Notowania

gospodarka
16.08.2019 10:41

PKB Polski. Minister Kwieciński szacuje, jak rozwinie się nasza gospodarka

– Jeśli szybki szacunek GUS się potwierdzi, wzrost PKB w całym 2019 roku będzie oscylować w okolicach 4,5 proc. – ocenia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister Jerzy Kwieciński chwali się wynikami polskiej gospodarki i wskazuje na główne trzy czynniki jej wzrostów

Szybki szacunek Głównego Urzędu Statystycznego wskazał, że PKB wzrosło o 4,4 proc. w II kwartale 2019 roku w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. W poprzednim kwartale wzrost ten z kolei wyniósł 4,7 proc. w porównaniu z rokiem 2018.

Minister ocenił, że wpływ na jego szacunki mają trzy czynniki: niskie bezrobocie, szybki wzrost wynagrodzeń i programy społeczne rządu. Wskazał też, że wzrost inwestycji pozostał na poziomie ok. 8 proc. Zdaniem Kwiecińskiego na gospodarczy rozwój Polski pozytywnie wpływa fakt posiadania własnej waluty oraz kurs złotego.

Ministra niepokoi natomiast sytuacja w Niemczech – ocenił on, że przy obecnej koniunkturze w tej gospodarce, ryzyko wystąpienia recesji "jest realne".

Zobacz także: Prof. Orłowski: rząd schowa spowolnienie gospodarcze pod dywan

"Niepokoją docierające do nas od dłuższego czasu sygnały o 'fazie gospodarczej słabości' Niemiec, jak to określił minister gospodarki tego kraju. Chodzi na przykład o słabe dane o produkcji przemysłowej i kiepskie nastroje konsumentów. Znalazły one niestety potwierdzenie w danych o wzroście PKB w drugim kwartale w Niemczech, który zmniejszył się o 0,1 pp. w stosunku do poprzedniego kwartału" – czytamy w komunikacie resortu.

Gospodarka ciągle mocno rośnie, choć traci impet.
PKB Polski. Spowolnienie nieco większe od prognoz

"Słabnąca gospodarka Niemiec jest jednym z czynników ryzyka dla naszej gospodarki. Niezmiennie pozostaje nim także twardy Brexit i, jak dla całego świata, napięcia handlowe na linii USA-Chiny" – powiedział minister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, pkb, Jerzy Kwieciński
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-08-2019

NickWszelkie dane publikowane przez PiS są tak samo wiarygodne jak pierwsze informacje kancelarii sejmu, że Kuchciński z rodziną nie latał, I tak … Czytaj całość

16-08-2019

Dojna ZmianaZa czasów PO bylismy na czele teraz w środku , A Niemcy śmieją sie z nas bo zarabiają 4 razy więcej niż w dojnej zmianie . Ja chce żeby Polska znowu … Czytaj całość

16-08-2019

szanownypanie ministrze to zrozumiale ze pan nie powie prawdy, ze jestesmy zadluzeni po uszy przez 500+ bo coz pan ma powiedziec innego, grunt to miec … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)