Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Poczta Polska zarobi 500 mln złotych. Zapłacą samorządy

10
Podziel się:

Wdrożenie ustawy o e-doręczeniach będzie przesunięte - zdecydował Sejm. Na narodowej skrzynce mailowej Poczta Polska ma zarobić nawet pół mld złotych rocznie. Zdaniem opozycji to naruszenie zasad konkurencji.

Poczta Polska zarobi 500 mln złotych. Zapłacą samorządy
Poczta Polska zarobi na e-doręczeniach nawet pół miliarda złotych rocznie. (Flickr)
bEUMfArV

Ustawa o e-doręczeniach miała wejść w życie już 1 lipca. Sejm zdecydował jednak, że przesunie termin wdrożenia na 5 października.

"Długotrwała pandemia COVID-19 utrudniła przeprowadzenie szerokich testów przed udostępnieniem usług, jak również przeprowadzenie szkoleń dla użytkowników" - czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy, który przesuwa termin.

E-doręczenia mają ułatwić kontakt obywateli z urzędami i pozwolić na odbieranie pism drogą elektroniczną.

bEUMfArX
Zobacz także: Drony będą dostarczać paczki. Przełom może nastąpić już w 2023 roku

Narzędziem do tego będzie narodowa skrzynka e-mail, czyli publiczna platforma, do której dostęp będą mieli wszyscy Polacy.

Każdy z obywateli, który złoży stosowny wniosek, otrzyma indywidualny adres e-mail, na który przychodzić będzie korespondencja urzędowa.

bEUMfAsd

Ponadto projekt przewiduje opcję hybrydową dla osób, które komputera nie mają. Zgodnie z założeniami, urząd wyśle dokumenty elektronicznie, a poczta je wydrukuje i dostarczy w formie papierowej do adresata.

Politycy opozycji mają jednak wątpliwości co do wyboru operatora skrzynek, którym zostanie Poczta Polska. Na obsłudze e-doręczeń spółka ma zarabiać nawet 500 mln złotych rocznie.

Dla obywateli usługa będzie co prawda darmowa, ale już samorządy za wysyłanie maili będą musiały zapłacić. I to sporo, bo jedna taka przesyłka to nie mniej niż 3,75 zł.

bEUMfAse

- Ustawa stanowi, że to, co dziś jest darmowe, stanie się płatne. Te kwoty to ukryty podatek, który obciąży samorządy oraz przedsiębiorców - w nich uderzy jako pierwszy - mówił w Sejmie Michał Gramatyka, poseł KO.

Zdaniem polityków opozycji, operator narodowego systemu powinien być wyłoniony w konkursie, do którego dopuszczone byłyby firmy prywatne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUMfAsy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
5rd
6 miesięcy temu
Państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy – Za pieniądze tych spółek załatwia się polityczne interesy rządzących. ciepłe posadki i wysokie zarobki dla rodziny i kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Poza tym marnotrawstwo i rozrzutność...Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksi ążce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? Niedawno opisany w niej system uchronił przed ostatnimi spadkami.
Koniec
6 miesięcy temu
Chyba zarząd zarobi, bo my dołowi to 2600brutto + 200 premii brutto, takie stosuje sie tutaj praktyki płacowe
Miś
6 miesięcy temu
Co to za zdjęcie ? Tak wygląda urząd pocztowy ? Teraz urząd to sklep ze wszelkim badziewiem. Obecnie nazwa Poczta Polska ubliża Polsce.
bEUMfAsz
BoK
6 miesięcy temu
Dla mnie kluczowe jest to, czy to e-doręczenie będzie obejmowało korespondencję z sądów, urzędów skarbowych itd. Takiej korespondencji nie da się nawet przekierować, bo zabrania tego Ordynacja Pocztowa.
BoK
6 miesięcy temu
Dla mnie kluczowe jest to, czy to e-doręczenie będzie obejmowało korespondencję z sądów, urzędów skarbowych itd. Takiej korespondencji nie da się nawet przekierować, bo zabrania tego Ordynacja Pocztowa.