Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Ważne wieści dla rodziców. Ulga na dziecko nie dla każdego

25
Podziel się

W PIT za 2020 rok nie każdy będzie mógł odliczyć ulgę na pierwsze dziecko. Tu kluczowe będą dochody. Podpowiadamy, kiedy można skorzystać z odliczenia w rocznym zeznaniu podatkowym.

Ważne wieści dla rodziców. Ulga na dziecko nie dla każdego
PIT 2020. Podatnicy nie zawsze będą mogli skorzystać z ulgi na pierwsze dziecko (money.pl, Rafał Parczewski)
bDJLcLYR

W tej materii od kilku lat zmieniło się bardzo niewiele. Ulgi na dziecko zmieniają się w zależności od liczby dzieci. I tak na pierwsze i drugie dziecko od podatku możemy odliczyć po 1112,04 zł. Przy trzecim dziecku ulga wzrasta do 2000,04 zł, a przy czwartym i kolejnym - do 2700 złotych.

O ile drugie, trzecie czy czwarte dziecko oznacza ulgę bezwarunkową, to rodziny z jednym potomkiem mogą ulgi nie odliczyć. Wszystko przez progi dochodowe, które obowiązują w takim przypadku.

Żeby móc skorzystać z ulgi prorodzinnej na pierwsze dziecko, rodzice nie mogą wspólnie zarobić więcej niż 112 tys. zł. Oznacza to mniej więcej, że po odliczeniu składek łączna miesięczna pensja nie powinna przekraczać 9,33 tys. zł. Oboje rodzice mogą podzielić się ulgą w dowolny sposób - po połowie albo 90 proc. dla matki i 10 proc. dla ojca. Lub odwrotnie.

bDJLcLYT
Zobacz także: Podatki w 2021 r. Niektórzy zaoszczędzą

Gdy dziecko jest wychowywane tylko przez jednego z rodziców, limit dochodu wynosi 56 tys. zł.

Na tym jednak nie koniec. Limit dochodów dotyczy bowiem również... dziecka. O ile w przypadku niemowlaka czy kilkulatka problemu nie ma, to już w przypadku nastolatków ma to kluczowe znaczenie.

bDJLcLYZ

Jeśli bowiem dziecko zarobi więcej niż 3089 zł rocznie, to ulga na dziecko już nie przysługuje.

Co istotne, ulgi na dziecko mogą nie być wprowadzone w systemie Twój e-PIT. Może się zdarzyć, że trzeba będzie ją wpisać ręcznie. Taka sytuacja będzie dotyczyła na przykład rodziców dzieci urodzonych w 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJLcLZu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
brawo
2 miesiące temu
Dyskryminacja dla rodzin posiadające jedno dziecko i przekraczajacym dochód w wys. 112tys. Limit nie dot. powyzej 2 dzieci. Dziekujemy RZĄDZĄCYM. Wspierajcie nadal patologie.
Bogaty
2 miesiące temu
Niestety, znowu niesprawiedliwosc społeczna w tym socjalistycznym grajdole. Najlepiej rozdać nierobom, a ci co na to wszystko pracują nawet nie mogą odebrać sobie ich pieniędzy. To nie jest kraj dla zamożnych ludzi. Wszędzie dyskryminacja
marek
2 miesiące temu
Proszę!!! Już nawet dzieci segregują!!!
bDJLcLZv
Pola
2 miesiące temu
Państwo miało rozliczać podatników. A okazuje się, ze ulgi nie są wprowadzane w pit. Albo nie dokładnie rozliczone. Szukają oszczędności.. , bo kasy nie ma w budżecie. Najłatwiej zabrać dzieciom .
Jajaha
2 miesiące temu
Czlowiek ktory uczciwie pracuje to jemu nic sie nie nalezy nalezy sie tym ktorzy nic nie robia a biora skandal
...
Następna strona