Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

Planujesz podróż? W listopadzie możesz nie wyrobić paszportu

4
Podziel się:

Od 8 do 13 listopada organy paszportowe w Polsce i za granicą zawieszą swoją działalność. Oznacza to, że w tym czasie nie będzie można złożyć wniosków o wydanie dokumentów ani odebrać już gotowych. Dlatego warto sprawdzić przed podróżą ważność paszportu, a także odpowiednio wcześnie zaplanować wizytę w urzędzie, jeśli dokument będzie nam potrzebny.

Planujesz podróż? W listopadzie możesz nie wyrobić paszportu
Od 8 do 13 października organy paszportowe nie będą przyjmować petentów (Adobe Stock, Pio Si)

Komunikat o wstrzymaniu przyjmowania wniosków oraz wydawaniu paszportów podała strona rządowa gov.pl. Przerwa spowodowana jest wejściem w życie ustawy o dokumentach paszportowych i uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Klęska PO i PiS. "Ludzie tego nie rozumieją"

Rząd prosi o uwzględnienie przerwy w planach wyjazdowych

Urzędy proszą interesantów, aby uwzględnili przerwę oraz zaplanowali składanie wniosków najpóźniej do 8 listopada (do godziny 14:00) lub wstrzymali się z wizytą w organach wydających dokumenty do 14 listopada. W komunikacie napisano, że w szczególnych przypadkach urzędy mogą wydawać wyłącznie paszporty tymczasowe.

O taki dokument mogą ubiegać się osoby, które przekroczyły granicę Polski za okazaniem dowodu osobistego, ale w trakcie pobytu za granicą go utraciły. Jednocześnie posiadają ważny paszport, ale nie mają do niego aktualnie dostępu, bo np. został w Polsce - czytamy na stronie gov.pl

Nowa ustawa przyniesie udogodnienia

Ustawa, która wejdzie w życie, uchyla poprzednią, uchwaloną w 2006 r. Od 14 listopada interesanci ubiegający się o paszport mogą liczyć na spore udogodnienia. Przede wszystkim nie trzeba będzie już wypełniać papierowego wniosku. Zamiast niego urzędnik wygeneruje dokument elektroniczny, a petent podpisze go na urządzeniu do pobierania podpisu cyfrowego.

Oprócz tego uproszczony zostanie system poboru opłat przy wydawaniu paszportów. Powstanie przejrzysta tabela, która jednoznacznie wskaże, ile obywatel musi zapłacić za uzyskanie dokumentu.

Ułatwienia dla dzieci i młodzieży

Nowa ustawa ułatwi wydawanie dokumentów dzieciom. Od listopada paszporty z 10-letnim terminem ważności będą przysługiwały już 12-latkom. Skrócony zostanie czas przyznawania tymczasowych dokumentów osobom małoletnim, ale tylko w ważnych przypadkach, takich jak np. kontynuacja nauki zagranicą.

Obywatele otrzymają dostęp do usług elektronicznych

Osoby, które mają paszport, uzyskają nowe opcje w usługach elektronicznych. Na stronie rządowej będą mogli sprawdzić ważność dokumentu, zawarte w nim dane oraz powstanie możliwość zgłoszenia utraty paszportu. Dodatkowo system będzie wysyłał powiadomienia tym osobom, którym kończy się ważność dokumentu.

Rejestr Dokumentów Paszportowych zastąpi Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych oraz lokalne ewidencje. Nowy system będzie zintegrowany z Systemu Rejestrów Państwowych, który gromadzi dane z bazy dowodów osobistych, urzędów stanu cywilnego, danych kontaktowych czy PESEL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Bozena
8 miesięcy temu
o konulacie Toronto juz od miesiaca nie ma mozliwosci zlozela papierpow o uzyskanie polskiego paszportu a jest to zagwarantowane polska konstytucja zreszta praca tego konsulatu jest bardzo ale to bardzo zla, nie odbieraja telefonow, nie ma mozliwosci wejscia do biur konsulatu i zlozenia jakichkolwiek papierow Po prostu wstyd
Twój nick
8 miesięcy temu
Kiedy paszporty zaczną być znowu przechowywane na powiatowych komendach milicji obywatelskiej?
Bfxz
8 miesięcy temu
Strona do umawiania się na złożenie wniosków o paszport to kpina. Biurokraci kombinują tylko jak zrobić by nic nie robić i brać kasę. Od ponad tygodnia dwa razy dziennie próbuje owoc się na wizytę w jednej z 4 placówek dyplomatycznych w UK. W tym samym czasie moja żona złożyła wniosek w swojej ambasadzie w 5 minut bez wychodzenia.z domu. Można ? Można ale nie w Polsce. Brak słów.
egrew
8 miesięcy temu
Temat miesiąca, nagroda pulicera w ręku