Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Karolina Wysota
|
aktualizacja

Plaga VAS-ów w pożyczkach. Będzie reakcja KNF

33
Podziel się:

Pożyczki nadziane drogimi abonamentami medycznymi czy kursami językowymi to plaga na polskim rynku finansowym. KNF w komentarzu dla money.pl negatywnie ocenia chęć wzbogacenia się pożyczkodawców kosztem klienta. Zapowiada reakcję.

Plaga VAS-ów w pożyczkach. Będzie reakcja KNF
Siedziba Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie (Adobe Stock, Mateusz Szymanski)

Jak informujemy w piątkowym artykule na money.pl "Pożyczki nadziane abonamentami. Wątpliwy biznes kwitnie pod okiem regulatorów", klienci niektórych firmy pożyczkowym nie otrzymają finansowania, jeśli nie kupią np. abonamentu medycznego czy kursu językowego. Piszą artykuł, oparliśmy się na kilku niezależnych źródłach. 

Dodatkowe usługi w pożyczkach to sposób na poprawę rentowności biznesu pożyczkowe, który po nowelizacji prawa antylichwiarskiego dla wielu pożyczkodawców przestał się opłacać. O komentarz dotyczący wątpliwych praktyk, poprosiliśmy Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), która od pierwszego stycznia obejmie nadzorem branżę pożyczkową. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Psycholog Igi Świątek o zarobkach, podatkach i hejcie w sporcie - Daria Abramowicz - Biznes Klasa #6

W odpowiedzi rzecznika prasowego urzędu nadzoru Jacka Barszczewskiego na nasze pytanie: co KNF zamierza zrobić w tej sprawie zrobić, czytamy, że VAS (value added services, produkt dodany) to znany trend na całym rynku finansowym, nie tylko na rynku instytucji pożyczkowych. Oferta produktów i usług szeroko pojętego rynku finansowego zmienia się i stara się dopasować do potrzeb klientów. Również instytucje pożyczkowe - nowoczesne, rozwinięte technologicznie, podążające za trendami i wymaganiami odbiorców ich usług - nierzadko poszerzają swoją ofertę o VAS-y. 

W komentarzu przesłanym redakcji Barczewski zaznacza, że VAS-y z definicji są produktem dodatkowym, niekoniecznie bezpłatnym. Są korzystne dla klienta pod warunkiem, że odpowiadają na rzeczywistą jego potrzebę. Problem pojawia się wówczas, gdy niestety tracą taki charakter i są stosowane w celu omijania przepisów o maksymalnych pozaodsetkowych kosztach kredytu. 

Negatywnie należy ocenić działania, polegające na oferowaniu odpłatnych dodatkowych produktów czy usług, które są jedynie źródłem dodatkowego zysku dla przedsiębiorcy, bo ich koszty znacznie przewyższają potencjalne korzyści dla klienta - czytamy w wiadomości od rzecznika KNF. 

Jak podkreśla przedstawiciel nadzoru, nie powinno być tak, że produkty dodatkowe są nierozerwalnie powiązane z produktem podstawowym, więc w istocie ich zakup jest warunkiem udzielenia finansowania. Stwierdza, że tego typu praktyki, w których dołączenie dodatkowej usługi nie odpowiada potrzebom klienta, mają charakter pozorny służący jedynie uzasadnieniu podwyższeniu kosztu kredytu lub w inny sposób zmierzają do obejścia przepisów regulujących prowadzenie działalności w zakresie udzielenia kredytu konsumenckiego.

Rzecznik KNF zapowiada, że będzie się to spotykało się z odpowiednią reakcją organu nadzoru. 

Obecnie tego sprawy znajdują się w orbicie prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wkrótce bowiem od 1 stycznia 2024 r. także KNF będzie mieć możliwość i środki, żeby się tym produktom bliżej przyjrzeć. 

Już teraz na etapie przygotowań do objęcia rynku instytucji pożyczkowych nadzorem wiemy, że część instytucji pożyczkowych oferuje VAS-y, a część w ogóle nie ma ich w ofercie. Z pewnością będziemy eliminowali ewentualne niewłaściwe praktyki rynkowe stosowane przez podmioty nadzorowane. Tam, gdzie będziemy identyfikowali naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, jesteśmy gotowi na współpracę z Prezesem UOKiK" - zapewnia rzecznik KNF. 
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
kas
3 miesiące temu
A co z ubezpieczeniami w bankach? To jest w porządku jak wciskają polisy za kilka tys?
Sbw
3 miesiące temu
Pakiety stosują a jak jednej raty nie wpłacisz to wiochę robią na okolice zastraszając oklejają dzwi oto ale podobno są na prawie,
RAM
3 miesiące temu
Pożyczkodawcy troszczą się o zdrowie swoich dłużników i dlatego każą im kupować abonamenty medyczne. A że wypasione, czyli drogie, to tym lepiej bo opieka będzie na wyższym poziomie. A ja nic nie pożyczam, więc nie mam takiego pakieciki
czas na zmian...
3 miesiące temu
KNF - to patologiczna, niewydolna, nieefektywna instytucja !!! czas ją GRUNTOWNIE zmienić.
Pożyczkobiorc...
3 miesiące temu
Cieżko zapracowani złodzieje bo cały czas tylko mysla jak by tu ludzi okraść i naładowac swoje kieszenie =ALE TO JUZ OD DAWNA BYŁO DO PRZEWIDZENIA
...
Następna strona