Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
28.10.2020 17:08

Spółki komandytowe zapłacą CIT. Posłowie przegłosowali ustawę

Rządząca większość przegłosowała ustawę nakładającą podatek CIT na spółki komandytowe. Wcześniej natomiast Sejm odrzucił możliwość objęcia tych spółek tzw. estońskim CIT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Spółki komandytowe zapłacą CIT. Sejm przyjął odpowiednie przepisy. (Fot: PAP/Radek Pietruszka, Radek Pietruszka)

Za obłożeniem spółek komandytowych podatkiem CIT głosowało 232 posłów, 215 było przeciwko, a jeden wstrzymał się od głosu. Oznacza to, że ustawa trafi teraz do Senatu.

Ustawa wyszła z resortu finansów. Nowelizuje ona wiele innych aktów prawnych. Wśród nich są ustawy o PIT, CIT, zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz kilka innych.

Cel? Zasadniczo: uszczelnienie systemu podatkowego i walka z optymalizacją. Problem jednak polega na tym, że rząd może wylać dziecko z kąpielą. Mówili o tym eksperci Grant Thorntona.

Zobacz: Spółki komandytowe objęte CIT-em. Wymowny komentarz eksperta

- Zaskakujące jest to, że projekt pojawił się jak z kapelusza. Wprowadzenie estońskiego CIT-u, czy innych podatków było głośno zapowiadane, a rewolucyjne zmiany dla firm rząd wprowadza po cichu - komentował w rozmowie z money.pl Grzegorz Szysz, partner i doradca podatkowy, Grant Thornton.

Opozycja sejmowa chciała natomiast, by z ogłoszonego przez rząd z pompą estońskiego CIT-u mogły skorzystać także spółdzielnie, ale również spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne. Ten pomysł nie znalazł uznania w oczach większości rządzącej.

Przegłosowana przez rządzącą większość ustawa przewiduje objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT. Zdaniem Szysza zmiana ta dotknie nawet 40 tys. działających w Polsce podmiotów.

- Głównie firmy rodzinne, które odeszły od indywidualnych działalności gospodarczych i działa za sprawą spółek komandytowych - zaznaczał Szysz.

Co ciekawe, planowane zmiany krytykował również rzecznik MŚP. "Projektowane rozwiązania, mające na celu objęcie spółek komandytowych zakresem podmiotowym ustawy o CIT, ocenić należy jako niepokojące, a ich skutkiem może być wprowadzenie podwójnego opodatkowania tych spółek, podobnego jak np. w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością" - napisał Rzecznik w wystąpieniu skierowanym do ministra finansów.

Zmiany, obok nadania spółce komandytowej statusu podatnika podatku dochodowego i rozszerzenia zakresu szacowania wartości transakcji, przewidują też m.in., że limit przychodów z bieżącego roku podatkowego uprawniających do korzystania z obniżonej 9 proc. stawki podatku CIT zostanie podniesiony z 1,2 do 2 mln euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-10-2020

AdfTym sposobem opodatkowano PODWÓJNIE polskie firmy, jawnie kłamiąc dlaczego to zrobiono. Korporacje zagraniczne otwierają dziś szampana. Niebywale jak … Czytaj całość

28-10-2020

TomaszDołaczajcie do strajku! Na co czekacie? Czy naprawdę kobiety zawsze maja za was wszystko załatwiać?!?

28-10-2020

rotmistrzRzadzacy Polska skoncza tak Nicolae Ceaușescu. Do tego zmierzaja.

Rozwiń komentarze (300)