Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
16.09.2020 20:59

Spółki komandytowe objęte CIT-em. Jest projekt ustawy

W środę wieczorem w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy, mającej uszczelnić system podatkowy, szczególnie jeśli chodzi o podatek CIT. Największe zmiany mają dotknąć spółek komandytowych, co niepokoi rynek. Wygląda jednak na to, że projekt został odrobinę zliberalizowany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Finansów)
Ministerstwo Finansów pokazało projekt zmian w podatkach

Projekt ustawy resort finansów zapowiedział już kilka dni temu. Nowelizuje on wiele innych aktów prawnych. Wśród nich są ustawy o PIT, CIT, zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz kilka innych.

Cel? Zasadniczo: uszczelnienie systemu podatkowego i walka z optymalizacją. Problem jednak polega na tym, że rząd może wylać dziecko z kąpielą. Mówili o tym eksperci Grant Thorntona.

- Zaskakujące jest to, że projekt pojawił jak z kapelusza. Wprowadzenie estońskiego CIT-u, czy innych podatków było głośno zapowiadane, a rewolucyjne zmiany dla firm rząd wprowadza po cichu - komentował kilka dni temu w rozmowie z money.pl Grzegorz Szysz, partner i doradca podatkowy, Grant Thornton.

Zmiana w podatkach dla części firm. "To proces uszczelnienia"

Krytyka z rynku

Wszystko za sprawą objęcia spółek komandytowych podatkiem CIT poprzez objęcie ich definicją "podatnika podatku dochodowego".

Zdaniem Szysza ucierpieć mogą na przykład deweloperzy oraz wiele firm rodzinnych. W efekcie bowiem zakładanie spółek komandytowych nie będzie dla nikogo opłacalne.

- Zmiana ta dotknie około 40 tys podmiotów. Głównie firmy rodzinne, które odeszły od indywidualnych działalności gospodarczych i działa za sprawą spółek komandytowych - zaznaczał kilka dni temu Szysz.

Co ciekawe, planowane zmiany krytykował również rzecznik MŚP. "Projektowane rozwiązania, mające na celu objęcie spółek komandytowych zakresem podmiotowym ustawy o CIT, ocenić należy jako niepokojące, a ich skutkiem może być wprowadzenie podwójnego opodatkowania tych spółek, podobnego jak np. w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością" - napisał Rzecznik w wystąpieniu skierowanym do ministra finansów.

To jednak resortu nie zniechęciło, bo w środę wieczorem ponad 100 stron projektu ustawy wraz z uzasadnieniem pojawiło się w Rządowym Centrum Legislacji.

Rząd się ugiął?

W uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej prawo podatkowe znalazł się jednak zapis, który może napawać optymizmem tych, którzy prowadzą biznes właśnie w ramach spółek komandytowych

"W przypadku spółek komandytowych, w których powiązania między wspólnikami nie wskazują na „optymalizacyjny cel” ich utworzenia, przewiduje się wprowadzenie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów komandytariuszy takich spółek" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Adam Abramowicz krytykuje zmiany w podatkach dla spółek komandytowych.
Rzecznik MŚP krytykuje objęcie spółek komandytowych CIT-em

Autorzy projektu zapewniają, że w takiej sytuacji "efektywne opodatkowanie pozostanie na porównywalnym poziomie" do efektywnego opodatkowania według obecnych przepisów.

W jakiej formie projekt przejdzie opiniowanie oraz całą ścieżkę legislacyjną? Tego jeszcze nie wiadomo, ale niedługo wszystko powinno się wyjaśnić. Rząd bowiem zapowiadał, że chce przyjąć projekt w III kwartale 2020 roku. A to oznacza, że zostały mu na to dokładnie 2 tygodnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-09-2020

sputnickJakie to słodkie. Spółki komandytowe to "spółki rodzinne". Zwłaszcza te zoo komandytowe służące uciekaniu z odpowiedzialnością za swoje … Czytaj całość

16-09-2020

KursNic nie powinno się płacić oszustom. Zabrać im majątki i rodzinom też bo wiedzą co robią i robią to swiadomie 400 posłów do puchy. Nie znajomość prawa … Czytaj całość

16-09-2020

UlaRozwalac ten kraj to jest cel.........

Rozwiń komentarze (12)