Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Pierwsze takie dane Orlenu. Koncern pokazał wyniki

46
Podziel się:

Grupa Orlen podała w środę wyniki finansowe za I kwartał 2024 roku. To pierwsze w tym roku informacje o kondycji koncernu w czasie, gdy dotychczasowy prezes Daniel Obajtek żegnał się z pracą w państwowym gigancie.

Pierwsze takie dane Orlenu. Koncern pokazał wyniki
Orlen pokazał wyniki za I kw. 2024 r. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące tego roku wyniósł 2 mld 785 mln zł i był niższy o 6 mld 686 mln zł w porównaniu analogicznym okresem roku ubiegłego. Przychody ze sprzedaży Grupy Orlen w pierwszym kwartale wyniosły 82 mld 332 mln zł i były niższe o 33 mld 496 mln zł rok do roku. Jak wyjaśniono w komunikacie, spadek przychodów ze sprzedaży dotyczył głównie segmentu gaz, rafineria, energetyka oraz wydobycie.

Suma aktywów Grupy Orlen na koniec marca tego roku wyniosła 262 mld 997 mln zł i była niższa o 1 mld 181 mln zł w porównaniu ze stanem z końca grudnia 2023 r. W komunikacie prasowym koncern podkreślił, że Grupa Orlen zakończyła pierwsze trzy miesiące tego roku z zyskiem operacyjnym EBITDA LIFO na poziomie 8,4 mld zł. Jak zaznaczono, stabilne wyniki finansowe osiągnięto przy jednoczesnym spadku długu netto o 1 mld zł kwartał do kwartału.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co grozi Obajtkowi? Prawnik wylicza. "Kara nawet do 25 lat więzienia"

6,4 mld zł na inwestycje

Orlen podał, że w tym czasie koncern przeznaczył blisko 6,4 mld zł na inwestycje we wszystkich obszarach działalności.

"Przyspieszamy. Transformacja energetyczna stanowi jedną z największych szans biznesowych w historii. Orlen musi ją wykorzystać. Dlatego koncentrujemy się na najbardziej perspektywicznych projektach i technologiach. Kładziemy większy nacisk na efektywność" - powiedział Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu.

Dodał, że cele zadeklarowane w strategii Grupy Orlen do 2030 są zgodne z kierunkami rozwoju rynku, ale ich realizacja jest znacząco opóźniona.

"Musimy nadrabiać zaległości, a tam gdzie to nie będzie możliwe lub uzasadnione biznesowo - zweryfikować wcześniejsze założenia. Aby możliwa była realizacja strategicznych celów, część projektów inwestycyjnych wymaga znacznego przyspieszenia. Wiemy, jak to zrobić. Szczegółowy kierunek zweryfikowanych działań przedstawimy w aktualizacji strategii, którą opublikujemy do końca tego roku" - zapowiedział Fąfara.

Przyspieszyli publikację

Zgodnie z zapowiedzią koncern przesunął termin publikacji o jeden dzień. Wcześniej zakładano publikację wyników 23 maja przed sesją.

Przed środową publikacją spółka wyjaśniała, raporty okresowe Orlen publikowane będą po zakończeniu sesji giełdowej, na dzień przed telekonferencjami z analitykami i inwestorami giełdowymi. To ma umożliwić uczestnikom rynku kapitałowego wcześniejsze zapoznanie się z treścią raportów.

Pod koniec kwietnia Orlen poinformował o wynikach za 2023 rok. Wynikało z nich, że miał niemal 373 miliardy złotych przychodów i prawie 21 miliardów złotych zysku netto.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój energetyki jądrowej. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

Gdy w 2023 r. zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele po wcześniejszej fuzji z Grupą Energa, Grupą LotosPGNiG, zapisano m.in., że do końca dekady koncern planuje zainwestować ponad 320 mld zł.

Chcesz mieć wpływ na rozwój serwisu money.pl? Weź udział w badaniu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(46)
Podatnik
miesiąc temu
Panowie - elita z Zarządu i nie tylko dostała sowite odprawy, i to idzie z kasy Orlenu. A zysk na papierze jest zawsze duży, ale prawdziwy jest niski.
Drobny akcjon...
2 miesiące temu
No i co? Od pierwszej chwili zarządzania jest gorzej i tak ma być. Nowy zarząd to najlepsi z najlepszych, a więc za półrocze 2024 r. mogą byś już straty lub alternatywnie jeszcze śladowe zyski.
Baca 21
2 miesiące temu
Te śmiechu warte komisje , pod publiczkę albo audyty do audytu, po wyborach Się rozwiąza.
Polak MAŁY
2 miesiące temu
Witam i od razu się pytam.Dokad zmierzasz Polski pod Zarządem Totalnej Koalicji.Czego się nie dotkną to blamaż.W wybory do Europarlamentu wybierzmy sercem, tych którzy dbają o Polskę, nie o własne interesy. A tak poza tym M.Morawiecki w 2025 na Prezydenta Rzeczpospolitej a D.Obajtek w przyszłości na Premiera
Max
2 miesiące temu
Podwyżki prądu, gazu, wody i innych opłat, ale co tam najważniejsze, że za pomocą pożytecznych odsuneliśmy PiS od władzy. Teraz te podwyżki to już problem pożytecznych, muszą sobie z tym poradzić....
...
Następna strona