Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Podróże zagraniczne. Od niedzieli obowiązuje przedłużony zakaz międzynarodowego pasażerskiego ruchu lotniczego

98
Podziel się:

W niedzielę 7 czerwca zaczęło obowiązywać najnowsze rozporządzenie rządu w sprawie ruchu pasażerskiego i lotów międzynarodowych. Ponadto rząd ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył, by granice miały zostać otwarte w połowie czerwca.

Wizzair i Ryanair czekają na decyzję Polski o otwarciu granic. LOT realizuje już rejsy, ale wyłacznie krajowe
Wizzair i Ryanair czekają na decyzję Polski o otwarciu granic. LOT realizuje już rejsy, ale wyłacznie krajowe (Getty Images)

Rozporządzenie Rady Ministrów z 5 czerwca, które wchodzi w życie od 7 czerwca, przedłużyło zakaz międzynarodowego pasażerskiego ruchu lotniczego do 16 czerwca – przypomina "Fakt".

Od kilku dni możemy natomiast latać między polskimi miastami, bo zakaz lotów krajowych został zniesiony 31 maja. LOT czekał na to w pełnej gotowości i 1 czerwca uruchomił pierwsze połączenia. Pozostałe sieci lotnicze czekają na oficjalną informację o terminie otwarcia granic, ale powoli informują o terminach lotów na lipiec i kolejne miesiące.

O tym, że granice mogą zostać otwarte 15 czerwca, po raz pierwszy powiedział wiceminister Aktywów Państwowych Artur Soboń. Zarówno minister zdrowia, jak i premier są regularnie proszeni przez dziennikarzy o potwierdzenie tej daty, ale odmawiają powołując się na to, że "wszystko zależeć będzie od aktualnej sytuacji epidemicznej".

Zobacz także: Obejrzyj: Tanie latanie się skończyło. Koronawirus znacząco podniesie ceny

Polska nie jest jedynym krajem, który nie wpuszcza obcokrajowców, a przekraczających granicę kieruje na przymusowa kwarantannę (z obowiązku tego wyłączone są pewne grupy, np. studenci wracający z wymiany studenckiej Erasmus oraz pracujący za granicą). Przykładowo, Hiszpania otworzy granice 1 lipca.

Wciąż ważą się losy terminów otwierania granic przez poszczególne państwa Unii Europejskiej. Całkowicie otworzyły swoje granice Irlandia, Holandia, Słowenia i Wielka Brytania (od 8 czerwca zacznie obowiązywać 14-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających). 3 czerwca dla turystów ze strefy Schengen otworzyły się Włochy.

Częściowo – a więc z utrzymaniem określonych zasad, swoje granice otworzyły Niemcy (z Czechami oraz Danią, pełne otwarcie granic zaplanowane na 15 czerwca), Czechy (granice otwarte ze wszystkimi sąsiadami poza Polską), Słowacja, Chorwacja (granice otwarte dla obywateli m.in. Polski, Czech, Niemiec i Austrii), Grecja (warunkiem jest przylot na lotnisko w Atenach i przejście tam testu na koronawirusa), Litwa (Dla Polaków wyłącznie w celach biznesowych i naukowych), Węgry, Rumunia, Szwecja, Finlandia, Dania, Łotwa i Estonia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(98)
Antoniii
2 lata temu
PLL LOT pięknie w tym czasie bankrutuje i przechodzi pod władze innej spółki.
gosc
2 lata temu
do wyborow nikogo nie wypuszczą
Jaro
2 lata temu
Nie będzie otwarcia granic do tego czasu Kaczyński wyprowadzi Polskę z UE
Jaro
2 lata temu
Nie będzie otwarcia granic do tego czasu Kaczyński wyprowadzi Polskę z UE
jedno
2 lata temu
Nie będzie otwarcia granic do tego czasu Kaczyński wyprowadzi Polskę z UE
...
Następna strona