Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatek cukrowy, akcyza i szczepienia. Powstał plan walki z nowotworami

364
Podziel się:

Strategia Onkologiczna, czyli rządowy plan walki z nowotworami trafił do konsultacji międzyresortowych. Jeszcze w grudniu ma zostać przyjęty.

Najbliższa dekada ma radykalnie obniżyć zachorowalność i śmiertelność w związku chorobami nowotworowymi w Polsce
Najbliższa dekada ma radykalnie obniżyć zachorowalność i śmiertelność w związku chorobami nowotworowymi w Polsce (Fotolia, Fot)
bEKBhbtx

Najbliższa dekada ma radykalnie obniżyć śmiertelność chorób nowotworowych w Polsce - zakłada Strategia Onkologiczna, którą zamierza przyjąć rząd - pisze Dziennik Gazeta Prawna. Projekt został przekazany do konsultacji międzyresortowych, a do końca roku przyjąć ma go rząd.

Zakłada on kompleksową walkę od profilaktyki po wymierne działania. Każdego roku minister zdrowia będzie musiał rozliczać z tego, co się udało zrobić - wskazuje gazeta. A pracy jest wiele. Pierwszym krokiem ma być wpisanie szczepionek dla dziewcząt i chłopców przeciwko HPV na listę refundacyjną. Ma ona chronić przed rakiem szyjki macicy lub gardła.

bEKBhbtz

Rzad planuje również zwiększyć pieniądze na badania nowych leków o dodatkowe 100 mln zł.

Zobacz także: Podatek cukrowy. GIS chce podnieść ceny słodkich produktów

W walce z nowotworami ma również pomóc podatek cukrowy, którym obciążone mają zostać produkty niezdrowe i mające wpływ na zwiększanie ryzyka zachorowań. Jak pisaliśmy w money.pl, nawet 2,2 mld zł rocznie mógłby przynieść podatek od cukru w napojach. Podatek od cukru, nazywany także sin tax (czyli podatek od grzechu).

bEKBhbtF

Zespół powołany przez ministra zdrowia, który prasował nad Strategią Onkologiczną zakłada również konieczność podniesienia akcyzy na wyroby tytoniowe do poziomu europejskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKBhbua
KOMENTARZE
(364)
Ula
2 lata temu
Jak przeczytalam naglowek pomyslalam ze bedzie mniej szczepien w ramach walki z nowotworami a tu taka niespodzianka...
lol
2 lata temu
załatwić to się możesz w ubikacji np. Urząd wchodzi bez załatwiania.
Korpo
2 lata temu
Skoro szczepienia pomagają ,to czemuż mamy tak dużo nowotworów, przecież jesteśmy w czołówce w tychże szczepieniach,a może to one wywołują te nowotwory.
bEKBhbub
Mateo
2 lata temu
Czyli najpierw pis ucina finansowanie leczenia onkologicznego, a teraz ma plan walki z nowotworami? Dobre
Jamicz
2 lata temu
Tylko Polexit uratuje nas przed eurokomunizmem...
...
Następna strona