Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
29.10.2020 19:37

Podatki. Rząd szykuje przepisy dostosowujące do Pakietu VAT e-commerce

Będzie dalsze uszczelnienie VAT w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami. Taki między innymi jest cel przygotowywanych przez Ministerstwo Finansów nowych przepisów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Rząd szykuje przepisy dostosowujące do Pakietu VAT e-commerce (Fot: Katarzyna Izdebska-Białka)

Ministerstwo Finansów przekazało do konsultacji projekt zmiany ustawy o VAT, wprowadzający unijne przepisy tzw. Pakietu VAT e-commerce.

Propozycje obejmują m.in. nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników ułatwiających, przy użyciu interfejsu elektronicznego - platformy handlu, portalu, itp. sprzedaży na rzecz unijnych konsumentów towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro, lub dostawę towarów na terytorium UE dokonywaną przez przedsiębiorcę niemającego siedziby w UE na rzecz konsumentów (B2C).

Ciężar wykonania obowiązków określonych w przepisach VAT w związku z dostawami towarów zostanie przeniesiony z bardzo dużej grupy przedsiębiorców, tzw. dostawców bazowych) na znacznie mniej liczną grupę operatorów interfejsów elektronicznych - platform handlowych, portali itp., którym łatwiej będzie wypełniać obowiązki przewidziane w regulacjach VAT.

Obejrzyj też: Restauracje znowu zamknięte. "Podejrzewamy, że będzie tak do końca roku"

Określeni operatorzy interfejsów elektronicznych będą więc obowiązani do prowadzenia ewidencji tych transakcji w postaci elektronicznej.

Spółki komandytowe zapłacą CIT. Sejm przyjął odpowiednie przepisy.
Spółki komandytowe zapłacą CIT. Posłowie przegłosowali ustawę

Oczekuje się, że wprowadzone powyższe nowe procedury w odniesieniu do importowanych towarów zakupionych przez Internet, w przesyłkach do 150 euro zapewnią efektywny pobór podatku należnego od każdego towaru, dla którego Polska jest państwem konsumpcji.

Zmiany w podatku od spadków i darowizn.
Podatek od darowizny. Nowe przepisy weszły w życie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: vat, podatki, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-10-2020

mielonyCzyli więcej śledzenia, droższe usługi portali, drożej dla klienta. Kiedy słupy ogłoszeniowe będą musiały w imieniu państwa pobierać podatki?

30-10-2020

KonserwaliberPrzydaje się Coronka, oj przydaje. Można tyle fajnych podateczków i uregulowań nowych przepchnąć, jak to mawiał Tym, "niepodstrzyżenie".

30-10-2020

ObiektywnieBardzo dobrze niech Chińczyków też obejmie cło i VAT bo koszt przesyłki finansuje rząd w Pekinie i nasza poczta.

Rozwiń komentarze (8)