Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

PiS zapowiada, że raport o odszkodowaniach od Niemiec wkrótce zostanie opublikowany. Robi to kolejny raz

125
Podziel się:

Raport ws. wysokości odszkodowania od Niemiec dla Polski za zniszczenia podczas II wojny światowej jest finalizowany; obecnie jest tłumaczony na języki niemiecki i angielski - poinformował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, szef parlamentarnego zespół do spraw reparacji wojennych.

PiS zapowiada, że raport o odszkodowaniach od Niemiec wkrótce zostanie opublikowany. Robi to kolejny raz
(PAP, Wojciech Olkuśnik)

Publikacja raportu planowana była na 1 września, a więc w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Tak się nie stało, będzie opóźnienie, gdyż trwają prace końcowe nad ostateczną wersją. Trwa również tłumaczenie dokumentu na języki angielski i niemiecki.

- Jestem przekonany, że w nieodległej perspektywie to wielkie i poważne dzieło powinno zostać upublicznione. Na pewno będzie podstawą do dalszej dyskusji nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech i na świecie o tym, że Niemcy do dnia dzisiejszego pomimo partnerskich, często dobrych relacji gospodarczych cały czas mają dług wobec państwa polskiego, wobec Polaków – powiedział przed kilkoma dniami na antenie "Radia Maryja" Arkadiusz Mularczyk.

Na antenie rozgłośni poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że ma ogromną nadzieję, iż w obecnej kadencji Sejmu uda się uregulować problematykę reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich.

Zobacz także: Reparacje wojenne. Morawiecki na Westerplatte: Trzeba domagać się zadośćuczynienia

– Mam świadomość, że po stronie niemieckiej nie ma zrozumienia. Niemcy chronią swoją gospodarkę, swój budżet. Aczkolwiek dyskusja, która miała miejsce, wywołuje także po stronie niemieckiej głosy historyków, dziennikarzy, a nawet polityków, którzy również uznają, że sprawa reparacji, odszkodowań nie jest uregulowana w relacjach polsko-niemieckich i Niemcy powinny przystąpić do rozmów. Takie głosy padają po stronie niemieckiej, co odbieram pozytywnie – mówił.

Mularczyk zapewnił, że komisja, która kierował w poprzedniej kadencji Sejmu, oszacowała wysokość szkód poniesionych przez nasz kraj w wyniku wojny.

Słyszeliśmy to już rok temu

Parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej powstał pod koniec września 2017 r. z inicjatywy PiS. Wprawdzie nie powołano go w kolejnej kadencji Sejmu, ale Arkadiusz Mularczyk zapowiedział, że mimo wszystko prace będą kontynuowane.

Już pod koniec 2019 r., a więc gdy było jasne, że zespół nie został powołany, Mularczyk zapowiadał, że raport jest gotowy i trwa tłumaczenie. 10 miesięcy później mówi dokładnie to samo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(125)
REPARACJE ???
3 lata temu
Dodatkowo niech zapłacą, że próbowali bezczelnie wybierać nam Prezydenta (PAD), że sterowali polskimi mediami w czasie wyborów, za wszystkie burze, ulewy, gradobicia, które po wojnie przyszły do nas od zachodu.
West
3 lata temu
Powtórka z cyrku smoleńskiego
333
3 lata temu
Do tej pory niemcy wypłaciły 80 mld euro reparacji. Polska - najbardziej poszkodowana dostała 2% tej kwoty. Zniszczyli Polskę niech płacą.
Ma
3 lata temu
Gdyby nie lbgt to miał byś kupę roboty maciaszczyk ale PiS ma już wroga na dodatek nie wiadomo gdzie jest czyli wszędzie i o to chodzi?:.jaro chroń nas obrońco małych ludzi.czy mały obrońco.............
Ma
3 lata temu
Następny etap to za najazd tatarski."żeby głupota miała skrzydła oj łatał by pan panie maciaszczyk oj oj"
...
Następna strona