Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Po rozpadzie ZSRR Ukraina startowała z wyższego pułapu niż Polska. Dziś podziwia nasz kraj

37
Podziel się

Po upadku bloku wschodniego Ukraina była w dużo lepszej sytuacji niż Polska. W spadku po ZSRR odziedziczyła rozbudowany system przemysłowy. Nie mogła również narzekać na zasoby naturalne. A jednak po ok. 30 latach nad Dnieprem przyglądają się polskiej gospodarce z zazdrością.

Po rozpadzie ZSRR Ukraina startowała z wyższego pułapu niż Polska. Dziś podziwia nasz kraj
Polskie rolnictwo ma się dużo lepiej niż ukraińskie, choć to u naszych sąsiadów występują czarnoziemy. (Pixabay, Christian Bueltemann)
bDHSkzXF

O różnym rozwoju gospodarek polskiej i ukraińskiej pisze Michał Kozak, korespondent Obserwatora Finansowego na Ukrainie. W artykule opublikowanym na portalu biznes.interia.pl zwraca uwagę, że w momencie rozpadu ZSRR PKB Ukrainy przewyższał polski. Natomiast dzisiaj ukraińskie PKB jest porównywalne z PKB województwa mazowieckiego.

Gospodarka Ukrainy w latach 1990-2017 się skurczyła, zamiast się rozwinąć. Średnio o 0,2 proc. rocznie. Jak wskazują ukraińscy eksperci cytowani w Obserwatorze Finansowym, obecnie nie ma szans na zmianę sytuacji.

- Żeby osiągnąć polski poziom rozwoju gospodarczego, PKB Ukrainy powinien rosnąć co roku o 6 proc. I to przez 20 lat. Zakładany przez rząd wzrost 4 proc. rocznie nie wystarczy - oceniał przedstawiciel Unii Europejskiej w Kijowie Goesta Ljungman.

bDHSkzXH
Zobacz także: Zobacz: Usługi cyfrowe zdrożeją? "Konsument końcowy nie zapłaci więcej za abonament"

Natomiast Dimitar Bogow z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju ma jeszcze surowszą ocenę. Jego zdaniem PKB Ukrainy powinno rosnąć w tempie 7 proc. rocznie, by myśleć o dogonieniu gospodarek sąsiadów.

Ljungman ocenia, że sytuacja Ukrainy obecnie uniemożliwia realny pościg. Według prognoz Międzynarodowej Organizacji Pracy w latach 2018-2030 liczba osób w wieku produkcyjnym będzie malała w kraju o 1,2 proc. rocznie.

bDHSkzXN

Zdaniem ekspertów Polska nie musi się obawiać produkcji ukraińskiej. Anatolij Amelin z Ukraińskiego Instytutu Przyszłości wskazuje m.in. na koszty kredytów, które znacznie się różnią w przypadku obu państw.

- W Polsce wasz konkurent weźmie kredyt na 5 lat z oprocentowaniem 5 proc. rocznie. Na Ukrainie weźmiecie na trzy lata z oprocentowaniem 20 proc. W rezultacie produkcja ukraińskiego producenta będzie droższa od polskiej o minimum 20 proc. z powodu kosztów kredytowych - wylicza, cytowany przez Obserwatora Finansowego.

Nie lepiej wygląda też sytuacja rolnictwa, co może być o tyle zaskakujące, że Ukraińcy posiadają żyźniejsze gleby - czarnoziemy - niż Polacy. A jednak indywidualni rolnicy znad Wisły osiągają porównywalne warunki z tymi, które generują ukraińskie agroholdingi.

bDHSkzXO

Jurij Romanenko z Ukraińskiego Instytutu Przyszłości zauważa, że sektor rolny w Polsce daje 3,3 proc. PKB, czyli ok. 19 mld dolarów. Natomiast rolnictwo ukraińskie - 18,8 mld dolarów w 2018 roku.

Rolnictwo polskie daje również więcej miejsc pracy. W pierwszym kwartale 2020 roku w sektorze tym zatrudnionych było ok. 1,5 mln Polaków. A na Ukrainie w 2019 roku - 408 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHSkzYi
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
mac
5 miesięcy temu
To dziwne 19 mld i 18,8 mld przy czym w Polsce musi na to pracować 1,5 mln ludzi a na Ukrainie tylko 408 tyś
bogata Ukrain...
5 miesięcy temu
Jak pogonią oligarchów i przestaną kraść to Ukraina będzie bogata.
wróg publiczn...
5 miesięcy temu
Jak na upainie ma być dobrze skoro każdy tam kradnie,a załatwienie jakiejkolwiek sprawy wymaga łapówki. Biorąc pod uwagę stosunek współczesnych ukraińców do Polaków,jak również to,że swoją tożsamość budują na banderyzmie,dla Nas najlepszym rozwiązaniem będzie to,aby ukraina była słaba,tak będzie zdecydowanie bezpieczniej.
bDHSkzYj
piotr
5 miesięcy temu
Odkąd się w XVII wieku odcięli od swoich (biało)ruskich elit i wpływów cywilizacji zachodu w postaci Rzeczypospolitej, tworząc państwo Ukraina, nie mają potencjału organizacyjnego na jakikolwiek wzrost.
ZX
5 miesięcy temu
Ukraina nigdy nie miała elit.Zawsze była zarządzana przez kogoś innego.Tatarzy,Turcy,Rosjanie,Polacy.
...
Następna strona