Notowania

Reparacje wojenne. Polacy chcą od Niemców odszkodowania

Ponad połowa Polaków domaga się od rządu niemieckiego odszkodowań za straty poniesione w II wojnie światowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Niemiecki rząd wielokrotnie odrzucał te żądania przypominając, że prawnie kwestia ta została uregulowana. (Fot: AP/EAST NEWS)

58 proc. badanych uważa, że Polsce należą się reparacje wojenne - wynika z sondażu przeprowadzonego dla Super Expressu przez Instytut Badań Pollster.

Również polski rząd od dłuższego czasu podnosi kwestię odszkodowań. W 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej temat reparacji wojennych znów został przywołany przez premiera, który mówił o "konieczności zadośćuczynienia".

Przypomnijmy, że ta kwestia została przez rząd PiS podniesiona w 2017 roku, po tym jak prezes Kaczyński stwierdził, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody.

Wówczas to padały kwoty od 3,5 biliona zł do astronomicznych 25 bilionów zł. Sumy na wyścigi licytowali: Jarosław Kaczyński, Antoni Macierewicz, Arkadiusz Mularczyk, Witold Waszczykowski, Mariusz Błaszczak, a także Marek Kuchciński.

Zobacz film: Reparacje. Co można kupić za 25 bilionów złotych?

W Biurze Analiz Sejmowych powstaje opinia na temat m.in. strat, jakie Polska poniosła w czasie wojny od Niemiec. Według wstępnych wyliczeń ekspertów odszkodowanie mogłoby wynieść ponad 885 mld dol.

Niemiecki rząd wielokrotnie odrzucał te żądania przypominając, że prawnie kwestia ta została uregulowana podczas konferencji w Poczdamie, kiedy to ZSRR zobowiązał się do spłacenia roszczeń reparacyjnych oraz późniejszych umów kompensacyjnych.

Jak dotąd Niemcy zapłaciły ponad 76 mld euro odszkodowań. Polska otrzymała 1,5 mld euro zadość uczynienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-09-2019

PolakNiemcy już zapłacili. Rosja przejęła te pieniądze więc jak coś, to nie od Niemiec, a od Rosjan zwrot zabranych reparacji. PIS doprowadzi do wojny!!

12-09-2019

MajaOczywiście że się należą...Inne kraje mają po dziś dzień wypłacane reparacje i poniosły mniej strat.Niemcy powinny zapłacić i tyle i to adekwatne do … Czytaj całość

12-09-2019

sghsasahgs1,5 mld w stosunku do 885 miliardów? I to jest sprawiedliwość? Gdzie są broniące prawa europejskie instytucje?

Rozwiń komentarze (113)