Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
31.07.2020 15:51

PKB strefy euro. Bezprecedensowe spadki w drugim kwartale

W czwartek i piątek pierwsze kraje UE opublikowały szacunki PKB w drugim kwartale. Napływające dane potwierdzają, że mamy do czynienia z największym od dekad kryzysem. Wstępne dane pokazują, że gospodarka Unii Europejskiej skurczyła się kilkanaście procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
PKB strefy euro. Bezprecedensowe spadki w drugim kwartale.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro spadł w drugim kwartale 2020 roku o 15 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku, wynika z najnowszych danych Eurostatu. W przypadku całej Unii Europejskiej, spadek ten był nieco mniejszy i wyniósł 14,4 proc. To największe załamanie od czasu, kiedy zaczęto prowadzić te statystyki, czyli od 1995 roku.

Eurostat podał również, o ile skurczyła się unijna gospodarka w porównaniu z ostatnim kwartałem tego roku. Było to aż 11,9 proc., a w przypadku strefy euro 12,1 proc. Na razie to wstępne szacunki, które mogą być zrewidowane.

W czwartek i piątek z kolejnych państw członkowskich zaczęły napływać szacunki PKB drugim kwartale, który w większości upłynął pod znakiem zamrożenia gospodarek. Na wstępne dane dotyczące polskiego PKB musimy poczekać do 14 sierpnia. Natomiast najnowsze dane pokazały, że załamanie gospodarek w Niemczech i Czechach – czyli dwóch największych odbiorców polskich towarów i usług – jest bezprecedensowe.

Płaca minimalna 2021. Rząd wycofuje się z obietnicy

PKB Czech był w minionym kwartale o 10,7 proc. mniejszy, niż rok temu i o 8,4 proc. mniejszy, niż w pierwszym kwartale tego roku. To największy spadek tamtejszej gospodarki od czasu powstanie Republiki Czeskiej w 1993 roku. Pocieszający może być jednak fakt, że dane te i tak są lepsze od prognoz.

Wśród krajów, które już opublikowały szacunki, największy spadek PKB zanotowała Hiszpania (22,1 proc. w ujęciu rocznym), Francja (19 proc.) oraz Włochy (17,3 proc.). Z kolei jako najmniej poszkodowana w drugim kwartale została gospodarka Litwy, która skurczyła się o 3,7 proc. rok do roku.

W czwartek poznaliśmy dane o PKB Niemiec. W drugim kwartale niemiecka gospodarka skurczyła się o 11,7 proc. w ujęciu rocznym oraz 10,1 proc. w ujęciu kwartalnym, czyli bardziej niż prognozowali ekonomiści. To oczywiście efekt pandemii i zamrożenia gospodarek, choć warto pamiętać, że Niemcy już wcześniej były w recesji. Ostatni wzrost PKB niemiecka gospodarka zanotowała w III kwartale 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: gospodarka, wiadomości, pkb, pkb niemiec, PKB Czech, eurostat, ue, infogram
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-07-2020

No proszeJak zawsze napiszą ze to wina PIS i ze Mati za tym stoi

31-07-2020

ByrDlaczego nie podano PKB Szwecji ? Pewnie wstyd by się było niektórym przyznać, że niepotrzebnie z spanikowali.

01-08-2020

rambiPrzed wejściem do UE A.Kwaśniewski powiedział, że UE ochroni nas przed wszystkimi KRYZYSAMI. Pora wyjść z UE, a ALKOOLEK powinien odszczekiwać to co … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (26)