Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. JCK
|

PiS bierze się za OSP. Wywołał spore zamieszanie

156
Podziel się:

Projekt ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej wzbudził w Polsce kontrowersje. Politycy PiS przekonują, że chodzi o uhonorowanie OSP i dodatki do emerytur dla druhów. Ale wokół projektu robi się gorąco. Pojawiła się zapowiedź protestu – pisze natemat.pl.

PiS bierze się za OSP. Wywołał spore zamieszanie
W Ochotniczej Straży Pożarnej boją się, że strażacy zostaną podzieleni na lepszych i gorszych. (MACIEJ GOCLON / FotoNews / Forum, RM, MACIEJ GOCLON / FotoNews / Forum)

Propozycja, która budzi największe emocje, mówi o tym, że w akcjach strażaków będą mogły uczestniczyć tylko jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które przekształcą się w jednostki ratowniczo-gaśnicze (JRG OSP).

One będą mogły liczyć na wsparcie od państwa. Te, które nie zdołają się przekształcić, pozostaną stowarzyszeniami i będą mogły prowadzić np. działalność kulturalną, czy edukacyjną.

W Ochotniczej Straży Pożarnej boją się, że strażacy zostaną podzieleni na lepszych i gorszych.

Zobacz także: Emerytury stażowe. Szwed: "Do pomysłu prezydenta podchodzimy z ostrożnością"

- Kontrowersje budzi właśnie to przekształcenie – mówi jeden ze strażaków pytanych przez natemat.pl. - Jeśli zostaniemy jednostką JRG, zostaniemy przemianowani ze strażaków na ratowników. Są obawy, że ratownik nie będzie mógł nosić munduru galowego. A jeśli zostaniemy strażakami, nie będziemy mogli starać się o dotacje. Do tego dochodzą szkolenia. Teraz mamy darmowe szkolenia przez funkcjonariuszy PSP. A wychodzi na to, że albo gmina będzie musiała za to płacić, albo my jako jednostki. A szkolenia nie należą do najtańszych. Musielibyśmy mieć dodatkowe dochody, by pokryć koszty – dodaje.

MSWiA się tłumaczy

MSWiA postanowiło się jednak wytłumaczyć z projektu. Na twitterze napisało, że nikt nie zamierza zabierać mundurów, że PSP nadal za darmo będzie szkolić druhów OSP.

Przedstawiciele rządu przekonują, że ten projekt to próba uhonorowania druhów OSP. Ci, którzy przez co najmniej 25 lat uczestniczyli w akcjach, mają dostać stały dodatek emerytalny. Ma on wynosić 1/14 stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę. Świadczenie wypłacane byłoby po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia oraz kobietę 60 roku życia.

W całym kraju ruszyły już konsultacje. Już na początku maja przeciwko projektowi zaprotestował nawet wiceprezes OSP Edward Kuchta z Bukowiny Tatrzańskiej, gminy, gdzie PiS rządzi niepodzielnie i nie ma żadnej konkurencji.

Sądząc po jego słowach, niektórzy musieli je odebrać niemal jak zamach na stowarzyszenie. W całym kraju Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP zrzesza ponad 16 tys. jednostek. Działa w nich ok. 700 tys. ochotników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(156)
bolo730
rok temu
A ostatnio widziałem ranking zaufania Polaków do instytucji i Straż Pożarna była na pierwszym miejscu (tego jeszcze nie zdążyli s......ć) Zatem przyszła kryska na matyska....
Kola
rok temu
To samo zrobili z zakładówkami ...
artur....
rok temu
coś około godziny trzynastej tego pięknego sobotniego poranka budzi się Jarosław, zakłada kapcie, pędzi co sił do kibelka, staje na podeściku przed lustrem i myśli "jestem WIELKI, co mi dzisiaj uda się (delikatnie mówiąc zepsuć, ale bardziej pasowało by inne słowo"
..,..
rok temu
Przekształcić a potem obsadzić stołki swoimi to jest dewiza pisu. Nieważne że potem będzie katastrofa ale kolejne apanaze są najważniejsze bo rodzinom pisowskim ciągle mało. Ale ciemny lud to kupi. Tak powiedział klasyk o swoich zwolennikach. Gratuluję, trzymajcie pisowcy tak dalej, pewnie przyjemnie jest być tak.......
Czylelnik
rok temu
PIS dzieli kolejnych Polakow. Gratulacje
...
Następna strona