Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Podwyżki dla polityków. Decyzja nie przysparza PiS popularności

207
Podziel się:

Premier i marszałkowie mają zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, a posłowie po 12 tys. zł. PiS w pandemii podnosi pensje politykom. Chętnie podzieli się też odpowiedzialnością za niepopularną decyzję.

Podwyżki dla polityków. Decyzja nie przysparza PiS popularności
Politycy będą zarabiać więcej. Dostali od PiS niezłą podwyżkę (East News, Piotr Molecki)

Polacy nie zostawiają suchej nitki na politykach PiS. Chodzi o podwyżki dla polityków, w tym 6,3 tys. zł dla posłów, ale także kolejnych dla premiera i prezydenta. Z sondażu dla "Super Expressu" wynika jednoznacznie, znaczna większość (66 proc. pytanych) jest temu jednoznacznie przeciwna.

- Nie mamy z tym nic wspólnego i nie chcemy z tym mieć nic wspólnego, dlatego składamy projekt ustawy, który doprowadzi do wycofania podwyżek przyznanych przez prezydenta Andrzeja Dudę - tak po nardzie z Donaldem Tuskiem zdecydował klub KO.

Zobacz także: Podwyżki dla polityków. Rzecznik rządu Piotr Mueller: kiedyś trzeba będzie wrócić do tematu

- To, co robi Jarosław Kaczyński, jest głęboko niemoralne - tak podwyżki dla polityków skomentowała w poniedziałek dla "Wyborczej" posłanka Izabela Leszczyna (KO). - Rosną ceny, rośnie inflacja, a całe grupy pracowników budżetówki nie dostają podwyżek. Podnoszenie w tym momencie pensji parlamentarzystom, członkom rządu, przyznawanie gigantycznej pensji żonie prezydenta, to skandal - zaznaczyła.

Zdaniem posłanki Leszczyny, opozycja jest wciągana przez PiS w pułapkę. - Chcą nas zrobić wspólnikami w tej brudnej operacji - mówiła wówczas Leszczyna.

Tymczasem, jak donosi "Super Express", Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przekonuje, że dostaje SMS od polityków opozycji, w których dziękują PiS za podwyżki.

"Wreszcie ktoś zrobił z tym porządek, bo wstyd na całą Europę, 1/3 urzędników ministerstwa zarabia więcej niż minister, tylko się nie cofnijmy." SMS od posła opozycji, którego ugrupowanie krzyczy przeciwko. Mam takie jeszcze dwa, chyba wrzucę z nazwiskami" - pisze na Twitterze wiceminister Buda.

Przypomnijmy, że parlamentarzyści będą od sierpnia zarabiali o 60 proc. więcej, co za tym idzie posłowie i senatorowie też. Teraz premier i marszałkowie będą otrzymywali 20 tys. złotych wynagrodzenia, a posłowie ok. 12 tys. złotych.

Ale to nie koniec. PiS składa również projekt ustawy, która ma zwiększyć pensje prezydenta Andrzeja Dudy i byłych prezydentów. Wyższe zarobki mają dostać też samorządowcy (wójci, burmistrzowie, prezydenci miast oraz radni).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(207)
ambiaslo
2 lata temu
pis(oczywiście małymi literami)jest już takim sobie rządeczkiem w Polsce którego już nie będzie,i to już nie długo.USA tak zgnoją prezesa,premiera i prezydenta że będzie im wstyd wywlec się na zakupy do Żabki czy Biedronki,nie mówiąc wyjechać za granicę.Trzeba mieć też litość nad tyranami i jedynym bezwzględnym pisowskim dyktatorem.Całkiem to wszystko jest podobne(KTO ZANA HISTORIĘ)do Bormannie i Berię.
PODWYŻKI ?
2 lata temu
Pytanie dlaczego tak wysokie podwyżki, nie ma tłumaczenia, że nie mieli tyle lat. Maja tak wysokie pensje, dodatki i przywileje i to powinno im wystarczyć . Powołują się na pensje jakie są na zachodzie czy oni wiedza jakie są tam emerytury i na co jest stać emerytów z Niemiec ? Tak socjal jest większy jak polskie emerytury ! Emeryci tez nie mieli żadnych podwyżek od lat tylko głodowe waloryzacje nie pokrywające drożyzny jaka im zafundowały kolejne rządy. Podwyżki powinny być jednakowe 4 % dla wszystkich bez wyjątku, a nie sobie dali 75 %, 60 %, 40 %, podwyższyli sobie diety poselskie. Nie rozumiem za co podwyższyli pensje byłym prezydentom aż o 9588,90 zł ? Pytam za co, co oni teraz robią i czego dokonali ?
M.P.
2 lata temu
DIETA - 4008,30 , 30451 zł kwota wolna od podatku - Oprócz podwyżek podnieśli sobie DIETY parlamentarne z 2505,20 zł miesięcznie /zwolniona od podatku dochodowego/ będzie wynosiła 4008,30 zł. miesięcznie . To emeryci nie maja takich emerytur po ponad 40 latach ? To chory system ! To nienormalne ! Różnica 1503,10 zł miesięcznie . Kwota wolna od podatku w przypadku parlamentarzystów to 30 451 zł. Czemu nie dla wszystkich obywateli taka sama ?
Janina
2 lata temu
Napiszcie jakie są emerytury w UE, na co stać tam emerytów i jak żyją tam emeryci ? To najważniejsze. Tam zasiłki są większe od polskich emerytur ! Polskie emerytury 350 - 420 euro ! Tu jest problem i skandal, żeby po tylu latach pracy tak wyglądały polskie emerytury !
tak sobie lic...
2 lata temu
Przynajmniej dla 1,5mln pracujących polaków, miesięczny zarobek posła, będzie większy niż jego półroczna pensja. O Emerytach lepiej nie wspominać bo będzie to około 5mln emerytów z 7mln którzy pobierają świadczenia ZUSowskie
...
Następna strona