Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
edukacja
08.07.2020 13:07

Piontkowski: "Zdalna edukacja zostanie". Ale w określonych sytuacjach

Resort edukacji pracuje nad przepisami, które pozwolą korzystać edukacji zdalnej na stałe - powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Dariusz Piontkowski, minister edukacji.

- Zakładamy, że od września wrócimy do stacjonarnych zajęć w szkołach. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmiemy po konsultacjach z głównym inspektorem sanitarnym i ministrem zdrowia - powiedział Piontkowski w rozmowie z DGP.

Możliwe jednak, że edukację zdalną trzeba będzie jednak zostawić i umożliwić szkołom szybkie przejście na lekcje online, w kryzysowych sytuacjach. Np. po wykryciu ogniska koronawirusa.

Na razie przepisów, które by na to pozwalały, nie ma. Nie ma też obowiązku łączenia się z uczniami podczas zdalnych lekcji.

Bon turystyczny. Kiedy będą pieniądze?

- Zastanawiamy się, czy wprowadzić standardy, które pozwoliłyby nawet przy stacjonarnym kształceniu korzystać ze zdalnej edukacji – w sytuacjach nadzwyczajnych, a także wtedy, kiedy dzieci są dłuższy czas chore i przebywają w domu. Nauczyciele mogliby się zdalnie z nimi łączyć i prowadzić w ten sposób część zajęć. Uczeń potrzebuje kontaktu z nauczycielem, a kamera tylko częściowo zaspokaja tę potrzebę. Osobistego kontaktu nie zastąpi żaden komunikator - powiedział Piontkowski.

Jak mówi minister, "do rozważenia" jest też pomysł, aby uczniowie raz w tygodniu lub miesiącu mieli możliwość nie przyjścia do szkoły i zdalnej nauki.

Na pytanie o podwyżki dla nauczycieli Piontkowski odpowiedział:

- To zależy do sytuacji budżetowej, ale nie wykluczam takiej możliwości.

Przyznał też, że zasadnicza pensja nauczyciela powinna być zbliżona do średniej krajowej.

Po publikacji wywiadu głos w sprawie zabrał Związek Nauczycielstwa Polskiego.

"Panie ministrze, to kiedy możemy przystąpić do rozmów ws. podwyżek, o których pan mówi w wywiadzie? Mamy już nawet gotowy projekt ustawy gwarantujący zrównanie pensji nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem " - czytamy na Twitterze ZNP.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: edukacja, koronawirus edukacja, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-07-2020

PunisherTo zdalne nauczanie to jest porażka... Mam żonę nauczycielkę w L.O. i wiele zaobserwowałem. Żona musiała podpisać kwita do szkoły że tylko ona będzie … Czytaj całość

08-07-2020

gsDFcA co zostało zrobione, aby każdy uczeń miał warunki do nauki online? Tak aby faktycznie pracował z nauczycielem w czasie rzeczywistym, a nie czekał do … Czytaj całość

08-07-2020

111Jak powstanie ognisko koronawirusa w szkole to PANIE MINISTRZE będzie za późno na lekcje zdalne

Rozwiń komentarze (49)