Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Ważne wieści dla rodziców. Ulga na dziecko nie dla każdego

26
Podziel się:

W PIT za 2020 rok nie każdy będzie mógł odliczyć ulgę na pierwsze dziecko. Tu kluczowe będą dochody. Podpowiadamy, kiedy można skorzystać z odliczenia w rocznym zeznaniu podatkowym.

Ważne wieści dla rodziców. Ulga na dziecko nie dla każdego
PIT 2020. Podatnicy nie zawsze będą mogli skorzystać z ulgi na pierwsze dziecko (money.pl, Rafał Parczewski)
bEUrqjHF

W tej materii od kilku lat zmieniło się bardzo niewiele. Ulgi na dziecko zmieniają się w zależności od liczby dzieci. I tak na pierwsze i drugie dziecko od podatku możemy odliczyć po 1112,04 zł. Przy trzecim dziecku ulga wzrasta do 2000,04 zł, a przy czwartym i kolejnym - do 2700 złotych.

O ile drugie, trzecie czy czwarte dziecko oznacza ulgę bezwarunkową, to rodziny z jednym potomkiem mogą ulgi nie odliczyć. Wszystko przez progi dochodowe, które obowiązują w takim przypadku.

Żeby móc skorzystać z ulgi prorodzinnej na pierwsze dziecko, rodzice nie mogą wspólnie zarobić więcej niż 112 tys. zł. Oznacza to mniej więcej, że po odliczeniu składek łączna miesięczna pensja nie powinna przekraczać 9,33 tys. zł. Oboje rodzice mogą podzielić się ulgą w dowolny sposób - po połowie albo 90 proc. dla matki i 10 proc. dla ojca. Lub odwrotnie.

bEUrqjHH
Zobacz także: Podatki w 2021 r. Niektórzy zaoszczędzą

Gdy dziecko jest wychowywane tylko przez jednego z rodziców, limit dochodu wynosi 56 tys. zł.

Na tym jednak nie koniec. Limit dochodów dotyczy bowiem również... dziecka. O ile w przypadku niemowlaka czy kilkulatka problemu nie ma, to już w przypadku nastolatków ma to kluczowe znaczenie.

bEUrqjHN

Jeśli bowiem dziecko zarobi więcej niż 3089 zł rocznie, to ulga na dziecko już nie przysługuje.

Co istotne, ulgi na dziecko mogą nie być wprowadzone w systemie Twój e-PIT. Może się zdarzyć, że trzeba będzie ją wpisać ręcznie. Taka sytuacja będzie dotyczyła na przykład rodziców dzieci urodzonych w 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUrqjIi
gospodarka
podatki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
xxx
8 miesięcy temu
Hej, pytanie czy mając dwoje dzieci można podzielić się ulgą na dziecko, jeden rodzic na 1 drugi na drugie? Cy możliwość jest że Zus wpłaca najpierw zwrot podatku a później ulgę,
RAF
9 miesięcy temu
Witam Syn w styczniu tego roku skończył 19 lat, uczy się i z tytułu praktyk uzyskał przychód 3226,87 pozycja 87 na PIT-11. Nigdzie nie ma informacji czy ta kwota jest przychodem i czy jest pomniejszona o koszty uzyskania przychodu. Nie wiem czy przysługuje mi ulga czy nie.
Sukienka1
10 miesięcy temu
Jeżeli mam 23 lata i mam dwójkę dzieci czy należy mi się ulga
bEUrqjIj
Ptah
11 miesięcy temu
szkoda, że PO nie rządzi nieprzerwanie, nie byłoby o czym pisać, miodem i mlekiem płynąca ojczyzna, no i ciepła woda w kranie...
dobrze
11 miesięcy temu
tak podnosili pensje minimalną nie waloryzując progów że biednym zabrali całe rodzinne i 18 latek w PO tez nic nie dostanie za to pani siedząca rok na 100% macierzyńskim dostanie 500 zł na dziecko i milioner Mateusz też 500 na dziecko
...
Następna strona