Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

PiS chce dać kolejne 500+. Ale nie na pierwsze dziecko i tylko na 2 lata

162
Podziel się:

12 tysięcy na drugie i kolejne dziecko - tak prezentuje się propozycja PiS z Polskiego Ładu. Świadczenie ma wynosić 500 zł miesięcznie przez 2 lata. Ale jeśli rodzice są małżeństwem, mogą dostać 1000 zł miesięcznie przez rok.

PiS chce dać kolejne 500+. Ale nie na pierwsze dziecko i tylko na 2 lata
12 tys. na dziecko w wieku 1-3 lata to nowy pomysł PiS (Unsplash.com, Luke Michael)

Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, ma to być jeden z filarów "Polskiego Ładu".

- Jednym z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia - w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko - mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Pieniądze mają być wypłacane w częściach miesięcznych wynoszących z założenia 500 zł. Co ciekawe, rodzice pozostający w związku małżeńskim będą mogli samodzielnie wskazać, czy chcą go otrzymywać w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy. Świadczenie przysługiwać będzie bez względu na dochód. Ma być też dostępne dla rodzin adopcyjnych.

Zobacz także: "Ruski ład" w Polsce. Sienkiewicz podał przykłady

Za prowadzenie postępowania w sprawie przyznania świadczenia i za jego wypłatę odpowiadać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i załączniki do niego będą składane wyłącznie w postaci elektronicznej, za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, co wnioski o świadczenie "Dobry start" i świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500 plus". Są to: Portal Emp@tia, PUE ZUS i bankowość elektroniczna.

Według minister Maląg świadczenie ma być dodatkowym instrumentem wsparcia, "ułatwiającym łączenie rodzicielstwa z pracą zawodową, a także kolejnym czynnikiem prowadzącym do redukcji ubóstwa rodzin z dziećmi".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(162)
Emerytka
2 lata temu
Nowy polski ład najbiedniejsi emeryci bez podatku , ja mam 751 brutto to zyskam może 3 zł stracę podatek ,ktòry mi zwracali co roku tj 350 zł składka zdrowotna zjadła cały zysk. O tym się nie mòwi. Pracowałam 16 lat 10 opiekowałam schorowaną babcią i matką , 9 lat na rencie inwalidzkiej ,ktòtej ZUS mnie cudownie ozdrowił. Na nowym ładzie zyskam 3 Zeta.
komodo
3 lata temu
Rozumiem, 500+ na dziecko drugie i w zwyż, by zastąpić wymienialność pokoleń. Dzisiaj gość mający jedno dziecko ( pracują oboje rodzice ) dostaje 500zł. Pytam dlaczego?, To dziecko nie będzie w stanie opłacić emerytury dwójki rodziców, więc ktoś będzie musiał dopłacać.
CHORE
3 lata temu
TO CO SIĘ DZIEJE TO SKANDAL NIE MA NA SZPITALE LECZENIE ZABRALI REFUNDACJĘ NA LEK DLA CIĘŻKO CHORYCH NA RAKA ,ALE NA ROZDAWNICTWO TERAZ NAWET 12 TYSIĘCY JEST BRAK SŁÓW
smakosz
3 lata temu
Pomysł dobry ale z wadami.
w tym
3 lata temu
przypadku sprawiedliwość społeczna jest taka, że i biedni i milionerzy otrzymują takie same kwoty 500 i 300 na dzieci. a w stosunku do emerytów sprawiedliwość społeczna polega na podziale na lepszych, co mają mniejsze emerytury i gorszych, co wypracowali większe emerytury. brawo pis
...
Następna strona