Notowania

Niemieckie reparacje wojenne. Czesi nie będą się o nie ubiegać

- Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - oświadczył prezydent Milosz Zeman podczas wizyty w Berlinie. Grecja i Polska roszczą sobie pretensje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel wita w Berlinie prezydenta Czech

Prezydent Frank-Walter Steinmeier zapytał goszczącego w Berlinie prezydenta Czech Milosz Zeman o stanowisko Pragi w sprawie reparacji wojennych, o których mówi Polska – informuje RMF24.pl.

Zeman stwierdził, że przeszłość powinno się zostawić historykom, a Czechy nie mają powodów, aby się zajmować kwestią reparacji wojennych.

Przypomnijmy, że ta kwestia została przez rząd PiS podniesiona w 2017 roku, po tym jak prezes Kaczyński stwierdził że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody. Wówczas to padały kwoty od 3,5 biliona zł do astronomicznych 25 bilionów zł. Sumy na wyścigi licytowali Jarosław Kaczyński, Antoni Macierewicz, Arkadiusz Mularczyk, Witold Waszczykowski, Mariusz Błaszczak, a także Marek Kuchciński.

Zdaniem ekspertów Bundestagu polskie roszczenia reparacyjne są nieuzasadnione. Polskie władze w 1953 roku, a później jeszcze w roku 2004, zrzekły się roszczeń wobec Niemiec i od tego czasu nie nastąpiła żadna zmiana stanowiska rządu – o czym pisaliśmy w money.pl.

Zobacz film: Reparacje. Co można kupić za 25 bilionów złotych?

Jak przypomina RMF24, w styczniu 2018 szef MSZ Jacek Czaputowicz oświadczył w Berlinie, że Polska chce, by dyskusja o reperacjach była prowadzona na poziomie ekspertów.

Polska nie jest jedynym krajem, który rości sobie pretensje do odszkodowań. W Atenach właśnie wróciła dyskusja nad ponownym upomnieniem się o reparacje. Jak przypomniał portal Deutsche Welle, w 2015 r. greckie Ministerstwo Finansów ustaliło ich wysokość na ponad 270 mld euro.

Tagi: polityka zagraniczna, reparacje wojenne, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-09-2018

moje zdaniePorównywanie Czech, które przez wojnę przeszły niemal suchą nogą, bez praktycznie żadnych strat materialnych i w ludności do Polski , która zapłaciła … Czytaj całość

22-09-2018

tryuunia to okradanie mniejszych biednych krajów na masowa skale

22-09-2018

tonArtykuł tendencyjny. Na zamówienie.

Rozwiń komentarze (915)