Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. ANA
|
aktualizacja

PKB w trzecim kwartale. Wynik lepszy, niż wstępnie szacowano

147
Podziel się:

Polska gospodarka w trzecim kwartale skurczyła się o 1,5 proc. rok do roku, czyli nieco mniej, niż wstępnie szacował GUS. Dziś poznaliśmy też strukturę PKB - wiemy już, co złożyło się na taki wynik.

PKB w trzecim kwartale. Wynik lepszy, niż wstępnie szacowano
PKB w trzecim kwartale spadł o 1,5 proc. rok do roku. (Getty Images, Artur Widak, NurPhoto)

W okresie od lipca do września polska gospodarka skurczyła się o 1,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu, podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS). To nieco mniej niż wynikało ze wstępnego szacunku z połowy listopada, który zakładał spadek PKB o 1,6 proc. rok do roku.

Natomiast dane wyrównane sezonowo (po uwzględnieniu dni roboczych) pokazują, że polska gospodarka skurczyła się o  1,8 proc. rok do roku (wstępny szacunek zakładał spadek o 2 proc.).

Dlaczego te dane są tak ważne? Po pierwsze, odczyt PKB za trzeci kwartał pozwala określić skalę odbicia gospodarki w tym okresie. Pokazuje też poziom, z jakiego wchodzimy w okres spowolnienia. Po drugie dziś poznaliśmy też strukturę PKB. Wiemy już, co złożyło się na taki wynik.

Zobacz także: Wejście Amazona do Polski. "Część firm upadnie"

Z danych GUS wynika, że niewielkiemu wzrostowi konsumpcji prywatnej (o 0,4 proc. rok do roku) towarzyszył nieco płytszy niż w drugim kwartale spadek inwestycji (o 9 proc. rok do roku).

Okazuje się więc, że w okresie od lipca do września Polacy kupowali nieco więcej (o 0,4 proc.) niż w analogicznym okresie rok temu. Przypomnijmy, że w ostatnich latach to właśnie konsumpcja była motorem napędowym polskiej gospodarki.

Natomiast jeśli porównamy dane kwartał do kwartału, okazuje się, że polska gospodarka urosła o 7,9 proc. Po głębokim i gwałtownym spadku PKB w drugim kwartale (który obejmował okres lockdownu) nastąpiło więc wyraźne odbicie.

- Niestety IV kwartał 2020 przyniesie ponowny spadek aktywności gospodarczej kwartał do kwartału. Lepiej będzie w 2021 roku - oceniają ekonomiści z Banku Pekao.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(147)
eafd
4 lata temu
Papier wszystko przyjmie. A tak nawiasem, to ekonomia nie jest żadną nauką, to jest sztuka, a dokładnie sztuczka. Sztuka ładowania gawiedzi pod włos.
qwas
4 lata temu
To jest tak właściwa informacja, jak słowa Vatousza o zwycięstwie nad pandemią.
leszek
4 lata temu
Jeśli 500 tys. Polaków choruje lub jest na kwarantannie, to nie może być wzrostu PKB. GUS bawi się w proroctwa. Dane za poprzedni rok jeszcze nie opublikowali a znają te za 3 kwartał 2020????
Tom
4 lata temu
Kogo oni w tym gusie zatrudniają, ludzi co nie skończyli podstawówki i nie umieją liczyć ? czy liczą tylko wybiórczo ?
Bastard
4 lata temu
Te dane to sobie gus może podawać ciemnocie z PiS ! Obawiam się tylko ze już nawet wierny PiS-owi elektorat przestaje w to wierzyć ! Nasłuchali się propagandy sukcesu a ceny coraz wyższe ! Podatki coraz wyższe ! Nowe opłaty coraz wyższe ! A to dopiero początek ! Po nowym roku zobaczą jakich sobie wybrali „ specjalistów „ do rządzenia !
...
Następna strona