Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Zmiany w podatkach. Szykuje się rewolucja dla dużych firm

217
Podziel się

Rząd zamierza powiązać wysokość podatku z miejscem uzyskiwania przez duże firmy dochodów. Nowe przepisy miałby niebawem wejść w życie. - Będzie poruszenie wśród firm - przestrzega w rozmowie z money.pl Grzegorz Szysz partner i doradca podatkowy w Grant Thornton.

Zmiany w podatkach. Szykuje się rewolucja dla dużych firm
Minister finansów Tadeusz Kościński (Krajowa Administracja Skarbowa, KAS)
bDAbOget

Resort finansów szykuje kolejną zmianę w podatkach. Tym razem wziął się za uszczelnianie sytemu PIT i CIT. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się bowiem stosowny projekt ustawy, który miałby zostać przyjęty jeszcze w III kwartale tego roku.

- Zaskakujące jest to, że projekt pojawił jak z kapelusza. Wprowadzenie estońskiego CIT-u, czy innych podatków było głośno zapowiadane, a rewolucyjne zmiany dla firm rząd wprowadza po cichu - komentuje w rozmowie z money.pl Grzegorz Szysz, partner i doradca podatkowy, Grant Thornton.

bDAbOgev

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.

Jak wyjaśnia ustawodawca, celem jest uszczelniające system podatku dochodowego, poprzez m.in. objęcie ustawą CIT spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski.

"Celem jest (...) odpowiedź na tworzone przez podatników struktury optymalizacyjne z wykorzystaniem spółek komandytowych poprzez nadanie spółce komandytowej statusu podatnika podatku dochodowego" - czytamy w dokumencie.

Zobacz także: Nowe podatki. "W przyszłym roku tylko podatek od sprzedaży detalicznej"
bDAbOgeB

Chodzi o spółki komandytowe oraz spółki jawne, "w przypadku których podatnicy podatku dochodowego partycypujący w zyskach takich spółek jawnych nie są ujawniani, co powoduje możliwość uchylania się tych podmiotów z opodatkowania podatkiem dochodowym" - tłumaczy ustawodawca.

Grzegorz Szysz zaznacza, że zmiany te dotkną choćby deweloperów, korzystających ze spółek komandytowych, ale przede wszystkim firmy rodzinne.

- Zmiana ta dotknie około 40 tys podmiotów. Głównie firmy rodzinne, które odeszły od indywidualnych działalności gospodarczych i działa za sprawą spółek komandytowych - zaznacza Grzegorz Szysz.

bDAbOgeC

Jak przestrzega zmiany oznaczają duże poruszenie. - Nikt nie wie na jakich zasadach będzie to wprowadzane. Możemy się spodziewać dużego poruszenia wśród firm, tak jak to miało miejsce siedem lat temu, kiedy również planowano zmiany dla spółek komandytowych. Firmy nie wiedzą, czy mają czekać na konkretne rozwiązania, czy wprowadzać zmiany, a jak to w jakich kierunkach - zaznacza.

Jak przyznaje ekspert, w projekcie znajdują się też rozwiązania korzystne, choćby te umożliwiające stosowanie korzystnej 9 proc. stawiki CIT dla większej grupy podmiotów.

- Skala korzystnych jest jednak niewspółmierna do tych niekorzystnych dla firm korzystających ze spółek komandytowych - zaznacza. - Trudno oprzeć się wrażeniu, że zmiany mają na celu zwiększanie źródeł budżetowych.

bDAbOgeD

Przypomnijmy, że w myśl dokumentu zmienia się limit przychodów z bieżącego roku podatkowego uprawniających do korzystania z obniżonej 9-proc. stawki podatku CIT. W myśl nowych przepisów byłby on podwyższony z dotychczasowych 1,2 mln euro do 2 mln euro. Zlikwidowana będzie również ulga abolicyjna.

Rząd zakłada też m.in wprowadzenie rozwiązań ułatwiających dochodzenie podatku od dochodu ze sprzedaży udziałów (akcji) w spółkach nieruchomościowych przez nierezydentów - wynika z projektu ustawy.

Autorzy projektu wyjaśniają, że zmiany w podatkach mają dostosować prawo do specyfiki polskiej gospodarki oraz specyfiki i wielkości firm prowadzących działalność na terenie Polski. W szczególności chodzi o zasady prowadzonej przez te firmy polityki podatkowej.

-

bDAbOgeE
bDAbOgeW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(217)
zazazs
5 miesięcy temu
A moze Kosciol katolicki zacznie placic podatki !! a rzadzacy przestana obdarowywac oszustow w sutannach pieniedzmi z naszych podatkow !!!! wplaty na rzecz zwiazkow wyznaniowych musza byc objete podatkiem !!! Kosciol w Polsce to pralnia pieniedzy
A B C
5 miesięcy temu
Wykończą wszystko wspomnicie moje słowa. To banda i robi skok na kasę. konfiskata prewencyjna, już obowiązujące o przejęciu spółek, banków, nowe podatki i obciążenia dla firm. Nowa elita kaczyńskiego będzie oczywiście prosperować. Mają dane by przejąc rynek każdej firmy w 24 godziny ( system fiskalny). Niestety jesteśmy coraz bliżej zadym na ulicach. Póki co wirusem na którym pis robi majątek, przykryli wiele szwindli, podłości i chamstwa. ale niebawem to wyjdzie.
hej
5 miesięcy temu
Dużą jeśli nie olbrzymią firmą jest KLER KATLICKI w Polsce. Może wreszcie zrewidować niekorzystne zapisy Konkordatu, kler swe bajki, nie "nauczanie" przeniesie do swych sal katechecznych i na własny - wiernych koszt. Zyska budżet MILIARDY. Budżet RP stracił setki miliardów przez 30 lat. Setki miliardów WPOMPOWANE w służbę zdrowia, to nie byłoby kolejek do specjalistów.
bDAbOgeX
Belzebub
5 miesięcy temu
"Zaczynamy quiz lub kwiz, jak kto woli. Pytanie nr 1: Kto powiedział Nie będzie większych podatków" - Poprawna odpowiedź to Magister (niedoszły) Kościński. Pytanie nr 2: Co ma jego wolumeność Minister Kościński pod łóżkiem? Poprawna odpowiedz to: Minister Kościński pod łóżkiem ma pożądek (albo nawet porządek). Pytanie nr 3: Co je Jego żarłoczność Minister Kościński? Poprawna odpowiedź to: Minister Kościński je obrońcą Finansów Polski. Pytanie nr 4: Ile razy można doić krowę? Poprawna odpowiedz brzmi: Tyle razy aż padnie.
zdzch
5 miesięcy temu
ja se kupię parę działek od kościoła i bede ustawiony....potem przepiszę na żonę....brawo ja
...
Następna strona