Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKW potwierdziła wyniki wyborów. Andrzej Duda zdobył poparcie 51,03 proc. wyborców.

Andrzej Duda wygrał drugą turę niedzielnych wyborów prezydenckich - potwierdziła Państwowa Komisja Wyborcza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
To już oficjalne: Andrzej Duda będzie prezydentem przez 5 kolejnych lat.

Pierwsze sondażowe wyniki wyborów zostały podane tradycyjnie zaraz po zakończeniu ciszy wyborczej, o godz. 21. Wprawdzie badanie exit poll wskazywało na przewagę urzędującego prezydenta, ale różnica między obu kandydatami – 0,8 pkt proc. - była zbyt mała, by uznać, że znamy zwycięzcę. Wszystko przez margines błędu, który zawiera to badanie. Wynosi on 2-4 proc.

W związku z tym musieliśmy poczekać na wyniki bardziej dokładnego badania late poll, które opiera się na danych z obwodowych komisji wyborczych.

W nocy agencja sondażowa Ipsos podała, że Andrzej Duda zyskał w wyborach poparcie 51,08 proc. wyborców, a Rafał Trzaskowski – 48,92 proc. Kolejne cząstkowe dane sondażowe również wskazywały na zwycięstwo urzędującego prezydenta.

Obejrzyj: Wystąpienie Kingi Dudy po ogłoszeniu sondażu IPSOS. "Nikt nie zasługuje, by być obiektem nienawiści"

Przez cały dzień do PKW spływały dane z zagranicy, ale nie mogły one już w wyraźny sposób wpłynąć na wynik wyborów. 23 godziny po zamknięciu lokali wyborczych PKW podała oficjalne wyniki drugiej tury wyborów.

Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie z poparciem 51,03 proc. Wyniki ogłosił Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW. Rafał Trzaskowski otrzymał 48,97 proc. głosów.

(wp.pl)

- Powszechne wybory prezydenckie okazały się zwycięstwem wszystkich obywateli. Dziękujemy wyborcom, którzy mimo pandemii i wakacji udali się do lokali wyborczych lub wysłali pakiety wyborcze, ustanawiając rekord frekwencji w najnowszych wyborach - dodał Sylwester Marciniak.

Frekwencja wyniosła rekordowe 68,18 proc.

- Gratuluję wygranej Andrzejowi Dudzie. Oby ta kadencja była rzeczywiście inna - napisał Trzaskowski na Twitterze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wybory prezydenckie, głosowanie, pkw, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-07-2020

NeskafeTo nie jest mój prezydent!

13-07-2020

FogMój tez nie jest. I nigdy nim nie będzie.

13-07-2020

GośćJa jestem zadowolona niech PO zniknie juz dość przez nich wycierpiał kraj biedę poniżanie brak pracy brak normalności sprzedali kraj Niemcą a teraz … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)