Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
18.03.2020 15:52

PKB. Morgan Stanley zwiastuje, że polska gospodarka może się skurczyć

PKB. Analitycy Morgan Stanley przewidują, że z powodu pandemii koronawirusa polska gospodarka skurczy się nawet o 5,6 proc. Potencjalne odbicie po przejściowym kryzysie przewidywane jest na rok 2021.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
PKB. Morgan Stanley zwiastuje, że polska gospodarka może się skurczyć

PKB. Morgan Stanley zwiastuje, że polska gospodarka może się skurczyć

Eksperci zwiastują, że bieżący rok w rodzimej gospodarce upłynie pod znakiem spadku PKB. Wraz z rozprzestrzenianiem się koronawirusa pojawiają się kolejne, czasem wręcz drastyczne, cięcia prognoz. W scenariuszu bazowym banku inwestycyjnego Morgan Stanley polskie PKB w 2020 spadnie o 3,6 proc.

"Spodziewamy się, że polska gospodarka skurczy się w 2020 r. o 3,6 proc. w scenariuszu bazowym i 5,6 proc. w pesymistycznym. Oczekujemy także, że NBP obniży stopę referencyjną o 50 pb. w II kw. 2020 r. do 0,50 proc." - czytamy w uzasadnieniu.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Mniej drastyczny scenariusz przewiduje agencja Moodys', która obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2020 r. do 3 proc. z 3,7 proc. Koronawirus okazuje się zabójczy dla światowej gospodarki. Wszystko z powodu bezprecedensowego w ostatnich latach spadku międzynarodowej wymiany gospodarczej, której konsekwencją jest spadek konsumpcji prywatnej.

PKB. Prognozy Moody's dla polskiej gospodarki na 2021 r.

Ponadto Moody's spodziewa się odbicia w Polsce do 3,7 proc. PKB w 2021 roku. Przypomnijmy, że jeszcze na początku bieżącego roku agencja podtrzymała prognozę wzrostu PKB Polski na poziomie 3,7-proc. w 2020 r., szacowano także wzrost rzędu 3,6 proc. w 2021 r. Na drodze do spełnienia tego scenariusza stanęła pandemia koronawirusa.

W związku z obawami rodzimych przedsiębiorców rząd proceduje wdrożenie pakietu osłonowego, który ma ograniczyć skutki epidemii koronawirusa w Polsce. W jego w skład wchodzi pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców, małych i średnich firm, ich pracowników oraz całej gospodarki, która w związku z kryzysem może w tym roku mocno zwolnić.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, pkb, finanse, kraj, rząd
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-03-2020

Co?3.7% wzrostu. Przecież nawet rząd mówi o 2% a on zawsze zawyża dane co najmniej o 1%. Dlatego będzie 0-1% max.

19-03-2020

PolakMorgan Stanley jakoś dziwnie nie wie że wszystkie gospodarki się zmniejszą pogratulować nie wiedzy jak w U E wiedzą o wszystkich a nic o sobie!

11-04-2020

Małgorzata.koronawirus szaleje sobie w najlepsze i robi spustoszenie największe w gospodarce polskiej. Zamknięto niemal wszystkie zakłady, które dawały ludziom … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)