyszłość
Przed Polską kolejna, czwarta już fala pandemii koronawirusa. Mimo że w Polsce, jak podało 8 września Ministerstwo Zdrowia, zaszczepionych jest połowa obywateli, rząd nie kreśli scenariusza narodowego lockdownu, jak miało to miejsce przy pierwszej fali ataku COVID-19. - Patrząc na doświadczenia z innych krajów, czwarta fala nie przełożyła się na duży wzrost liczby hospitalizowanych osób - zaznacza szef PFR Paweł Borys. Zdaniem szefa PFR stuprocentową gwarancję przejścia przez kolejną falę bez lockdownu daje zwiększenie liczby zaszczepionych osób. - Czwartą i kolejne fale pandemii, choć trzeba pamiętać, że wirus jest nieprzewidywalny, powinniśmy przejść suchą stopą. Zwłaszcza że jesteśmy dużo lepiej przygotowani do łagodzenia gospodarczych skutków COVID-19 - dodaje prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
WIDEO / Gowin mówi: dość rozdawnictwa. "Trzeba postawić na ludzi ciężko pracujących"
- Uważam, że już przekroczyliśmy granicę racjonalnej polityki społecznej, a zmierzamy w kierunku szkodliwego dla Polski rozdawnictwa - powiedział w rozmowie z money.pl Jarosław Gowin, były wicepremier, podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Zastrzegł przy tym, że Program Rodzina 500 Plus był w pełni uzasadniony, ale nie podoba mu się kierunek polegający na ciągłym rozdawaniu pieniędzy. - Ta polityka społeczna kreuje warstwę społeczną ludzi uzależnionych od państwa i trochę korzystających z owoców pracy innych ludzi - uważa Jarosław Gowin. - Teraz już nie jest pora na dalsze rozbuchane programy pomocowe, ale na ładowanie akumulatorów polskiej gospodarki - dodał. Co należałoby więc zrobić? - Teraz moim zdaniem trzeba przyjąć rozwiązania podatkowe, które będą korzystne dla ludzi ciężko pracujących. I pod tym względem Polski Ład jest zaprzeczeniem wszelkich działań rozwojowych - uważa Jarosław Gowin.
KOMISJA EUROPEJSKA / Komisja Europejska chce kar dla Polski. Gowin: Wierzę, że PiS w sprawie sądownictwa wywiesi białą flagę
Komisja Europejska wnioskuje o nałożenie kar na Polskę za postanowienie dotyczące Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - To byłoby kuriozalne, gdyby rząd doprowadził do tego, że codziennie tracilibyśmy setki tysięcy, o ile nie miliony euro - powiedział Jarosław Gowin podczas rozmowy z money.pl na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. - Dlatego wierzę, że PiS w sprawie sądownictwa wywiesi białą flagę i przyjmie rozwiązania, które znajdą akceptację Komisji Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości - powiedział. Wątpliwości KE w sprawie niezależności polskich sądów mają być też powodem, dla którego Polska wciąż nie dostała 57 mld euro, które mają iść na Krajowy Plan Odbudowy. - Bardzo bym chciał, żeby te środki już pracowały na odbudowę polskiej gospodarki - powiedział Jarosław Gowin. - Uważam, że rząd będzie musiał w tej sprawie ustąpić. Sytuacja wokół obozu rządowego jest o tyle skomplikowana, że Solidarna Polska nie będzie chciała tych rozwiązań poprzeć. Ale jeśli będą to rozwiązania sensowne, chcę zadeklarować gotowość poparcia tych rozwiązań przez Porozumienie. Wierzę, że takie poparcie jest możliwe także ze strony innych ugrupowań. Tylko rząd musi położyć na stole plan rzeczywistych reform w sądownictwie, a nie jakieś zabiegi, które mają na chwilę uśmierzyć niepokój Komisji Europejskiej - powiedział Gowin.
REKONSTRUKCJA RZĄDU / Gowin powiedział, co posłowie PiS robią w Karpaczu. "Polityczne headhunterstwo"
- Według mojej wiedzy rekonstrukcji nie będzie, zostanie tylko uzupełniony skład Rady Ministrów - powiedział Jarosław Gowin, były wicepremier, który w sierpniu został zdymisjonowany przez premiera Morawieckiego i opuścił koalicję. - Zostanie powołana osoba na moje miejsce. Będą też zmiany na poziomie wiceministrów, zdaje się, że zapadła w PiS decyzja, by odłożyć głębszą rekonstrukcję - powiedział w rozmowie z money.pl podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Jarosław Gowin zaprzeczył, by rząd miał być na równi pochyłej. - Z jednej strony PiS może liczyć na poparcie Pawła Kukiza, z drugiej strony nawet na Forum w Karpaczu widzę, jak intensywne są zabiegi polityków PiS, by przeciągać kolejnych posłów na stronę rządową. Polityczne headhunterstwo trwa - powiedział Jarosław Gowin. - Są oferowane stanowiska różnym politykom opozycji. Mam nadzieję, że nikt z nich na ten rodzaj korupcji politycznej się nie zdecyduje - dodał Jarosław Gowin.
PGNIG / Skąd podwyżki cen gazu? Szef PGNiG wskazuje na działania Gazpromu
Ceny wszystkich surowców w Europie rosną - przekonywał Paweł Majewski, prezes PGNiG, w rozmowie z money.pl podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. - W dużej mierze szczyty cenowe gazu były związane z tempem zapełnienia magazynów, z tym, jaka była pogoda i zapotrzebowanie na paliwo gazowe. W tej chwili jest tak, że wpływają także czynniki geopolityczne - powiedział Majewski. - Manipulowanie podażą gazu przez Gazprom, czyli największego dostawcę do Europy, powoduje wzrost cen, zwłaszcza w sytuacji niedostatecznego poziomu zapełnienia magazynów w Europie Zachodniej przed sezonem zimowym, a to powoduje zwyżkę ceny - sprecyzował. Dodał także, że mniej gazu LNG wpływa do Europy, a trafia bezpośrednio do Azji. - To wszystko powoduje, że ceny gazu osiągają rekordowe wręcz wartości - powiedział szef PGNiG. Dodał jednak, że nie przekładają się one bezpośrednio na ceny dla odbiorcy indywidualnego. - Tu wzrosty będą dużo mniejsze - zapewnił Paweł Majewski, a to dlatego, że ceny są regulowane przez taryfy, które są ustalane na dłuższe okresy, a wtedy dojdzie już do wypłaszczenia szczytów cenowych. - Spodziewamy się, że w drugim kwartale przyszłego roku będą już spadki cen gazu, więc wzrost cen nie będzie tak drastyczny, jak można by się spodziewać, obserwując wartości giełdowe w tej chwili - powiedział Paweł Majewski.
FORUM EKONOMICZNE / Money. To się liczy. Gościem Jarosław Gowin
Dziś w programie pytamy o największe wyzwania dla gospodarki w najbliższych miesiącach. Gościem będzie były wicepremier i były minister rozwoju Jarosław Gowin. Zapraszamy od 9.15.
FORUM EKONOMICZNE KARPACZ 2021 / Ekonomiści sceptyczni. Wskaźniki gospodarcze w porządku, ale jest kilka "ale"
Zgromadzeni na Forum Ekonomicznym w Karpaczu eksperci przestrzegają przed huraoptymizmem w kwestiach gospodarczych. Rośnie PKB i zarobki, ale to tylko wycinek rzeczywistości.
ENERGETYKA / Transformacja energetyki. Przyjęcie strategii jeszcze we wrześniu
Ważne dla energetyki sprawy nabierają tempa. Rząd, jak liczy wiceminister Artur Soboń, jeszcze we wrześniu przyjmie strategię transformacji energetyki zakładająca skupienie bloków węglowych i kopalń węgla brunatnego w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Soboń odniósł się również do budzącej kontrowersje propozycji umowy społecznej.
FORUM EKONOMICZNE KARPACZ 2021 / PFR i Pekao idą w OZE. "Zastępujemy rosyjski węgiel rodzimymi śmieciami"
Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z Pekao będą wspólnie inwestować w projekty OZE, które nie mają innego wsparcia. Szczególnie zainteresowane są rozwojem biogazowni. "Nie uważamy, jak inne kraje, że gaz jest passe" - mówią.
FORUM EKONOMICZNE KARPACZ 2021 / Odbudowa Pałacu Saskiego. Minister Gliński tłumaczy, dlaczego rząd chce to zrobić
Rząd broni wizji odbudowy Pałacu Saskiego. Minister kultury Piotr Gliński przekonywał podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, że to hołd dla 6 milionów polskich obywateli, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Wiceminister Gawin dodała, że chciałaby, aby Pałac Saski stał się symbolem Warszawy, a nie jak dziś - PKiN.
FORUM EKONOMICZNE KARPACZ 2021 / Czy sztuczna inteligencja pomoże polskim lekarzom? Ten raport daje nadzieję
Zaprezentowany podczas XXX. Forum Ekonomicznego w Karpaczu raport "Iloraz Sztucznej Inteligencji vol 4. Potencjał Sztucznej Inteligencji w Sektorze Ochrony Zdrowia" udowadnia, że AI jest w stanie wydatnie wpłynąć na jakość pracy lekarzy.