Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Niemieckie reparacje wojenne. Czesi nie będą się o nie ubiegać

915
Podziel się:

- Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - oświadczył prezydent Milosz Zeman podczas wizyty w Berlinie. Grecja i Polska roszczą sobie pretensje.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wita w Berlinie prezydenta Czech
Kanclerz Niemiec Angela Merkel wita w Berlinie prezydenta Czech (AP)

Prezydent Frank-Walter Steinmeier zapytał goszczącego w Berlinie prezydenta Czech Milosz Zeman o stanowisko Pragi w sprawie reparacji wojennych, o których mówi Polska – informuje RMF24.pl.

Zeman stwierdził, że przeszłość powinno się zostawić historykom, a Czechy nie mają powodów, aby się zajmować kwestią reparacji wojennych.

Przypomnijmy, że ta kwestia została przez rząd PiS podniesiona w 2017 roku, po tym jak prezes Kaczyński stwierdził że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody. Wówczas to padały kwoty od 3,5 biliona zł do astronomicznych 25 bilionów zł. Sumy na wyścigi licytowali Jarosław Kaczyński, Antoni Macierewicz, Arkadiusz Mularczyk, Witold Waszczykowski, Mariusz Błaszczak, a także Marek Kuchciński.

Zdaniem ekspertów Bundestagu polskie roszczenia reparacyjne są nieuzasadnione. Polskie władze w 1953 roku, a później jeszcze w roku 2004, zrzekły się roszczeń wobec Niemiec i od tego czasu nie nastąpiła żadna zmiana stanowiska rządu – o czym pisaliśmy w money.pl.

Zobacz także: Zobacz film: Reparacje. Co można kupić za 25 bilionów złotych?

Jak przypomina RMF24, w styczniu 2018 szef MSZ Jacek Czaputowicz oświadczył w Berlinie, że Polska chce, by dyskusja o reperacjach była prowadzona na poziomie ekspertów.

Polska nie jest jedynym krajem, który rości sobie pretensje do odszkodowań. W Atenach właśnie wróciła dyskusja nad ponownym upomnieniem się o reparacje. Jak przypomniał portal Deutsche Welle, w 2015 r. greckie Ministerstwo Finansów ustaliło ich wysokość na ponad 270 mld euro.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(915)
Zbigniew
5 lata temu
Czechoszłowacja poddala się bez walki w 1938r (oddanie tzw Sudetenland) i w marcu 1939 kiedy to Niemcy zajęli bez walki resztę tego kraju. Powstanie w Pradze w 1945 to ulamek tego co stało się w Warszawie. Krótko mówiąc Czechosłowacja wyszła z 2 wojny praktycznie bez poważnych zniszczeń. W Polsce natomast była ruina, dodatkowao Rosjanie po wycofaniu się Niemców wywozili co tylko się dało.
PrzemekSierad...
5 lata temu
Polska po biedzie sanacyjnej wzięła niemiecki Śląsk z kopalniami i Pomorze z portami i resztę ziemi i jeszcze chce reparacji!to się tylko może źle skończyć, bo nie można bez końca kogoś łupić ,bo kiedyś w innym pokoleniu ten kraj prowadził wojnę !starzy chcą zabetonować przyszłość młodym swoimi niebezpiecznymi fantazjami!ci ludzie powinni stracić władze !!i tak chca się jej częściowo pozbyć być może to jest metodą !wiedzą że za dużo namącili !!
Kaziu
5 lata temu
czesi nie będą się ubiegać, bo nic im się nie stało podczas II wojny światowej... HaHA, A nam pół kraju zrujnowali i na koniec pod zabór ruskich oddali. Do tego niemal każdy w rodzinie miał zamordowanego podczas II wojny światowej. W ramach rekompensaty wypłacili 1% zniszczeń i to Moskwie a nie nam. Śmiać się czy płakać?
in ka
5 lata temu
Haha chacha,haha,chacha hacha,chaha,tak to sie nazywało?
bolek
5 lata temu
a to ciekawostka że kolaboranci III Rzeszy nie będą się ubiegać o reparacje wojenne, Takie sensacje tylko w niemieckim POrtalu WP jako przykład dla innych żeby siedzieli cicho !!!
...
Następna strona