Notowania

Poczta Polska ma działać na zwolnionych obrotach. W trosce o kondycję firmy

Przesyłki dotrą później, mniej listów listonosze doręczą do domu, a niektóre usługi zostaną wyłączone. Takie perspektywy rysują się przed klientami Poczty Polskiej. Urząd Komunikacji Elektronicznej w przyszłym roku sprawdzi, jak na zmiany zareagują Polacy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Klienci mają coraz częściej sami zgłaszać się na pocztę po swoje przesyłki. (Fot: Mateusz Madejski)

Według informacji "Rzeczpospolitej" reakcja na przedefiniowanie usługi powszechnej będzie sprawdzana w 2020 roku za pomocą badania społecznego. Jeżeli Urząd Komunikacji Elektronicznej zaopiniuje je pozytywnie, to nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby Poczta Polska zmienia sposób funkcjonowania i wprowadziła nowe zasady: np. poprzez obniżenie standardów terminowości, zmniejszenie częstotliwości doręczeń listów czy wyłączenie niektórych usług.

Zmiany postulują eksperci Instytutu Pocztowego, którzy w najnowszym raporcie podkreślili, że "rentowność usługi powszechnej w obecnym kształcie staje się nie do utrzymania". Nieoficjalnie mają wspominać też o niej sami pocztowcy. Nowy sposób funkcjonowania miałby poprawić kondycję Poczty Polskiej, która, zamiast dopłacać do usług powszechnych, mogłaby pomyśleć o inwestycjach i modernizacjach.

– Nie starcza pieniędzy nie tylko na inwestycje, ale też na niezbędne podwyżki płac. Skutkiem jest spadająca jakość usług i wzrost niezadowolenia klientów – twierdzi Krzysztof Piskorski, prezes IP.

Zobacz także: Poseł od jazdy pociągiem i brudnych butów przepytany. Poległ na ostatnim pytaniu

Temat zmian w regulacjach rynku pocztowego jest też na wokandzie w Unii Europejskiej. "Rz" podaje, że Polska nie chce wychodzić przed szereg i z nowelizacjami wewnętrznego prawa poczeka na krystalizację pomysłów w Brukseli.

Poczta Polska podnosi ceny. Przesyłki będą trzy razy droższe
Premie świąteczne dla listonoszy. Poczta Polska pod związkowym murem

Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś zapewnił gazetę, że na obecnym etapie nie są rozważane żadne zmiany. Nie wykluczył jednak, że pojawią się jakieś nowości w obsłudze klientów przez PP.

– W obszarze tym toczą się dyskusje na szczeblu unijnym i w 2020 roku planowane są prace nad dyrektywą – wytłumaczył Huptyś w rozmowie z "Rz".

Poczta Polska nie złamała prawa. Jest wynik kontroli

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: usługi pocztowe, poczta polska, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-11-2019

jak ma być rentowna?na 1 listonosza przypada 150 urzędników za biureczkami

04-11-2019

DadaPoczta wygląda jak bazar z dewocjonaliami na odpuscie w jakiejś wiosze.

04-11-2019

qazSpadająca jakość usług... a to jakaś była???

Rozwiń komentarze (182)