Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
CHE
|

Płaca minimalna 2021. Ta kwota wielu rozczaruje

14
Podziel się

Pensja minimalna niezmiennie budzi gorące emocje, a od jej wysokości zależy nie tylko byt wielu polskich rodzin, ale również sytuacja znacznej części przedsiębiorstw. Ile płaca minimalna wyniesie w 2021 roku?

Płaca minimalna 2021. Ta kwota wielu rozczaruje
Płaca minimalna 2021. Ta kwota wielu rozczaruje (Flickr)
bDJIVsCZ

Płaca minimalna 2021. Rząd podjął decyzję

Na wstępie przypomnijmy, że rząd ma wolną rękę w kwestii ustalenia wysokości płacy minimalnej w 2021 r. oraz w sprawie waloryzacji rent i emerytur. Już parę miesięcy temu wiadomo było, że związkowcom oraz pracodawcom nie udało się wypracować wspólnego stanowiska.

Zobacz także: Europejska pensja minimalna. Duda: to wielki sukces
bDJIVsDb

Płaca minimalna w 2021 ma na mocy decyzji rządu wynieść 2 800 zł. Oznacza to, że byłoby wyższe od obecnie obowiązującej stawki o 200 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych miałaby wynosić natomiast 18,30 zł brutto (obecnie jest to 17 zł brutto).

Płaca minimalna 2021. Co z waloryzacją świadczeń?

Waloryzacja rent i emerytur zakłada, że świadczenia te mają wzrosnąć o przynajmniej 50 złotych już w marcu przyszłego roku - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Nowelizacja ustawy ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów jeszcze w tym roku.

bDJIVsDh

Przypomnijmy przy okazji, że jednocześnie tylko nieznacznie wzrosłyby też emerytury i renty. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. pozostałby na poziomie ustawowego minimum, czyli 103,84 proc. Płace w budżetówce pozostałyby w 2021 r. zamrożone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJIVsDC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
jacku
3 miesiące temu
Gdyby niemiecka płaca minimalna była taka jak w Bangladeszu to Niemcy niedługo by osiągnęły poziom Bangladeszu, płace tworzą popyt wewnętrzny jak spytasz Janusza biznesu, który prowadzi mięsny i zatrudnia ekspedientki, ile powinni zarabiać przedstawiciele working class to powie, że 600 zł i nie powinno być żadnych składek na ZUS (no i emerytur), tylko kto wtedy będzie u niego kupował mięso?
Jsh
3 miesiące temu
Rozczarowuje to kwota wolna od podatku
Szczera
3 miesiące temu
3 zł na rękę za PO, to dopiero było rozczarowanie.
bDJIVsDD
Stop wyzysku.
3 miesiące temu
A za P. O byłoby 5zl. Podwyżki o ile byłoby.
Termofor
3 miesiące temu
Wiecie dlaczego na zachodzie żyje się lepiej? Ponieważ tam zarabiając 2700 euro wydajesz ok. 400-700 (najmniej) euro na mieszkanie. W ciemnogr... Przepraszam, w Polsce :) najtańsze mieszkanie (kawalerka na 2 kroki) kosztuje 1300 złotych. :) O cenach w sklepie nie wspomnę. Ceny są niewspółmierne do zarobków. Ale ciemnogród i tak powie, że PiS daje pieniążki, za PO tak nie było (bo oczywiście w Polsce mamy tylko dwie partie) i dodatkowo PiS wspiera biedne rodziny z 10 dzieci... Którzy nie byliby tacy biedni, gdyby się nie połasili na 500+ za każdego gnojka. :)