Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

PiS chce, by polskie rodziny miały więcej dzieci. W grze nie tylko "Babcia+"

420
Podziel się:

Mimo wprowadzenia 500+ w Polsce nie zaczęło się rodzić więcej dzieci. Problemy demograficzne się pogłębiają, więc rząd planuje wprowadzenie rozwiązań, które pomogą je zwalczyć. Rozważane jest m.in. zwolnienie z PIT dla matek i dofinansowanie zakupu samochodu - podaje "Gazeta Wyborcza".

PiS chce, by polskie rodziny miały więcej dzieci. W grze nie tylko "Babcia+"
PiS chce, by polskie rodziny miały więcej dzieci. W grze nie tylko "Babcia+" (Pixabay, pasja1000)

Jak już pisaliśmy, ministerstwo rodziny zastanawia się nad wprowadzeniem zasiłków dla babć i dziadków za opiekę nad wnukami. Wszystko, by rozwijać politykę prorodzinną.

Minister Marlena Maląg w Radiowej Jedynce mówiła, że pod obserwacją polskiego rządu są węgierskie rozwiązania w tym zakresie. Między innymi chodzi o tamtejsze świadczenie pozwalające dziadkom na przejęcie opieki nad dziećmi w wieku 1-3, żeby rodzice mogli dokonać wyboru, czy mama wraca do pracy.

Wygląda to tak, że gdy mama decyduje się na powrót do aktywności zawodowej, może przekazać swój zasiłek na babcię lub dziadka, którzy w tym czasie będą opiekować się dzieckiem. Zasiłku nie można łączyć z emeryturą ani pracą. Ma też swój limit.

Zobacz także: 500+ zamieni się w 700+? "Taki program jest niespotykany w Europie"

Mówiąc o ciekawych inicjatywach prorodzinnych w Grupie Wyszehradzkiej, Maląg wymieniła też nisko oprocentowane kredyty na mieszkania w zależności od liczby dzieci urodzonych w małżeństwie, dofinansowania dla dużych rodzin czy zwolnienie z podatku kobiet, które urodziły więcej niż czworo dzieci.

Choć minister nie obiecywała, że takie rozwiązania na pewno pojawią się w Polsce, to jednak przyznała, że "analizowane są różne warianty". Potwierdza to również "Gazeta Wyborcza".

To jednak nie wszystko. Jak podaje "Wyborcza", rozważane jest także wsparcie rodziny wielodzietnych przy zakupie samochodu. Państwo mogłoby na przykład pokrywać odsetki od kredytu, który został zaciągnięty na auto. Pojazd musiałby się mieścić w określonej grupie cenowej - by rodzice nie finansowali z pomocą państwa zbyt kosztownych zakupów.

Rozwiązania wspierające rodziny miałyby się znaleźć w "Nowym Ładzie". Jego ogłoszenie zostało przez PiS przesunięte, według najnowszych doniesień prezentacja ma zostać zorganizowana po majówce.

O mizernym efekcie demograficznym 500+ mówił ostatnio w programie "Money. To się liczy" dr Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR. Jak tłumaczył, 500+ miał być programem, który zwiększy dzietność. Ten cel nie został zrealizowany. Jeśli zaś chodzi o zwalczanie ubóstwa wśród dzieci, dałoby się to zrealizować za kilkanaście procent wartości tego programu, gdyby robiono to rozsądnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(420)
Paweł
12 miesięcy temu
Już nam niestabilny rząd w czasie plandemii , pokazał na co zwykły Polak może liczyć w razie potrzeby, na g..no i figę z makiem.Panie Kaczyński niech Pan sobie zrobi 5 dzieci ....od rzay będzie śpiew inny.
👍👍👍
12 miesięcy temu
Mam 25 lat mąż 28 , mamy oboje dobre wykształcenie, pracujemy, mieszkanie własnościowe , psa ze schroniska i kota znalezionego na ulicy.Żadnych dzieci ❗❗❗❗ Opiekujemy się schorowanymi Rodzicami męża i moimi. I to nam wystarczy .Kocham Rodziców męza i Swoich, im należy się opieka i pomoc
Anna
12 miesięcy temu
Jak zrekompensujecie, tym ludziom emerytury , którzy w latach 90 wchodzili na rynek pracy. I były tylko dwie alternatywy, praca na umowie śmieciowej lub na czarno,w pierwszym i drugim przypadku, najniższa krajowa, i niekiedy ludzie stracili w ten sposób 20 lat pracy. No i co wy na to Orły i Sokoły
Judyta
12 miesięcy temu
Zarobki na śmieciowym poziomie, a ceny światowe a pensje hu..we .....Zrobiliście z Polaków Światowych Nędzarzy, rujnujecie życie młodym i starszym .NISZCZYCIE wszystko co Polskie , bo tak NIENAWIDZICIE Polaków
Anna
12 miesięcy temu
Polska jest niszczona od lat 80 , po czasy współczesne. Śmiech na sali, nowy ład chcą wprowadzać, tu nigdy nie będzie ani ładu ani składu. Kto by nie był przy korycie to i tak Polakom, zj€bie życie
...
Następna strona