Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Straty wojenne Polski to 886 mld dolarów. Takie wyliczenia podają eksperci ds. reparacji

51
Podziel się:

Wartość strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej to ok. 50 mld dolarów z 1939 r.; po przeliczeniu na wartość z 2018 r. jest to ok. 886 mld dolarów – szacują eksperci ds. reparacji wojennych.

Straty wojenne Polski to 886 mld dolarów. Takie wyliczenia podają eksperci ds. reparacji
(NAC)

Podczas posiedzenia zespołu Józef Menes przedstawił analizę, w której zestawiono szacunki strat poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej, odnosząc się do różnych opracowań powstałych już po jej zakończeniu. Zdaniem przewodniczącego zespołu Arkadiusza Mularczyka (PiS) najbardziej kompleksowo ten problem ujmował raport Biura Odszkodowań Wojennych przy Prezydium Rady Ministrów, z 1947 r. – informuje PAP.

Specjaliści Biura oszacowali wysokość strat wojennych Polski na ok. 50 mld dolarów amerykańskich według kursu z 1939 r. Po przeliczeniu na wartość z 2018 r. jest to ok. 886 mld dolarów amerykańskich.

Zobacz także: Czy Polska powinna ubiegać się o reparacje ze strony Rosji?

Wyliczenie to obejmuje "zniszczenie kapitału rzeczowego", "zabraną produkcję i usługi w okresie okupacji", a także m.in. "utraconą produkcję w okresie powojennym wskutek zniszczenia kapitału", "utracone nadwyżki produkcyjne osób uśmierconych i dotkniętych kalectwem" oraz "utraconą produkcję wskutek obniżenia wydajności pracy ludzkiej rentowności kapitału w okresie powojennym".

Obliczenia odnoszą się do obszaru w granicach Polski z 1945 r., a więc nie obejmują np. Dolnego Śląska i Pomorza Zachodniego.

Czym jest zespół ds. reparacji?

Pod koniec września 2017 r. z inicjatywy PiS powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Biuro Analiz Sejmowych wydało opinię, zgodnie z której Polsce przysługują roszczenia wobec Republiki Federalnej Niemiec za zniszczenia wojenne. Strona niemiecka nie podziela argumentów przytoczonych przez BAS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(51)
aremis
4 lata temu
do mk: Pogorszenie stosunków jest do czasu gdy będziemy bogaci :) Przypomnij sobie prosze jak już 15-20 lat po wojnie (mimo niemieckich zbrodni) Polacy jeździli na saksy, Oni też mogą się pogodzić z faktami i zaczną nas szanować - bo oni liczą się z bogatymi i wpływowymi, jak i wszyscy politycy)
Romek
4 lata temu
trzeba o tym pisać jak najwięcej, domagać się reparacji ,pisać o stratach i zbrodniach o rabunkach i dewastacji-podobnie jak robią to Żydzi-bierzmy z nich przykład bo straty Polski były ogromne,gdyby nie wojna bylibyśmy dziś na poziomie gospodarczym zbliżonym do Francji
Heliodor
4 lata temu
rachunek jest konkretny-skoro mozna oszacowac wartość strat w $- więc jest to kwota reparacji -jeśli dotychczas Niemcy coś nam zapłacili(nie wiem ile??) to należy pomniejszyć ją o taką kwotę-reszta jest do zapłacenia
mk
5 lata temu
Eksperci od 7 boleści. tego nie da sie w ogóle policzyć, bo nie starczyłoby życia. No i trzeba by przyjąć jakieś założenia, a KAŻDE byłoby łatwe do zakwestionowania. Jedynym skutkiem tych pseudo-eksperckich prac jest wywalenie kolosalnej forsy na utrzymywanie tych cwaniaków z komisji. Drugim, niestety, będzie dalsze pogorszenie aktualnych stosunków z sąsiadami. Wszystkimi, jakby teraz były dobre.
nnb
5 lata temu
WOW ! Słychać wycie ? Znakomicie ! A jeszcze zabrali SB-kom dali dzieciom. PANIKA "totalnych" uzasadniona - nie będzie co kraść.
...
Następna strona