Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Bartman
|

Podróże zagraniczne. Od poniedziałku na Litwę wjedziemy bez obowiązkowej kwarantanny.

28
Podziel się:

Litwa zwalnia Polaków z obowiązkowej kwarantanny. Z kolei rząd Polski wymaga przymusowej samoizolacji od tych obywateli, którzy wracają z krajów objętych zakazem lotów spoza strefy Schengen. Po weekendzie poznamy nową listę tych państw.

Podróże zagraniczne. Od poniedziałku na Litwę wjedziemy bez obowiązkowej kwarantanny.
Koronawirus w Polsce i na świecie. UE otworzyła wewnętrzne granice. Brak kontroli i przymusowej kwarantanny. (PAP, Michał Zieliński)

Od poniedziałku Polacy będą mogli przyjechać na Litwę już bez konieczności odbywania tam 14-dniowej kwarantanny. Taką informację podało tamtejsze Ministerstwo Ochrony Zdrowia. Jako pierwszy informację tę podał portal waszaturystyka.pl.

Litwini nie kierują na przymusową kwarantannę obywateli tych państw UE, w których wskaźnik zachorowalności na koronawirusa nie przekroczył 25 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni kalendarzowych.

Lista państw objętych reżimem sanitarnym jest aktualizowana co tydzień.

Zobacz także: Noszenie maseczek. "Obowiązek tylko w czerwonej strefie"

Z granicznej kwarantanny byli dotychczas zwolnieni jedynie ci Polacy, którzy jechali tam w celach zawodowych lub do prac polowych (wymagana była litewska umowa o pracę), a także poruszający się po kraju tranzytem bez zatrzymywania z państw, gdzie współczynnik zachorowalności nie przekracza 16.

Obecnie wskaźnik zachorowalności na Litwie wynosi 15,6.

Z kolei po powrocie do kraju, na przymusową kwarantannę kierowani są tylko ci Polacy, którzy wracają z krajów objętych zakazem lotów spoza strefy Schengen.

Wykaz państw objętych zakazem lotów został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym i obowiązuje do 15 września br.

Od 16 września w życie wejdzie kolejne rozporządzenie. Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, planuje się w nim zdjęcie obostrzeń w zakresie ruchu lotniczego wobec 14 państw, 1 państwo zostanie dodane – Francja.

Na nowej liście krajów objętych zakazem lotów planuje się umieszczenie 31 państw: 7 państw europejskich (Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Francja, Hiszpania, Kosowo, Luksemburg, Mołdawia), 7 – azjatyckich (Bahrajn, Irak, Izrael, Katar, Kuwejt, Liban, Malediwy); 7 – z Ameryki Północnej i Środkowej (Bahamy, Belize, Gwatemala, Honduras, Kostaryka, Panama, USA), 8 – z Ameryki Łacińskiej (Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Paragwaj, Peru i Surinam) oraz 2 – afrykańskie (Namibia i Republika Zielonego Przylądka).

Utrzymana zostanie dopuszczalność lotów czarterowych, które zostały zorganizowane przed wejściem nowego rozporządzenia w życie. Zostanie wprowadzony mechanizm pozwalający zdjąć zakaz lotu, jeśli jakieś państwo będzie wymagało od pasażerów aktualnego negatywnego testu w kierunku COVID-19.

Jak zaznacza CIR, jest to wstępny projekt rozporządzenia. Liczba państw oraz kierunków może do wtorku ulec jeszcze zmianie.

Po weekendzie zostaną bowiem zaktualizowane dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control — ECDC), na podstawie których zostanie przygotowana ostateczna lista państw objętych zakazem lotów (z uwzględnieniem uwag zgłoszonych w konsultacjach międzyresortowych).

Ostateczna wersja uwzględni najbardziej aktualne dane epidemiologiczne.

Wykaz państw objętych zakazem jest sporządzany na podstawie analizy stanu epidemiologicznego w danym kraju. Uwzględnia m.in. 14-dniową skumulowaną liczbę zachorowań na koronawirusa w przeliczeniu na 100 tys. osób przy współczynniku przekraczającym 60.

Rozporządzenia o zakazach w ruchu lotniczym wydawane są na okres dwóch tygodni z uwzględnieniem danych epidemiologicznych publikowanych przez ECDC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
pol
3 lata temu
niedługo Europa zapłonie
pol
3 lata temu
niedługo Europa zapłonie
pol
3 lata temu
niedługo Europa zapłonie
POLAK
3 lata temu
Dlaczego nie zamknie premier granice z Litwa tam 3000 zakazen dziennie -co maja fory na prace w Polsce?
Bart
3 lata temu
Napiszcie o protestach! W weekend były w Warszawie! A "wolne media " milczą!
...
Następna strona