Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

PKB. Morgan Stanley zwiastuje, że polska gospodarka może się skurczyć

3
Podziel się:

PKB. Analitycy Morgan Stanley przewidują, że z powodu pandemii koronawirusa polska gospodarka skurczy się nawet o 5,6 proc. Potencjalne odbicie po przejściowym kryzysie przewidywane jest na rok 2021.

PKB. Morgan Stanley zwiastuje, że polska gospodarka może się skurczyć
PKB. Morgan Stanley zwiastuje, że polska gospodarka może się skurczyć (iStock.com)

PKB. Morgan Stanley zwiastuje, że polska gospodarka może się skurczyć

Eksperci zwiastują, że bieżący rok w rodzimej gospodarce upłynie pod znakiem spadku PKB. Wraz z rozprzestrzenianiem się koronawirusa pojawiają się kolejne, czasem wręcz drastyczne, cięcia prognoz. W scenariuszu bazowym banku inwestycyjnego Morgan Stanley polskie PKB w 2020 spadnie o 3,6 proc.

"Spodziewamy się, że polska gospodarka skurczy się w 2020 r. o 3,6 proc. w scenariuszu bazowym i 5,6 proc. w pesymistycznym. Oczekujemy także, że NBP obniży stopę referencyjną o 50 pb. w II kw. 2020 r. do 0,50 proc." - czytamy w uzasadnieniu.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Mniej drastyczny scenariusz przewiduje agencja Moodys', która obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2020 r. do 3 proc. z 3,7 proc. Koronawirus okazuje się zabójczy dla światowej gospodarki. Wszystko z powodu bezprecedensowego w ostatnich latach spadku międzynarodowej wymiany gospodarczej, której konsekwencją jest spadek konsumpcji prywatnej.

PKB. Prognozy Moody's dla polskiej gospodarki na 2021 r.

Ponadto Moody's spodziewa się odbicia w Polsce do 3,7 proc. PKB w 2021 roku. Przypomnijmy, że jeszcze na początku bieżącego roku agencja podtrzymała prognozę wzrostu PKB Polski na poziomie 3,7-proc. w 2020 r., szacowano także wzrost rzędu 3,6 proc. w 2021 r. Na drodze do spełnienia tego scenariusza stanęła pandemia koronawirusa.

W związku z obawami rodzimych przedsiębiorców rząd proceduje wdrożenie pakietu osłonowego, który ma ograniczyć skutki epidemii koronawirusa w Polsce. W jego w skład wchodzi pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców, małych i średnich firm, ich pracowników oraz całej gospodarki, która w związku z kryzysem może w tym roku mocno zwolnić.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Małgorzata.
4 lata temu
koronawirus szaleje sobie w najlepsze i robi spustoszenie największe w gospodarce polskiej. Zamknięto niemal wszystkie zakłady, które dawały ludziom pracę i zarobki. Firmy plajtują zgodnie z jakimś tam harmonogramem z góry ustalonym zresztą. W ramach tego harmonogramu zachodnie firmy szybko się odbudują po tej całej zadymie koronawirusowej ale polskie niekoniecznie.Zluzujcie ministrowie pewne zaostrzenia i nie bądźcie aż tak restrykcyjni w kwestiach gospodarczych, bądźcie rozważni. Polska ma nad sobą opiekunów kosmicznych czego zazdrości jej cała reszta świata od wieków i w ramach zemsty niszczy nasz kraj wszelkimi sposobami, to taka duchowo-polityczna umowa a raczej zmowa w celach dalekosiężnych planów podbijania kosmosu. Mamy nad sobą panteon Bogów Słowiańskich, którzy wiedzą doskonale o co w duchowym czyli niewidzialnym świecie chodzi i nie karmią nikogo złudzeniami.
Polak
4 lata temu
Morgan Stanley jakoś dziwnie nie wie że wszystkie gospodarki się zmniejszą pogratulować nie wiedzy jak w U E wiedzą o wszystkich a nic o sobie!
Co?
4 lata temu
3.7% wzrostu. Przecież nawet rząd mówi o 2% a on zawsze zawyża dane co najmniej o 1%. Dlatego będzie 0-1% max.