Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Polska pozwie Niemcy przed TSUE. "Przygotowaliśmy kompletną skargę"

24
Podziel się:

- Przygotowaliśmy kompletną skargę do TSUE na Niemcy w sprawie porzuconych w Polsce odpadów - wynika z poniedziałkowego wpisu minister klimatu i środowiska Anny Moskwy w mediach społecznościowych. Dodała, że skarga jeszcze w poniedziałek ma zostać wysłana do Trybunału.

Polska pozwie Niemcy przed TSUE. "Przygotowaliśmy kompletną skargę"
Wicekanclerz i minister gospodarki i ochrony klimatu Republiki Federalnej Niemiec Robert Habeck i minister środowiska i klimatu Anna Moskwa (East News, Wojciech Olkusnik)

Polska złoży skargę na Niemcy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Chodzi o odpady, które trafiły do Polski.

Wspólnie z Szymonem Szynkowskim vel Sęk (minister ds. Unii Europejskiej - przyp. red.) przygotowaliśmy kompletną skargę do TSUE na Niemcy w temacie odpadów. To prawie tysiąc stron dokumentów i twardych dowodów" - przekazała Anna Moskwa w poniedziałek w mediach społecznościowych.

Dodała, że "jeszcze dzisiaj (w poniedziałek - przyp. red.) skarga będzie wysłana do Trybunału".

Nielegalne składowanie odpadów

Pod koniec września br. przed Komisją Europejską odbyło się wysłuchanie w związku ze skargą Polski na Niemcy ws. nielegalnego składowania odpadów w kilku lokalizacjach na terytorium naszego kraju.

W połowie października minister Moskwa poinformowała, że Komisja przyznała Polsce rację w sporze z Niemcami i wydała uzasadnioną opinię w tej sprawie. KE wskazała, że Republika Federalna Niemiec uchybiła obowiązkowi polegającemu na odbiorze w terminie 30 dni nielegalnie przemieszczonych do Polski odpadów z lokalizacji Tuplice oraz w pewnym zakresie nie odbierając odpadów z innej lokalizacji - Stary Jawor.

Resort informował, że na składowisku w Tuplicach znajduje się 20 tys. ton odpadów pochodzących z Niemiec, a w Starym Jaworze ponad 1,1 tys. ton.

W sumie chodzi o 35 tys. ton odpadów

Skarga na Niemcy do Komisji Europejskiej ws. porzuconych odpadów została złożona przez Polskę w lipcu br. Ministerstwo informowało, że chodzi w sumie o 35 tys. ton odpadów, które trafiły do kraju w latach 2015-2018 do województw: lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego i wielkopolskiego.

Informowano m.in., że w Gliwicach zalega 1 tys. 300 ton odpadów, w Babinie – 450 ton, w Sarbii – 8 tys. 700 ton, w Sobolewie – 3 tys. 360 ton, w Starym Jaworze – 1 tys. 156 ton, a w Tuplicach – 20 tys. ton odpadów, które pochodzą z Niemiec.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Pisi Ład
5 miesięcy temu
Ktoś za te śmieci zgarnął pieniądze ale o tym cisza. Winni jak zwykle Niemcy!
Kolo
5 miesięcy temu
Dlaczego piszecie PiS a nie rząd Polski
Cyngiel
5 miesięcy temu
Celnicy wykryją jedną paczkę papierosów a jak ktoś przewozi tony śmieci to są niewidzialne ?
Hanys
5 miesięcy temu
Kto w Polsce wygral zgode na to,krasnoldki ?
Mos Kwiczanka
5 miesięcy temu
Jallku, a co zlobimy jak nam sie nie uda ?
...
Następna strona